Spis treści: 1. Wyjaśniam, jak wzorcowo należy wymawiać słowo "pierwszy". Oczywiście istnieje coś takiego jak uproszczenie grup spółgłoskowych, ale czasem brzmi to bardzo kiepsko. ;) Transkrypcja
Spis treści: 1. Uproszczenie grupy spółgłoskowej. 2. Po co mówić poprawnie, skoro i tak będziemy się rozumieć? 3. "Se" zamiast "sobie". 4. Omówienie słowa "straszny". 5. Omówienie słowa "wkurzać się".
Spis treści: W tym odcinku opowiadam o tym, jak należy akcentować słowa w języku polskim. W materiale mówię o "bibliotece", która z akcentem na trzeciej od końca sylabie może zrobić dobre wrażenie na rozmówcy. Dziś jednak taki sposób akcentowania tego słowa (na trzeciej od końca sylabie) uważany jest za hiperpoprawny. Trzeba o tym pamiętać.
Wiem, w tym odcinku mam okropną chrypę, ale lato, lody i te sprawy, sami rozumiecie... ;) W tym odcinku opowiadam o pleonazmach, pleonazmach pozornych i tautologii. Omawiam następujące połączenia: 1. Wracać z powrotem 2. Masowa epidemia 3. Krótka wzmianka 4. Miasto Wrocław 5. Spadać w dół 6. Mimika twarzy 7. Nałogowy alkoholik 8. Numer NIP 9. Artykuły AGD 10. Geneza i pochodzenie 11. Ale jednak 12. I jeszcze w dodatku 13. Bardziej ładniejszy 14. Tylko i wyłącznie 15. Podatek VAT 16. komputer PC 17. Pamięć RAM
Te cienie na twarzy to efekt rannego słońca. Zatem spokojnie, nie jestem śmiertelnie chora. A przynajmniej nic mi na ten temat nie wiadomo...
Serdecznie dziękujemy kawiarni Café Kafka za udostępnienie nam przestrzeni na potrzeby nagrania tego odcinka. :) Było miło i smacznie - jak zwykle zresztą. ;)
Za gościnność serdecznie dziękujemy Kawiarni u Prusa. :)
Z okazji małego jubileuszu przygotowaliśmy odcinek specjalny, czyli co nieco zza kulis programu :) Miłego oglądania! :)
Za gościnność dziękujemy firmie Noa Cowork! :)
Serdecznie dziękujemy za możliwość nagrania tego odcinka w tak klimatycznym miejscu, jakim jest MiTo art.cafe.books! :)
Ten odcinek nagraliśmy w niezwykle przytulnym miejscu - Klubokawiarni Konstytucja. :) Serdecznie dziękujemy za gościnę! :D
Przepraszam za dźwięk w tym materiale... Nie wiemy, co go tak zepsuło, ale mamy nadzieję, że to tylko chwilowy problem.
Ślicznie dziękujemy kawiarni Przystanek MDM coffee.bar za gościnność! Było bardzo sympatycznie, przytulnie i smacznie. Obiecujemy, że będziemy wracać! :D
Mówiąc Inaczej. Witam! Tu pisze, jak dobrze prowadzić vloga i wysyłać maila. Odc. 17
Za gościnność dziękujemy restauracji The Lounge!
Moi Drodzy! Zbieram własną Drużynę Szlachetnej Paczki! Jeżeli chcecie do niej dołączyć, wystarczy, że w komentarzach pod tym filmem lub w wiadomości prywatnej (także na Facebooku) napiszecie, co powinno się znaleźć w paczce, by była bardziej "mówiącinaczejowa". :) Autorów dwóch najciekawszych odpowiedzi zaproszę do Warszawy i razem stworzymy naszą Szlachetną Paczkę! Pomoże nam w tym PZU! :)
Tym razem gościliśmy u Dwóch Takich - serdecznie dziękujemy!
Znów odwiedziliśmy Noa Cowork! Ślicznie dziękujemy za możliwość nagrania tam kolejnego odcinka. :)
Trudno opisać, jak ogromną frajdę sprawiło nam tworzenie tej paczki. Był to dla nas wyjątkowy i magiczny dzień, co - mam nadzieję - widać w tym materiale. :) Adrianie, Krystianie, jeszcze raz serdecznie dziękuję Wam za pomoc! Byliście bardzo dzielni! :)
Bardzo często prosiliście mnie, bym powiedziała, co sądzę o wulgaryzmach. W pierwszym odcinku nowej serii "Mówiąc Inaczej" postanowiłam tę prośbę spełnić. ;)
Tak, wiem, że mam prześwietloną twarz. ;)
Chciałam ładnie wyglądać, a zepsułam dźwięk... :|
Kolejny jubileusz i kolejny odcinek zza kulis. :)
Trochę w tym odcinku drżę, ale to wszystko przez emocje związane z Mistrzostwami Świata w Piłce Nożnej 2014. :P
Jeszcze raz dziękujemy fundacji Czas na Muzykę za pomoc w realizacji tego odcinka! Bez niej musiałabym nagrywać w strugach deszczu, co mogłoby się skończyć jakimś dramatem. ;)
Jeśli chcielibyście się sprawdzić w dawaniu słowa, wejdźcie na stronę dajeslowo.pl i złóżcie obietnicę! Postarajcie się zobowiązać do czegoś, co można zweryfikować! ;)
W dzisiejszym odcinku opowiadam o słowach, które powtarzamy zbyt często.
To już czterdzieści odcinków... Jeeeeeezu, jak ten czas leci. Z tej okazji - tradycyjnie - przygotowałam odcinek specjalny. :D Dziękuję, że jeszcze przy mnie trwacie! :*
Obiecuję też, że już NIGDY nie założę tej bluzki! :(
Dziękuję! Dziękuję! Dziękuję! I tak 100 000 razy! :*
Pierwszy odcinek III serii Mówiąc Inaczej! :)
Serdecznie dziękujemy kawiarni Chilli Cafe za udostępnienie kanapy do nagrywania. :)
Zbliżają się wakacje, więc odcinek o podróżowaniu, a dokładnie o markach samochodów i o tym, dlaczego jedziemy na Ukrainę, ale już do Niemiec.
Po ostatnim odcinku pojawiło się tyle wątpliwości, że postanowiłam je wszystkie rozwiać! ;) Miłego oglądania! :D
Odcinek o tym, jak się zabezpieczać, jak spełniać marzenia i jak wymachiwać pejczem. :D
Pewnie niektórzy powiedzą, że Kabaty to nie dzielnica, lecz część Ursynowa, ale już nie bądźcie tacy małostkowi! ;)
W tym odcinku udowadniam, że polonistyka to nie dno, a humanista to nie zawsze idiota. ;)
Mam nadzieję, że po obejrzeniu tego odcinka nie zaczniecie myśleć o mnie inaczej. Chyba że cieplej. ;) Na to się piszę! :D
Och, jaki superodcinek! Mówiąc Inaczej, odc. 50
Ortografia - część druga! Najfajniejsze słowa były w poprzednim odcinku, ale chyba nie wyszło najgorzej. ;) Miłego oglądania!
No takie niespodzianki przygotowałam w w tym odcinku, że Wam buty pospadają! Oczywiście językowe niespodzianki! Nie Inaczej ;) Enjoy! (Tak mawiała pewna pani doktor prowadząca zajęcia z pozytywizmu i Młodej Polski! Żeby nie było! :P
W tym filmie znów opowiadam o podsumowaniu, a właściwie o słowach, które podsumowanie zapowiadają. Cóż z tego, że już kiedyś o tym mówiłam, kiedy ludzi wciąż to dręczy…? :( Być może w jednym filmie powinnam omawiać mniej zagadnień, ale za to dokładniej! Może dzięki temu pojawi się mniej wątpliwości i niedomówień. Spróbuję!
Wiem, że są święta, więc wolicie odpoczywać, zamiast się uczyć, ale ten odcinek jest właśnie o nich! O Święcie Zmarłych! Chciałabym, abyście wiedzieli, co dokładnie obchodzicie, bo niektórymi z Was targają niepotrzebne wątpliwości. ;)
W tym odcinku opowiadam o trudnych słowach, których znaczenie często mylimy lub go nie znamy. Zapraszam :)
Jeśli oglądasz ten film na telefonie, poniżej znajdziesz linki do wszystkich reklam omawianych w odcinku.
Moi drodzy, choć temat nie jest łatwy, myślę, że warto się nim zainteresować. Wszak - jak mówiła pewna pani profesor z polonistyki - lepiej wiedzieć, niż nie wiedzieć.
Wesołych Świąt, Kochani! W tle niektórzy z Was pewnie usłyszą niepokojące szumy — to tylko samochody. Usłyszałam je na etapie postprodukcji, ale powiedziałam sobie, że w tym roku NIC mi nie przeszkodzi w publikacji tego filmu. Słowa dotrzymałam. Trzymajcie się ciepło i świątecznie! :*
W tym materiale znajduje się kilkanaście scen z mojego życia w 2015 roku. Niemal wszystkie powstały podczas nagrań Mówiąc Inaczej, z jednym wyjątkiem! I tu buziak wędruje do Arleny Witt :* Mam nadzieję, że RAZ albo DWA na Waszych twarzach pojawi się uśmiech. :)
"Ten puf" czy "ta pufa"? — odpowiadam Śmiechawie! Mówiąc Inaczej, odc. 57
Spis treści: 1. "Chłopacy"/"chłopaki" - odmiana tych słów. Aktualizacja: pod poprzednim filmem pojawiły się 4 komentarze dotyczące "chłopaków". Autorką czwartego jest kobieta. ;)
Jeszcze raz - tym razem na piśmie - dziękuję Natalii i Karolinie za zaproszenie mnie do szparapu! To była świetna przygoda! ♥
Serdecznie dziękuję mojemu rozmówcy za to, że tak cierpliwie wytłumaczył mi skomplikowany język graczy. Czuję się mądrzejsza i może w końcu zostanę graczką! ;) W tym materiale rozmawiam o e-sporcie i slangu graczy. Omawiamy takie słowa jak "noob", "force", "ECO" i wiele innych.
Spis treści: 1. Apostrof - kiedy używamy (nieme samogłoski np. "Harry"). 2. Zapisywanie dat ("Euro ’16", "lata 60."). 3. Odmiana nazw obcych. 4. Skrótowce.
Choć trwa Wielki Tydzień, znów opowiadam o "maleństwie". No cóż... Lubię kontrasty! Spis treści: 1. Ciąg dalszy o apostrofie (nieme spółgłoski np. "Barthes"). 2. Ciąg dalszy o datach ("lata 60-te", "lata ’60").
Spis treści: 1. Omawiam łacińskie słowa, takie jak: "ad rem", "de facto", "notabene", "stricte", "sensu stricto", "nomen omen".
Spis treści: 1. Ciąg dalszy elokwentnych słów. Tym razem omawiam: "sic!", "ad hoc", "pro publico bono", "qui pro quo", "sensu largo", "à propos".
W filmie wystąpił Aleksander Orsztynowicz-Czyż, realizator ze Studia DFM. Za pomoc przy nagraniu scen ze studia dziękuję Sławomirowi Nadolskiemu.
Spis treści: 1. Opowiadam o Suwałkach 2. Omawiam konstrukcję "dla + dopełniacz, która jest charakterystyczna dla tamtego regionu 3. Wyjaśniam, co tak naprawdę (wzorcowo) oznacza "zadziać się".
Odcinek o słowach zakończonych na -izm/-yzm. Lepiej je znać, niż nie znać. Tak jak lepiej być, niż nie być. ;) Omawiam "defetyzm", "puryzm", "barbaryzm", "solecyzm", "truizm", "tumiwisizm", a także "niskopłacyzm", "rutynizm", "targetozę".
Dziś spełnienie Waszych marzeń, czyli odcinek - wbrew pozorom - nie o moim tyłku, lecz - interpunkcji! Mam nadzieję, że się Wam spodoba. :)
Zapraszam na drugi odcinek poświęcony zasadom interpunkcji! Opowiadam o wydzielaniu adresata przecinkiem, o zdaniach zbudowanych nadrzędno-podrzędnie oraz interpunkcji z emotikonami.
Kochani, w tym odcinku opowiadam o nowych słowach, które możecie znaleźć w Wielkim słowniku ortograficznym PWN, a są to między innymi "lajki", "hejty", "deal", "Twitter", "Facebook", "guacamole", "pesto", "wrap". A tym, którzy nie mają miejsca na półce na tak dużą pozycję, niosę dobrą wiadomość! :)
Ten odcinek jest dowodem na to, jak łatwo można za bardzo wczuć się w rolę i tym samym paść ofiarą jednego słowa lub konstrukcji. Mnie zaatakowało "po prostu". I pokonało... ;) A lista najbardziej irytujących (moim zdaniem) błędów jest poniżej: 1. Poszłem. 2. Wziąść. 3. Włanczać. 4. Bynajmniej zamiast przynajmniej. 5. Te łóżko, te dziecko, te światło zamiast to. 6. Dziewczyną zamiast dziewczynom, np. "Powiedziałem dziewczyną, że są ładne." - bu, bu, bu. 7. Rok dwutysięczny szesnasty zamiast dwa tysiące szesnasty. 8. Półtorej roku. 9. Bardziej ładniejszy zamiast ładniejszy. 10. Odpadają też wszystkie błędy ortograficzne, bo w piśmie niewiedza razi bardziej. ;) 11. Ubrać buty. 12. W cudzysłowiu. 13. Lubiał, lubiała. 14. Wracać z powrotem, cofnąć do tyłu, okres czasu, czyli pleonazmy. 15. W każdym bądź razie. 16. "Tu pisze" zamiast "Tu jest napisane".
Bardzo, bardzo, bardzo dziękuję wszystkim wspaniałym osobom, które zechciały wziąć udział w tej zacnej produkcji. ;) To dla mnie niezwykle wzruszające i motywujące! :)
Odcinek o ciekawostkach. Językowych oczywiście! Będzie o ziemniakach i pasożytach, a także kobietach i gnoju. :) Miłego oglądania!
W tym odcinku opowiadam o pochodzeniu niektórych frazeologizmów. Okazuje się, że etymologia niektórych z nich potrafi zaskoczyć, a nawet... zawstydzić. ;) Miłego oglądania! Omawiam następujące frazeologizmy: "Poszło jak z płatka" "Puścić coś płazem" "Nie w kij dmuchał" "Rozebrać się jak do rosołu" "Wolna amerykanka" "Chłopiec do bicia" "Tajemnica poliszynela"
Ciekawe, ile osób się zdziwi... :D Uwielbiam takie tematy, sasasasasasaaa.... Miłego oglądania i miłego powrotu do szkoły! Niech ten rok będzie dla Was łaskawy. :* Spis treści: 1. "Igrzyska" a "olimpiada". 2. "Tak że tak"/"tak że ten"/"tak że tego".
Jeśli ta teoria Wam w jakiś sposób pomoże, dajcie znać, ok?
Dlaczego "drzwi" nie mają liczby pojedynczej? O co chodzi z "plecami", przecież mamy jeden "plec"? I skąd się wzięły spodnie? Już wyjaśniam! :)
►Dwoma czy dwiema teoriami? ►Co jest nie tak z moją czołówką? ►Gdy jest Ci zimno, to czy na pewno jesteś [zmarźnienty]? Na te pytania odpowiedzi znajdziesz w odcinku.
Odcinek o tym, jak to się stało, że wzięli mnie do programu Bake off - Ale ciacho i reklamy Play! :)
Jak powiedzieć po angielsku "niedorzeczny"? . . . . . . . It's unriver :D
Za efekty specjalne pojawiające się w materiale dziękuję Wojtkowi Wiemanowi, który jest bardzo zdolny i pomocny! Z okazji Świąt życzę Wam właśnie takich przyjaciół!
Dziś o tendencjach w języku, które mnie martwią... Zapraszam!
Chciałabym podkreślić, że to, o czym mówię w tym odcinku, nie jest wiedzą zdobytą podczas studiowania mądrych ksiąg, lecz to bardziej efekt moich obserwacji, doświadczeń i przemyśleń. Dlatego brakuje statystyk, dowodów i twardych danych.
Polecam Wam książkę Jana Grzeni "Nasze imiona. 200 najczęściej nadawanych imion polskich w XX wieku", Wydawnictwo Nomen Omen, Katowice 2010, z której korzystałam, przygotowując ten materiał! :) Nikt mi za to polecenie nie zapłacił. Po prostu można w niej znaleźć wiele ciekawych informacji. ;)
Jeśli nie wiesz, co pierwotnie oznaczało Twoje imię, a ja o nim nie wspomniałam w żadnym odcinku, zajrzyj do książki Jana Grzeni "Nasze imiona. 200 najczęściej nadawanych imion polskich w XX wieku", Wydawnictwo Nomen Omen, Katowice 2010". Po raz kolejny właśnie z niej korzystałam, przygotowując się do odcinka.
Mam nadzieję, że ten odcinek poprawi Wam humor, przyniesie ulgę albo przynajmniej zapewni kilkuminutową rozrywkę. Miłego oglądania!
W tym odcinku opowiadam o paskudnym błędzie. Tak paskudnym, że aż strach. Trzeba się go wystrzegać, bo inaczej będzie bardzo, bardzo źle. I wstyd też będzie.
W tym odcinku opowiadam o słowach, których zapis może nas zdenerwować. Może, ale nie musi - zależy od człowieka.
Odcinek o tym, co sprawia, że już się tak nie stresuję życiem. Mam nadzieję, że komuś pomoże! :) Muuaa :* Najwięcej emocji wzbudza informacja dotycząca tego, że herbata wypłukuje wodę z organizmu. :) Nie jest jednak tak, że herbaty nie można pić wcale. Od czarnej lepsza jest zielona i czerwona. Warto pić również czystek i herbatę typu rooibos. Najgorsze zaś są herbaty czarne w torebkach, które piłam przed dietą. Zamieniłam je na wodę i efekt widać w wynikach badań. :) Podsumowując, najważniejsze jest to, by pić wodę, ale picie w ciągu dnia można sobie urozmaicać innymi płynami, typu herbata zielona, czerwona, czystek, rooibos. :)
Bohaterami tego odcinka są kalki językowe, głównie z języka angielskiego. Czy mnie irytują? Które mnie irytują? Czy trzeba z nimi walczyć? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w materiale. :) Have fun! ;)
Pewnie byłoby lepiej, gdybym w żołądku czuła "ucisk", a nie "uścisk", ale to jest tylko i wyłącznie (tautologia zamierzona) dowód na to, że ten film jest prawdziwy. Drugie imię to "pokora", a trzecie to "wpadka"... To odcinek zupełnie nieplanowany, ale czasem trzeba i takie nagrać. Zwłaszcza jeśli sytuacja tego wymaga. Teraz wymaga, ponieważ chciałam omówić swoją ostatnią (i nie tylko ostatnią) wpadkę językową. Mam nadzieję, że dzięki temu zapanuje jasność i pokój. HOWGH.
Drogi (przyszły) maturzysto! To odcinek przygotowany specjalnie dla Ciebie. Zebrałam w nim ważne informacje dotyczące języka, bo pomyślałam, że w szkole zajmujecie się głównie lekturami. Jeśli się pomyliłam, to nic. Najwyżej dzięki mnie utrwalisz wiedzę. Baw się dobrze i powodzenia! :)
Drogi (przyszły) maturzysto! To odcinek przygotowany specjalnie dla Ciebie. Zebrałam w nim ważne informacje dotyczące języka, bo pomyślałam, że w szkole zajmujecie się głównie lekturami. Jeśli się pomyliłam, to nic. Najwyżej dzięki mnie utrwalisz wiedzę. Baw się dobrze i powodzenia! :)
To materiał o tym, jak zmniejszyć stres przed egzaminami. Jak o siebie zadbać, wszystko zaplanować i nawet o tym, jak myśleć. :) Mam nadzieję, że komuś pomoże. Trzymam za wszystkich (cokolwiek) zdających kciuki! Muuaaa :*
W tym odcinku opowiadam o nazwach marek, które mogą nam sprawić kłopoty. Poza tym sporo w tym materiale ciekawostek, dlatego serdecznie Wam go polecam.
Dziś o słowach, które część z Was uważa za formy błędne, ale to nie są błędy! Zachęcam więc do obejrzenia tego materiału. Bo po co macie tkwić w błędzie?! ;)
Zapraszam na odcinek, w którym rozmawiam z Dawidem Myśliwcem, twórcą kanału "Uwaga! Naukowy Bełkot".
W tym odcinku Myśląc Inaczej, czyli serii bez sucharów, opowiadam o tym, co zrobić, aby wakacje były miłym czasem, a nie niekończącą się nudą i gniciem przed komputerem. Zapraszam!
To kolejny odcinek o kłopotliwych nazwach marek. W nim omawiam takie nazwy jak: Quiosque, Wittchen, H&M, Xiaomi czy Hyundai. Zapraszam!
Zapraszam na odcinek o spolszczaniu. Opowiadam w nim o tym, jak spolszczamy, dlaczego spolszczamy i jak wyglądają niektóre formy po spolszczeniu. :) Strony, z których korzystałam, przygotowując ten materiał:
W tym odcinku opowiadam o swojej abstynencji. O tym, dlaczego nie piję. O tym, dlaczego czasem to kłopotliwe. Jak sobie radzę na imprezach i z tekstem: "No co Ty? Ze mną się nie napijesz?". Zapraszam!
Świętujmy razem czwarte urodziny kanału! Dołącz do nas, będzie szaleństwo, bo to mój pierwszy w życiu LIVE na YouTubie! :)
Bohaterami tego odcinka są takie słowa, wyrażenia, zwroty, które na pierwszy rzut oka wydają się poprawne, ale w rzeczywistości to dość poważne błędy!
W tym odcinku zostały zebrane najczęściej zadawane mi pytania. Jeszcze raz na nie odpowiedziałam, żeby wszystko było w jednym miejscu i żeby zapanowała jasność. Dodatkowo opowiadam o szatańskich emotikonach, które niszczą mózgi gimnazjalistom. Zapraszam!
To odcinek pełen ciekawostek dotyczących dawnych nazw członków rodziny. :) Dzięki niemu dowiecie się między innymi, kim jest "praciota", "zełwa", "jątrew" czy "dziewierz". :) Mam nadzieję, że pośmiejecie się jak ja, tworząc ten materiał. ;)
Zapraszam na odcinek Myśląc Inaczej, po raz pierwszy z gościem. Rozmawiam w nim z Urszulą Dudziak. Wspaniałą, radosną i mądrą kobietą. Oglądajcie i bawcie się. :) Mam prośbę! Pokażcie ten film swoim rodzicom, dziadkom, ciociom, wujkom. Wierzę, że on im uświadomi, jak fajne życie można wieść w ich wieku. Jeśli tylko zdrowie na to pozwala, niech szaleją! Właśnie teraz mogą! :))))) Buziaki!
W tym odcinku opowiadam o błędzie, który ostatnio bardzo często pojawia się w przestrzeni publicznej (i nie tylko publicznej). Jest dziwny, irytujący, beznadziejny, dlatego z nim walczę. Walczcie i Wy!
W tym odcinku opowiadam o słowach modnych. Wyjaśniam, czym są, dlaczego trzeba na nie uważać i postawić w języku na różnorodność. TOTALNIE zapraszam!
W tym odcinku wyjaśniam, co oznaczają słowa, których znaczenia nie znacie! Wiem, co mówię, bo mam dobry słuch. :P Ścisk! P.
W tym odcinku wyjaśniam, jak NIE składać życzeń. Często bagatelizujemy ich moc. Składamy je niechlujnie, nie staramy się. Czas to zmienić! :)
To Myśląc Inaczej, więc nie ma w nim suchara! Myśląc Inaczej o temacie delikatnym, choć moim zdaniem bardzo potrzebnym. Mam nadzieję, że się Wam przyda!
W tym odcinku opowiadam o młodzieżowym słowie 2017 roku! Zapraszam!
W tym odcinku opowiadam o tym, co mnie zaskoczyło w 2017 roku, co odkryłam i co mnie zawstydziło. :) Zapraszam!
Zapraszam na... SETNY ODCINEK MÓWIĄC INACZEJ! _______________________________________________________
To film o takich powiedzeniach, które potrafią nieźle namieszać. Warto obejrzeć go w całości, by dowiedzieć się, jak dokładnie te powiedzenia brzmią i co oznaczają. Być może dzięki temu unikniemy kłopotliwych sytuacji. Polecam!
W tym materiale opowiedziałam o tym, jak zmieniał się mój stosunek to walentynek. Dlaczego na początku ich nie znosiłam, a teraz jest zupełnie inaczej. Zapraszam. Myślę, że warto! :)
A taki właśnie babski film nagrałam! Żart... To nie jest babski film. To jest film dla WSZYSTKICH! Polecam. ;)
To odcinek o odmianie skrótowców. Omawiam w nim podstawowe zasady, mniej podstawowe zasady oraz wyjątki. Może nie jest to porywająca historia, ale uważam, że warto ten materiał obejrzeć. Dzięki niemu możecie być bogaci. ;)
W tym odcinku mówię o błędach – bo to są błędy i nie ma co do tego żadnych wątpliwości! Tyle że podchodzę do nich z dystansem, ponieważ moim zdaniem gdy dogłębnie je przeanalizujemy, spojrzymy na nie z każdej strony, w pewnych sytuacjach możemy ich użycie uzasadnić albo przynajmniej przymknąć na nie oko. Ciekawe, co Wy na ten temat sądzicie.
W tym odcinku wyjaśniam, jak należy odpowiadać na pytanie "Jak się nazywasz?". Wyjaśniam, czym jest nazwa i dlaczego to wszystko nie jest takie proste. Zapraszam!
W tym filmie dzielę się praktycznymi wskazówkami dotyczącymi tego, jak rozmawiać z osobami niepełnosprawnymi, a właściwie z osobami z niepełnosprawnością. Wyjaśniam też, czego unikać. Zapraszam!
To odcinek dla maturzystów - ale inni oczywiście też mogą go obejrzeć - o tym, jak dobrze wypaść na egzaminie ustnym z języka polskiego. Znajdziecie w nim triki, które można zastosować, zdając jakikolwiek egzamin, dlatego serdecznie Wam ten materiał polecam! A maturzystom życzę spokoju, oddechu i powodzenia! :*
W tym filmie dziwię się, denerwuję się, zastanawiam się. A wszystko przez dziwne zachowania kobiet. Chciałabym, żebyśmy były dla siebie dobre, ale czuję, że przed nami dłuuuuga droga. Dlaczego tak czuję? Ten film w jakimś stopniu to wyjaśnia. Zapraszam!
Rozmawiamy o macierzyństwie, dzieciństwie, matkach, kobietach. Natalia jest niezwykle mądra. Korzystajcie z tej mądrości. Miłego oglądania!
Zapraszam na odcinek, w którym opowiadam dwie bardzo ciekawe historie związane z językiem polskim. Dzięki nim można błyszczeć w towarzystwie, w szkole, właściwie wszędzie można. Miłego oglądania!
Część z Was czekała na ten moment – wiem to i przepraszam, że tak długo zwlekałam. Na szczęście udało się! Arlena Witt zasiadła na mojej kanapie, na której porozmawiałyśmy o jej pasji, wadach i o tym, czy nie jest za stara na YouTube. Zapraszam!
W tym odcinku opowiadam o takich zapożyczeniach, które bardzo sprytnie pojawiają się w naszym języku. Czasem nawet nie wiemy, że to zapożyczenia!
W tym odcinku opowiadam o bardzo zabawnych słowach, jakimi są: - impreza - melanż - biba, bibka - libacja Opowiadam o ich pochodzeniu oraz obecnym i dawnym znaczeniu. Zapraszam!
Przed Wami odcinek specjalny nagrany z okazji piątych urodzin kanału. :) Mam nadzieję, że oglądania go sprawi sporo frajdy. Jeśli nie, trzeba to będzie za rok naprawić. ;) Dzięki za te pięć lat... To przecież jedna piąta ćwierćwiecza! ♥
W tym odcinku odpowiem na najdziwniejsze językowe pytania, jakie dostaję od widzów. Dlaczego są dziwne? Dowiecie się o tym, oglądając film. :) Zapraszam!
W tym odcinku opowiem o słowach, które niby są bardzo proste, ale często zastanawiamy się, jak je zapisać. Mam nadzieję, że dzięki temu materiałowi informacje nam się utrwalą i na stałe z nami zostaną. Omawiam zapis następujących słów: ☛ „rząd”, ☛ „rządzić”, ☛ „żądać”, ☛ „żądza”, ☛ „żądanie”, ☛ „karze”, „każe”, ☛ „nienawidzić”, ☛ „pojedynczy”, ☛ „imię”, „parę”, „książę”, ☛ „umiem”, „rozumiem”, ☛ „czmychać”, „czyhać”, ☛ „nieswój”, „nie swój”, ☛ „co najmniej”, „co gorsza”, „czym prędzej”, „tym bardziej”.
W tym odcinku opowiadam o sytuacjach, w których pomogliście mi zrozumieć kilka ważnych rzeczy. Dziękuję za to. :)
Mam nadzieję, że nikt nie poczuje się dotknięty tym odcinkiem, tym bardziej że mam dobre intencje. Po prostu chcę zwrócić Wam uwagę na kilka zagadnień, o których powinniśmy się uczyć nieco inaczej. Zapraszam!
W tym odcinku opowiadam o tym, kiedy piszemy „jakby”, a kiedy „jak by”. Mam nadzieję, że zapamiętacie złotą zasadę, którą się z Wami dzielę w filmie. :)
W tym filmie omówiam kilka powiedzeń, które wywołują u mnie dreszcze. Czy słusznie? Wszystko wyjaśniam. :)
Przed Wami rozmowa z profesorem Zbigniewem Lwem-Starowiczem. Chyba niczego więcej nie muszę dodawać. Dziękuję wszystkim, którzy trzymali kciuki za to, by profesor znalazł dla mnie czas. Bardzo bałam się, że to się nigdy nie uda, dlatego mogę napisać, że ten materiał to spełnienie moich marzeń. Mam nadzieję, że sprawi Wam taką samą radochę. Życzę przyjemnego oglądania! Dziękuję również ekipie, która pomogła mi podczas nagrania. Sławek, Dominik, jesteście super!
Pewnie myślicie, że to jakaś naciągana historia, ale nic z tych rzeczy! Naprawdę w tym filmie wyjaśniam, jak szybko spełnić swoje wielkie marzenie. :) Przypominam, że serial "Ślepnąc od świateł" jest dostępny na HBO GO, a HBO GO znajdziecie w PLAY NOW. :)
Mam wielką nadzieję, że ten odcinek zmieni świat na lepsze, czyli youtuberzy i inni znani ludzie przestaną popełniać omówione przeze mnie błędy.Trzymajmy za to kciuki! Możecie też udostępnić ten film, jeśli macie ochotę, zawsze to zwiększy jego zasięg.
W tym filmie gościem jest Borys Szyc. Rozmawiamy o teatrze online, czyli wspólnym dziecku Borysa i Jarka Kuźniara. Potem rozmowa schodzi na inne tory, ale nie będę wszystkiego zdradzać. ;) Dodam, że Borys był jednym z ulubionych aktorów mojego taty, dlatego nasze spotkanie było dla mnie wielkim przeżyciem.
Ten film to odpowiedź na pytania, które pojawiły się pod odcinkiem 117. Pytaliście, jak informować influencerów o tym, że popełnili błąd językowy. Chyba znalazłam rozwiązanie. Jeśli jednak macie inny pomysł, koniecznie podzielcie się nim w komentarzach. Całusy
Prawdopodobnie każdy z nas to przeżył, a ten który tego nie przeżył, jest szczęściarzem! W tym odcinku podpowiadam, co mówić, gdy zostaniemy zaatakowani głupimi pytaniami przy świątecznym stole.
W tym odcinku omawiam rozstrzygnięcie plebiscytu „Młodzieżowe słowo roku 2018”. Tym słowem został „dzban”. Co o tym myślę? Wszystko jest w filmie. :) Zapraszam!
Zapraszam na bardzo krótki odcinek o noworocznej ciekawostce językowej. No dobra, zdradzę, że chodzi o sformułowanie „do siego roku”. A tutaj obiecana odmiana zaimka „si”: M. sь (ś, si), D. siego, C. siemu, B. sь (ś, si), N. sim, Ms. siem.
Hej, przed Wami film o kłopotliwym słownictwie medycznym. Tak, będzie między innymi o „waginie”, a to dlatego, że właśnie to słowo zainspirowało mnie do nagrania tego materiału.
W tym odcinku moim gościem jest Pascal Brodnicki, czyli jedna z najsympatyczniejszych osób, jakie znam. Rozmawiamy o akcencie Pascala, o tym, w jakim języku mój gość przeklina, czego nauczył się od Polaków i o wielu innych ciekawych kwestiach. Zapraszam!
Dziś mam dla Was słodziutki odcinek. O „torcie”, „cukrze (czy na pewno?) waniliowym” i „kaszy mann... No właśnie, jak się odmienia tę kaszę? :D O tym wszystkim tutaj opowiadam. A dla smakowej równowagi mam dla Was film na kanale Kuchnia Lidla z moim udziałem, proszę: • KREWETKI Z WARZYWAMI ???? | Mówiąc Inacz... I bardzo Waszej uwadze ten film polecam. :)
Trochę żartuję z tą hańbą, ale ładnie wygląda w tytule. :) Dziś omawiam „100 najczęściej popełnianych błędów językowych w Internecie w 2018 r. Raport o kondycji polskiej ortografii w Internecie”.
W tym odcinku snuję rozważania (uuu, jakie ładne określenie) dotyczące tego, czy matematyka powinna być obowiązkowa na maturze. Dodatkowo poruszam temat związany z czytaniem ze zrozumieniem i kondycją polskiej edukacji. Zapraszam!
Dziękuję wszystkim, którzy pomogli mi stworzyć ten film!
W tym odcinku omawiam kontrowersyjną kwestię związaną z żeńskimi końcówkami (fachowa to się zwie „derywacja żeńska”). Wyjaśniam, jak to widzę, jak to czuję i co z tym robię. Zapraszam!
W tym odcinku opowiadam o słowach, które wydają się błędami, ale nimi nie są. Zapraszam!
W tym odcinku opowiadam o słowach, których zapis nie jest oczywisty. Zapraszam!
Zapraszam Was na drugą część filmu o tym, co obcokrajowców zaskakuje/dziwi w naszym języku! :) Dziękuję za pomoc, bo gdyby nie Wy, to nie nagrałabym tego odcinka. :*
Zapraszam Was na odcinek o powiedzeniu: „Mierzyć siły na zamiary”. Bardzo, bardzo, bardzo wszystkim Wam ten film polecam.
Zapraszam na odcinek o zapomnianych słowach, czyli słowach, których już dziś nie używamy lub, których rzadko używamy, a szkoda...
Dziś oddaję Wam film, nad którym pracowałam przez ostatnie tygodnie. To film z misją! :) A także z gościnnym udziałem Dawida Myśliwca z kanału „Uwaga! Naukowy Bełkot”. Dawid, dziękuję! Jak zwykle fachowo, ale też po ludzku wyjaśniłeś, o co chodzi z alkoholem. Dodam, że ten film jest częścią edukacyjnej kampanii „Alkohol to odpowiedzialność. Pij rozważnie” prowadzonej w Polsce przez firmę Diageo od 2010 r. Podsumowując, pijmy rozważnie, bo inaczej to się w ogóle nie opłaca.
To jest wywiad z Dawidem Podsiadłą przeprowadzony w całości po polsku.
Zapraszam Was na odcinek specjalny!!! Jest specjalny, bo dokładnie dziś kanał obchodzi szóste urodziny! :))) Bawcie się dobrze!
Zapraszam na wegański odcinek! :) Ale żart... W tym filmie omawiam językoznawczy punkt widzenia na nazwy typu „pasztet z fasoli” albo „bekon z marchewki”. Jeśli jesteście ciekawi, czy tak w ogóle można mówić, odpowiedź jest właśnie tutaj. :)
Zapraszam na rozmowę z Joanną Okuniewską, czyli podcasterką, która podbiła serca polskich słuchaczy. Jeśli jeszcze jej nie znacie, koniecznie to zmieńcie.
Zapraszam na krótki odcinek o przywitaniach i pożegnaniach, które mają bardzo ciekawą historię. :)
„Dirty Dancing” jako „Wirujący seks”? „Million Dollar Baby” jako „Za wszelką cenę”? Jak to? Dlaczego? Polskie tytuły zagranicznych filmów czasem są zabawne, czasem intrygują, a czasem dziwią... Najczęściej jednak nie zdajemy sobie sprawy z tego, w jaki sposób one w ogóle powstają. Tytuł musi uwzględniać masę różnych czynników. Jakich? Tego dowiecie się z mojego materiału. Naprawdę bardzo, bardzo się cieszę, że w końcu udało mi się nagrać ten film. Mam nadzieję, że i Wam sprawi dużo frajdy. :D
Zupełnie przypadkiem wpadłam na pomysł, aby nagrać odcinek o nazwach miesięcy, ale po chwili okazało się, że to bardzo, bardzo ciekawe i wciągające. Mam nadzieję, że wciągniecie się tak samo jak ja!
Dowiedziałam się, że w pewnym liceum jest klasa, która ma zaledwie jedną godzinę języka polskiego tygodniowo. To dobrze czy niedobrze? Zastanówmy się nad tym...
W tym odcinku staram się wyjaśnić – najdokładniej, jak umiem – czym różni się sarkazm od ironii. Mam nadzieję, że nie wyszło źle.
Dziś zapraszam Was na wyjątkowy pod kilkoma względami odcinek. :) Wyjątkowy, bo takiej tematyki jeszcze u mnie nie było. No i suchar też specyficzny. :) Miłego oglądania!
Dziś zapraszam Was na Q&A. Po prostu.
„Wulgarny pajac”, „cham”, „prymitywny gość” – tak niektórzy nazywają Maćka, a gdy to widzę, czuję w sobie niezgodę, bo wiem, że to nieprawda, że to nie Maciek. W tym filmie staram się Wam to udowodnić. Mam nadzieję, że się udało.
Dziś zapraszam na odcinek o „śmieciach”. W języku i nie tylko.
Zapraszam na drugą część filmu o błędach językowych trapiących katolików i nie tylko ich.
Przed Wami odcinek, w którym opowiadam o wyszukanych, pięknych, książkowych słowach, z których zwyczajnie warto zrezygnować, bo prościej znaczy lepiej!
Chcecie się poczuć jak prawdziwa młodzież? No to obejrzyjcie ten materiał. :P I apel do wykopowiczów: Panowie, wyluzujcie. ;)
Zapraszam Was na wywiad ze wspaniałą i bardzo zdolną dziewczyną, Mery Spolsky.
Zaraz po świętach zapraszam Was na bardzo przyjemny odcinek o powiedzeniach, których pochodzenie może nie być do końca jasne.
Hejka! W tym odcinku staram się przewidzieć przyszłość. Za kilka lat ocenimy, czy się udało. :)
Hej! Zapraszam na film o słowach, których znaczenie niby znacie, ale czy na pewno? Nie byłam pod wpływem alkoholu podczas nagrania, po prostu miałam dobry humor.
Zapraszam Was na wywiad z Ralphem, człowiekiem, który wziął sobie moje serce, rozwalił je na milion kawałków, a potem poszedł śpiewać dalej.
Zapraszam Was na odcinek o paronimach, czyli wyrazach, które brzmią tak podobnie, że potrafimy je pomylić.
Dla niecierpliwych lista zagadnień, które poruszam: 1. Najlepiej wstawać mniej więcej o tej samej porze. 2. Jeśli jesteś tak zwaną sową, możesz przesunąć godziny pracy na później. 3. Po wstaniu ubierz się tak, jakbyś miał gdzieś wyjść. 4. Można zrobić makijaż. W przypadku mężczyzn być może podobny efekt przyniesie golenie się. 5. Ustal godziny pracy albo czas na wykonanie konkretnego zadania. 6. Ustal czas na czynności domowe. 7. Zapisuj to, co musisz zrobić następnego dnia. 8. To, co zrobiłeś, wykreślaj. 9. Czasem trzeba się zmusić i zacząć pracować, zamiast wciąż myśleć o tym, ile mamy do zrobienia. 10. Zaczynaj od najtrudniejszych rzeczy. 11. Work-life balance! 12. Nie zapominaj jeść i pić. 13. Zarezerwuj czas na siedzenie i myślenie. 14. Wyłącz telewizor. 15. Skorzystaj ze słuchawek wygłuszających. 16. Usuń rozpraszacze. 17. Ustal czas na śmiganie po sieci. 18. Skorzystaj z opcji w telefonie typu „Nie przeszkadzać”. 19. Pracuj w nocy, jeśli masz wenę i możliwość odespania następneg
Na Instagramie dostałam mnóstwo wiadomości z pytaniami w stylu: Czy poprawna forma to „epidemiczny”, czy „epidemiologiczny”?; Czy mamy teraz „stan zagrożenia epidemicznego”, czy „epidemiologicznego”?. Chwilę potrwały prace nad tym odcinkiem, ale w końcu powstał. Mam nadzieję, że rozwieje Wasze wątpliwości. Z całego serca dziękuję wszystkim osobom, które pomagały mi ustalić, o co w tym wszystkim chodzi, i nie oszaleć. Źródła, z których korzystałam
Hej, hej! Jeśli kiedykolwiek zastanawialiście, dlaczego w straży pożarnej mamy „strażaka”, a w straży miejskiej „strażnika”, ten odcinek jest dla Was. Jeśli nie wiecie, dlaczego zdrobnieniem od słowa „liść” jest „listek”, a od słowa „list” „liścik”, ten odcinek również jest dla Was. Miłego oglądania!
Tym razem zapraszam na odcinek o słowach brzydkich. Przyjrzymy się ich pochodzeniu. :) PS. Lepiej nie jedzcie podczas oglądania!
Dziś zapraszam Was do świata językowej magii. :) I, proszę, zajrzyjcie do przypiętego komentarza, bo w nim poprawiłam między innymi to, co się rozjechało w trakcie montażu.
Przez długi czas myślałam, że polszczyzna nie pomaga nam swobodnie rozmawiać o seksie. Okazuje się jednak, że to nie do końca prawda...
Zapraszam na film pełen słów, które warto znać, by nasz elokwencja zachwycała innych.
Dziś zapraszam na rozmowę z kimś, kto o show-biznesie wie naprawdę dużo. To Patryk Chilewicz, współtwórca Vogule Poland. Jeśli macie ochotę wejść w ten szalony świat, najpierw posłuchajcie Patryka. Mądrze chłopak prawi.
Zapraszam na dość zabawny materiał o słowach, których prawdziwe brzmienie może zaskoczyć.
Materiał ten powstał w ramach kampanii marki Durex „Głośni w łóżku”.
Dzień dobry! Zapraszam na odcinek o niesamowicie irytujących błędach, które atakują nas w internecie.
Serdecznie zapraszam Was na szczerą rozmowę z Kasią Koczułap, edukatorką seksualną, która prowadzi na Instagramie profil „Co z tym seksem”. Ja Kasię pokochałam, teraz Wasza kolej!
Słowa, o których mówię w tym odcinku: 1. ANTYCYPOWAĆ 2. DEZAWUOWAĆ 3. DYWAGOWAĆ 4. EKSTRAPOLOWAĆ 5. ESTYMOWAĆ 6. EWOLUOWAĆ 7. HAMLETYZOWAĆ 8. IMPUTOWAĆ 9. KONFABULOWAĆ 10. MITRĘŻYĆ 11. MITYGOWAĆ 12. OPONOWAĆ 13. OPTOWAĆ 14. PAUPERYZOWAĆ 15. PROKRASTYNOWAĆ 16. REJTEROWAĆ 17. REKAPITULOWAĆ 18. SKONFUNDOWAĆ 19. TRAWESTOWAĆ 20. TRYWIALIZOWAĆ
Zapraszam na trzygodzinny LIVE! Przez pierwszą godzinę gościem był Radek Kotarski, któremu bardzo dziękuję! Właściwie za wszystko.
Sentencje, o których mówię w tym odcinku: 1. Quidquid LaTIne dictum sit, altum videtur 2. Nulla vis maior pietate vera est 3. Laudamus veteres, sed nostris utimur annis 4. Audi multa, loquere pauca 5. Postremus dicas, primus taceas 6. Nullum potentius satellitium quam amici fideles 7. Dies levat luctum 8. Carpe diem quam minimum credula postero 9. Cavendum est a fragmentis 10. Festina lente 11. Malum consilium consultori pessimum 12. Non omnia possumus omnes 13. Uti, non abuti! 14. Alea iacta est 15. Errare humanum est 16. Otia dant vitia 17. Dum spiro, spero 18. Sine ira et studio 19. Carta/Charta non erubescit 20. Manus manum lavat 21. Absens carens 22. Pecunia non olet 23. Lex retro non agit 24. Dura lex, sed lex 25. Non vivere, sed valere vita/Non est vivere, sed valere vita est
Wejdź na tę stronę i zamów „LiteraTOURę” już teraz, by mogła spokojnie dotrzeć do Ciebie przed świętami!
Zapraszam Was na Wielki Test Mówiąc Inaczej! ????????????
Dzieeeeń dobry po raz pierwszy w 2021 roku! :) Zapraszam Was na film, który pomoże Wam ogarnąć odmianę imienia „Joe”. Warto ją zapamiętać, bo na przykład o Joe Bidenie będziemy słyszeć regularnie.
Heeej! Dziś o błędach. Gramatycznych, paskudnych. ;) Zresztą sami oceńcie, czy są paskudne. Może akurat Wam się spodobają. :)
Podczas montażu zdałam sobie sprawę z tego, że nie omówiłam w filmie elementu, jakim jest „odczuwane podobieństwo do postaci”, które pojawia się, gdy oglądamy telenowele. W skrócie chodzi o to, że bohaterowie serialu przypominają nam nas samych. :)
W końcu udało mi się nagrać odcinek, który chciałam zrealizować od dawna. O dykcji! O moich sposobach na to, by mówić wyraźniej. Dlaczego tak długo zwlekałam? Bo szukałam chętnych do pomocy. I w końcu ich znalazłam! Dziękuję Zosi Zborowskiej-Wronie i Rafałowi Rutkowskiemu za podzielenie się swoimi doświadczeniami, ulubionymi ćwiczeniami i przemyśleniami. To uczyniło ten odcinek ciekawszym i zabawniejszym. :)
Hello! Dziś zapraszam Was do obejrzenia filmu o nowych słowach, które powstały przez przypadek, a rozbawiły nas do łez. To luźny temat, dość heheszkowy. Mam nadzieję, że będziecie się dobrze bawić! :) Zapraszam!
Kilka słów o języku inkluzywnym. Zapraszam!
W tym filmie opowiadam o błędach, które nie chcą zniknąć. Być może trzeba się pogodzić z tym, że Polacy tak mówią i nic już nie można zrobić.
W tym filmie omawiam nowe słowa, które można dziś spotkać w internecie. Bardzo często.
Ten odcinek to zbiór 50 często popełnianych błędów językowych. Jeśli chcecie utrwalić sobie poprawne formy, przypomnieć informacje przed egzaminem albo udowodnić komuś, że się myli, zapraszam do oglądania. :))))
Hej, hej! W tym filmie opowiadam Wam o słowach, które dawniej miały ogromną siłę rażenia. Tak ogromną, że niektórzy bali się je wypowiadać. Być może „kiep” Was nie zaskoczy, ale dlaczego „małpa” była wulgaryzmem? Sami się przekonajcie. :)
Dziś zapraszam na odcinek o ortografii. Omawiam zapis następujących słów: „nie najgorsze”, „bieżący”, „zdarzyć się”, „zdarzenie”, „zdążyć”, „karzesz”, „każesz”, „zagwozdka”, „naokoło”, „rzadko”.
Hej, hej! Zapraszam na materiał, który w całości jest rozmową z gościnią. Przed Wami Justyna Mazur!
Zapraszam na odcinek pełen ciekawostek językowych. Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, dlaczego Polacy mówię „herbata”, a reszta świata zupełnie inaczej? No, to w tym materiale wyjaśniam, jak to wszystko naprawdę wygląda. :)
Zapraszam na wywiad z Kubą Małeckim. Dziwnym gościem, który jest zaskakująco normalny. Rozmawialiśmy między innymi o tym, że Kubie brakuje wiary w siebie. Minęło kilka dni od tego nagrania. Dziś myślę, że ten człowiek naprawdę wie, co robi, i nie trzeba go na siłę kołczować. ;)
Dziś film o szkodliwych tekstach, które słyszeliśmy w dzieciństwie. Niektórymi z nich jesteśmy atakowani do dziś... Zapraszam! Poniżej lista powiedzonek, które niesamowicie irytują moich followersów: 1. Co wolno wojewodzie, to nie tobie, smrodzie. 2. Gdyby kózka nie skakała, toby nóżki nie złamała. 3. Prawda leży pośrodku. 4. Niedzielna praca w gówno się obraca. 5. Pokorne ciele dwie matki ssie. 6. Jaki Nowy Rok/Jaki sylwester/Jaka Wigilia, taki cały rok. 7. W maju ślub – rychły/szybki grób. 8. Chłopaki nie płaczą. 9. Twoje problemy to nie są problemy. 10. W piątek zły początek. 11. Lepiej zjeść i zwymiotować, niż Boże dary zmarnować. 12. Co się dzieje w domu, nie mów nikomu. 13. Śmiej się, śmiej, zaraz będziesz płakała. 14. Co cię nie zabije, to cię wzmocni. 15. Każdy otrzymuje od Boga taki krzyż, jaki jest w stanie udźwignąć. 16. Jeśli poniedziałek dobrze się zaczął, zło nadejdzie znienacka. 17. Chcącemu nie dzieje się krzywda (tu chodzi o wypaczony sens tej sentencji, oryginalny n
Zapraszam Was na bardzo pogodny wywiad z Natalią Nykiel, niezwykle utalentowaną dziewczyną. Rozmawiałyśmy między innymi o jej nowej płycie, która ukaże się w lutym, wielojęzyczności, miłości do kultury latynoamerykańskiej. Na końcu znajdziecie odrobinę prywaty.
Przed Wami mój komentarz dotyczący plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku 2021. Gorąca zachęcam do oglądania. :)
Zapraszam Was na odcinek po brzegi wypełniony przeróżnymi ciekawostkami na temat polonizmów.
Cześć! Prosiliście mnie o ten odcinek, więc go nagrałam.
Dzień dobry! Zapraszam na odcinek, w którym opowiadam o powiedzeniach, przysłowiach, frazeologizmach, których znaczenie nie jest do końca jasne. Czasem kłopotliwy jest też zapis i poprawne brzmienie. Miłego oglądania! :) Poniżej lista przysłów, które omawiam: 1. Nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki. 2. Chcącemu nie dzieje się krzywda. 3. Mierz siły na zamiary. 4. Kończ waść, wstydu oszczędź. 5. Wyskoczyć/Wyrwać się jak filip z konopi. 6. Nocny marek. 7. Po linii najmniejszego oporu. 8. Bogiem a prawdą. 9. Wziąć coś na tapet/Brać coś na tapet/Być na tapecie. 10. Języczek u wagi.
Przed Wami odcinek o wspaniałych książkach, które mogłyby, a może nawet powinny być lekturami! ???????????? Miłego oglądania. :)
Cześć! W tym materiale omawiam kilka słów/form, które formalnie są błędami, odstępstwami od normy, ale... czy musi tak być? Przyjrzyjmy się temu!
W tym odcinku znajdziecie 20 mądrych przymiotników – zapraszam! ☺️☺️☺️ Link do nowej oferty od Play ➡️ https://playinfo.pl/CdNL Słowa, które omawiam: 1. ARBITRALNY 2. BILATERALNY 3. EFEMERYCZNY 4. ETERYCZNY 5. FAKULTATYWNY 6. OBLIGATORYJNY 7. FILUTERNY 8. IMMANENTNY 9. IRRELEWANTNY 10. RELEWANTNY 11. LABILNY 12. LAPIDARNY 13. NEUROTYCZNY 14. ONIRYCZNY 15. PARTYKULARNY 16. PEJORATYWNY 17. PRETENSJONALNY 18. REPULSYWNY 19. TRANSCENDENTNY 20. TRYWIALNY
W tym filmie opowiadam o zabawnych sposobach na zapamiętywanie zasad językowych. Dziękuję wszystkim obserwatorom na Facebooku, dzięki którym powstał ten materiał.
LIVE z okazji urodzin „Mówiąc Inaczej”. Posiedzimy, pogadamy. Na luzie. Będzie fajnie!
Lista błędów, o których mówię w filmie: 1. Kropka po liczebniku porządkowym. 2. „Dwa i pół raza”. 3. „Lata 80-te”. 4. „Na wskutek”. 5. „Ci” (w środku zdania). 6. „Jego”, „Ją”, „My”, „Nas” (w środku zdania). 7. Nieodmienianie „ów”. 8. „Chłopaki poszli”. 9. „Go” zamiast „je”. 10. „Mi się wydaje” („Mi” na początku zdania). 11. „Gdzie” zamiast „który”. 12. „Który” i „jaki”. 13. „Własni rodzice”. 14. „Dobzi ludzie”. 15. „Oprzeć się o wyniki badań”. 16. „Idąc do pracy, rozbił się samochód” (brak zgodności podmiotów). 17. „Zagranica” i „za granicę”. 18. „Na Chorwacji”. 19. „Kiślu”. 20. „Zachrystia”. 21. „Labolatorium”. 22. „5 deko”. 23. „Płukam”. 24. „Palcy”. 25. „Tyś.”. 26. „Nr.” w mianowniku. 27. „Jubilat” i „solenizant”. 28. „Nie był wysoki, a niski”. 29. „Oboje mężczyźni”. 30. „Przygotowywuję się do zawodów”. 31. [NAuka]. 32. [Wogle] 33. [z to dziewczyno], [z toł dziewczynoł]. 34. „W organiźmie”. 35. „Pojedyńczy”. 36. „Nie wchodzenie”. 37. „Ożesz ty”. 38. „Także” i „tak że”. 39. „Super
To odcinek w całości poświęcony w regionalizmom. Odpowiadam w nim na bardzo ważne pytanie: czy regionalizmy to błędy językowe? Zapraszam!
W tym odcinku opowiadam o tym, co zawdzięczam szkole. Okazuje się, że jest tego naprawdę sporo! Koniecznie napiszcie w komentarzach, czego szkoła Was nauczyła dobrze.
Materiał powstał w ramach płatnej współpracy z firmą Novo Nordisk i jest elementem kampanii „Porozmawiajmy szczerze o otyłości” zainicjowanej przez Polskie Towarzystwo Leczenia Otyłości. Więcej informacji o kampanii znajdziecie na stronie www.ootylosci.pl Jasne jest, że nie zmienimy swojego języka natychmiast. To proces, który wymaga czasu. Myślę jednak, że warto go zacząć już dziś. Mam nadzieję, że jesteśmy w tym razem! :)
Przed Wami kolejny odcinek „Mówiąc Inaczej”, w którym gościnnie wystąpiła jedna z najzdolniejszych polskich wokalistek, Natalia Szroeder. Porozmawiałyśmy między innymi o płycie „Pogłos”, suplemencie „Pogłosu”, języku kaszubskim i pierwszej trasie koncertowej Natalii, na którą wciąż możecie kupić bilety.
Książki, o których opowiadam: ???? Jan Miodek „Polszczyzna. 200 felietonów o języku”, ???? „Polszczyzna na co dzień” pod red. Mirosława Bańko, ???? Słownik językowego savoir-vivre'u pod red. Małgorzaty Marcjanik, ???? Słownik wyrazów trudnych i kłopotliwych PWN pod red. Mirosława Bańko, ???? Agata Hącia, Ewa Wolańska i Adam Wolański „Księga Cytatów”, ???? Adam Wolański „Edycja tekstów”, ???? Michał Rusinek „Pypcie na języku”, ???? Paulina Mikuła „LiteraTOURa”. _____________________________________
Ta metoda nie zawsze jest skuteczna, ale z całą pewnością jest najbardziej kulturalna. Pamiętajmy też o tym, że możemy w ogóle nie zwracać ludziom uwagi na ich wpadki językowe. :) To mój pierwszy shorts! Trochę się cykam! :D
Dzień dobry po dłuższej przerwie! Wracam do Was z odcinkiem o etymologii „kobiety”. Uważam, że niektóre hipotezy na temat pochodzenia tego słowa są superciekawe! Myślę, że warto je znać. :)
Ten materiał to rodzaj podsumowania mojej przygody z YouTube'em. Opowiadam w nim o tym, co baaaardzo mnie zaskoczyło.
Zapraszam na LIVE, który jest właściwie pierwszym moim filmem opublikowanym w 2023. Chodźcie, będzie fajnie!
Zapraszam Was na rozmowę z Bovską, czyli genialną artystką, o której powinno być dziś bardzo głośno, ponieważ nagrała wspaniałą płytę.
Dziś zapraszam Was na rozmowę z właścicielką jednego z najlepszych głosów w naszym kraju. Anię Karwan warto znać i warto jej słuchać. To niezwykle zdolna dziewczyna, która wzrusza, porusza i powoduje, że stajemy się lepszymi ludźmi.
Dziś pogadamy o feminatywach. Dajcie znać w komentarzach, co Wy o tym wszystkim sądzicie. Tylko, apeluję, bez obrażania i atakowania drugiej strony. ????????????????????????
Hity lat 90., na których się wychowałam. Śpiewając Inaczej, odcinek specjalny ????
O kurczę! To 200. odcinek! Ładne rzeczy! No to w tym jubileuszowym filmie kryje się pewna niespodzianka, czyli wstawka, której nigdy wcześniej nie zdecydowałabym się opublikować, ale... ludzie się zmieniają. :) Wróćmy to meritum! Dziś o NIEPRAWDZIE i o „nie” z rzeczownikami. Zapraszam!
Zapraszam na odcinek poświęcony w dużej mierze Dominikanie, Haiti, Islandii, Filipinom, Chorwacji oraz ludziom, którzy nie mają racji. :)
Hej, hej! Dziś o słowie ZADZIAĆ SIĘ. Zapraszam.
W tym odcinku analizuję rozstrzygnięcie plebiscytu na Boomerskie Słowo Roku. Być może jest to mniej edukacyjny materiał niż zazwyczaj, ale myślę, że i tak będziecie się dobrze bawić. :)
Jak odmienić słowo „serum”? W tej rolce wszystko wyjaśniam. ???????? Do jej nagrania zainspirował mnie Roger Publishing, który właśnie wypuścił linię swoim serów. Nie jest to materiał sponsorowany, ale sera dostałam w prezencie. ???????????? A Wy odmieniacie to słowo?
KONCERT BYŁ WSPANIAŁY! Wszystkim baaaardzo dziękuję!
Materiał powstał w ramach płatnej współpracy ze STORYTEL. Nawiązuję w nim do audiobooka "Okolice Intymne" (czyt. Łukasz Simlat) z serii „(Nie) mówmy o seksie” dostępnej w Storytel. ???? Seria słuchowisk została stworzona we współpracy z SEXEDPL.
Dziś opowiadam o zmianach w języku związanych ze światam sportu!
Jak nazywają się mieszkańcy Indii?W tej rolce staram się to wyjaśnić. Dzięki za inspirację @vvmati
Skoro kończy się rok, to zrobiłam takie małe podsumowanie. :)
Zgadzacie się z werdyktem czy głosowaliście na inne słowo? :)
Dziękuję tym, którzy wpadli, i tym, którzy tu jeszcze zajrzą! Za pomoc dziękuję Wojtkowi Wiemanowi!
Lista audiobooków, o których opowiadam: 1. „Ukochane równanie profesora”, Yoko Ogawa 2. „Hrabia Monte Christo”, Aleksander Dumas 3. „Cudze słowa”, Wit Szostak 4. „Wrony”, Petra Dvorakova 5. „Horyzont”, Jakub Małecki 6. „Lovizm, czyli na szlaku po ulgę”, Filip Cembala