Siódmy odcinek programu na zawsze utkwi w pamięci uczestników MasterChefa. Ich dania oceniane będą przez samego mistrza Gordona Ramsaya. W pierwszej części konkurencji musieli ugotować popisowe danie, ze składników, które wybrał dla nich Gordon. Możemy zdradzić, że królową na talerzu ma być wątróbka cielęca, która według gościa specjalnego najlepiej weryfikuje umiejętności kucharzy. W teście eliminacyjnym, kucharze zainspirowani daniem z przegrzebków, które na ich oczach przygotował Gordon Ramsay, muszą stworzyć potrawę, która pozwoli im zachować fartuch. Kto wyjdzie z tej walki zwycięsko, a kto usłyszy gorzkie słowa krytyki?
W 8. odcinku zawodnicy będą mieli niepowtarzalna okazję uczestniczyć w warsztatach kulinarnych poprowadzonych przez legendę światowej kuchni, nauczyciela Gordona Ramsaya - Michela Roux. Mistrz przygotuje swoje popisowe danie, a uczestnicy będą musieli je odtworzyć… Zwycięzca tej konkurencji zadecyduje z jakich składników będą gotować koledzy w walce o utrzymanie fartucha. Do wyboru będzie kilka lodówek, w niektórych składników jest bardzo wiele, a w innych prócz światła jest całkiem niewiele… Kto oczaruje jurorów, a kto będzie musiał rozstać się z programem, tego dowiemy się już wkrótce.
Ten odcinek to niezwykłe zadanie drużynowe. Zawodnicy będą przygotowywać posiłki dla pasażerów samolotu. Będą gotowali dla klientów klasy premium i biznes. Na tym jednak nie koniec, bo drużyny będą musiały same zaserwować swoje dania na pokładzie Dreamlinera Polskich Linii Lotniczych LOT. Zespół który przegra konkurencje zmierzy się z zadaniem eliminacyjnym. Wydawałoby się, że nie będzie to bardzo trudne, bo kucharze mają ugotować najsmaczniejsze danie na jakie ich stać… Jury jednak zadbała, aby utrudnić im zadanie w najbardziej niespodziewanym momencie!
W pierwszej części odcinka kucharze będą wykazywać się umiejętnościami cukierniczymi. Za zadanie dostaną przygotowanie pysznego i pięknego tortu na specjalną okazję. Ten, komu pójdzie najlepiej będzie miał dużo szczęścia. Kolejna konkurencja eliminacyjna będzie bardzo trudna i wyczerpująca, a autor najlepszego tortu w nagrodę nie będzie brał w niej udziału. Niektórzy kucharze będą musieli ugotować nawet 3 potrawy, a presja czasu będzie ogromna… Ten, kto jej nie wytrzyma będzie musiał się pożegnać z programem.
Na najlepszą szóstkę, która pozostała w programie w tym odcinku czeka wspaniała niespodzianka, ale też bardzo trudne zadanie. W kuchni MasterChefa spotkają się ze swoimi najbliższymi i to z nimi będą musieli przygotować piękne, kolorowe i smaczne sushi. Zanim uczestnicy przygotują swoje konkursowe sushi, zobaczą, jak robi to sushi master Chun Fai Tsang. Po miłym rodzinnym gotowaniu przyjdzie czas na konkurencję eliminacyjną, która będzie prawdziwym wyścigiem z czasem. Każdy z uczestników będzie musiał przygotować aż trzy potrawy, a czasu będzie na to bardzo niewiele. Zadanie super wymagające, ale trudno się dziwić - to będzie walka o wejście do ćwierćfinału!!!
W tym odcinku zawodnicy zmierzą się z kuchnią sycylijską. Zanim przyjdzie im rywalizować o utrzymanie się w programie, Magda, Ania i Michel zabiorą ich do klimatycznych sycylijskich restauracji. To w nich będą mieli okazję zapoznać się ze smakami tej pięknej wyspy, a tylko ten, kto zrozumie co lubią sycylijczycy, będzie miał szansę przejść do kolejnego etapu. Na zawodników czeka, bowiem nie lada wyzwanie! Będą musieli przygotować fiestę dla mieszkańców przepięknego miasteczka Pollina. Do przygotowania będzie pięć potraw: przystawka, pasta, ryba, mięso i deser. Każdy z zawodników przyrządzi jedno z dań dla 50 osób. O tym, kto co będzie gotował zadecydują sami zawodnicy. Ten, kto najszybciej zrobi 10dkg makaronu będzie wybierał jako pierwszy co chce ugotować. Czy makaron jest dobry, ładny i ma szansę być smaczny zadecydują przedstawicielki koło gospodyń z Polliny.
To już półfinał, więc zadania, jakie czekają na uczestników nie mogą być proste. Wyzwaniem będzie nie tylko tworzenie pysznych i pięknie wyglądający dań! Najlepsza czwórka najpierw będzie musiał udać się na sycylijski targ i tam zrobić zakupy. Muszą rozsądnie dysponować pieniędzmi, albo świetnie się targować, bo trzeba kupić takie produkty, które zagwarantują im wejście do finału! Nie ma miejsca na błędy, nie można niczego zapomnieć. Walka o finał odbędzie się na nadbrzeżu w przepięknej sycylijskiej miejscowości Cefalu. To tu jurorzy zadecydują, kto będzie musiał pożegnać się z programem tuż przed jego zakończeniem. W ocenie, czego kucharze nauczyli się na pięknej i bogatej w smaki włoskiej wyspie Magdzie, Ani i Michelowi pomoże sycylijski szaf kuchni Ciccio Sultano! Ten wybitny kucharz wcześniej zaprosił półfinalistów do swojej dwugwiazdkowej restauracji i pokazał, czym charakteryzuje się kuchnia regionu.
To już w tym odcinku dowiemy się, kto zostanie nowym Mistrzem Kuchni i czyja receptura okaże się przepisem na sukces! W studio za finałową trójkę, kciuki będą trzymać najbliżsi i uczestnicy, którzy wcześniej pożegnali się z programem. A o tym, kto zostanie zwycięzcą zdecyduje jury: Magda Gessler – najsłynniejsza polska restauratorka, Anna Starmach – absolwentka słynnej szkoły kucharskiej Le Cordon Bleu w Paryżu oraz Michel Moran – szef kuchni jednej z najlepszych polskich restauracji „Bistro de Paris”. Finaliści będą mogli pokazać swój kunszt kulinarny wykorzystując najlepsze produkty ze spiżarni MasterChefa. Niech wygra najlepszy!
Już po raz piąty kucharze amatorzy będą walczyć o prestiżowy tytuł MasterChefa. Na castingi do programu przyszły setki osób, to wśród nich jurorzy: Magda Gessler, Anna Starmach i Michel Moran będą poszukiwali kolejnego zwycięzcy programu. Każdy z kucharzy ma 60 minut, aby przygotować swoje popisowe danie, a potem jedynie 5 minut na zaserwowanie go jurorom. Znawcy kuchni sprawdzą umiejętności finalistów i podpowiedzą, kto według nich zasługuje na awans do kolejnego odcinka. Walka o finał rozstrzygnie się pomiędzy najlepszymi w Kolumbii, która zaczaruje uczestników bogactwem smaków, zapachów i dźwięków. Kto nie podda się jej urokowi i nie zboczy z obranego kierunku, jakim jest zwycięstwo i otrzyma miano MasterChefa Anno Domini 2016?
W tym odcinku zobaczymy kolejne castingowe zmagania kucharzy-amatorów. Pasjonaci gotowania przygotują swoje popisowe dania i poddadzą ostrej krytyce profesjonalnego jury. Kotlety jagnięce w panierce rydzowo-oscypkowej, filet z dorsza z sosem beurre blanc, ciastko sable z gruszką i sosem zabajone – nazwy dań brzmią fantastycznie, ale czy równie dobrze będą smakować? Do kolejnego etapu przejdzie 28 kucharzy. Tylko oni zachowają marzenie o wejściu do finałowej czternastki i walce o tytuł MasterChefa, 100 tysięcy złotych i własną książkę kucharską.
Fartuchy MasterChefa otrzymało dwudziestu ośmiu wybitnych kucharzy amatorów z całej Polski. Teraz przed nimi najtrudniejsze zadanie – obrona fartucha. Tylko połowa z nich spełni swoje marzenia o wejściu do finałowej czternastki. Zawodnicy staną do półgodzinnych pojedynków w parach, trójkach, a nawet w czwórkach. Każda rozgrywka może wyłonić jednego lub więcej zwycięzców, ale może też wyeliminować wszystkich pojedynkujących się zawodników. Utrudnieniem będzie to, że tajemniczy składnik dania będzie za każdym razem inny. Kto wyjdzie zwycięsko z kulinarnej bitwy?
Finałowa czternastka staje przed pierwszym zadaniem w kuchni MasterChefa. O powodzeniu tego zadania zadecydują ich umiejętności kulinarne, ale też los i szczęście. Zawodnicy sami wybiorą sobie produkt główny, który będą gotować, zrobią to, nie do końca jednak wiedząc, co wybierają. A szczęście i tajemnicza skrzynka mogą przynieść bardzo różne produkty. Można trafić między innymi na móżdżek cielęcy, węgorza, jagnięcinę, ośmiornicę czy ozór wołowy… W drugiej części odcinka wszystkich kucharzy czeka wyzwanie godne najlepszych cukierników – piękne, dorodne, smaczne i pachnące… pączki! To ich smak zadecyduje o tym, kto zostanie w programie, a kto będzie musiał oddać fartuch.
Uczestników programu czeka pierwsze zadanie drużynowe. Będzie ono o tyle trudniejsze, że członkowie drużyny nie będą gotowali w jednym czasie, tylko będą się zmieniali przy stanowisku. Ta pełna emocji kulinarna sztafeta zadecyduje o tym, która ekipa będzie bezpieczna i kolejną konkurencję obejrzy z balkonu. Pozostali kandydaci na MasterChefów stoczą prawdziwą batalię, nie tylko o pozostanie w programie, ale też o przedłużenie swoich szans na wyjazd do Kolumbii i poznawanie jej egzotycznych smaków. Przed kucharzami istnie cukiernicze zadania – wykonanie popisowego deseru z kawą, kokosem i kakao w roli głównej!
Przed uczestnikami topowe zadanie na terenie Ogrodów Muzeum Archeologicznego w Krakowie. Będą przygotowywać zimne przekąski typu finger food na afterparty po pokazie mody Jacoba Bartnika – zwycięzcy programu „Project Runway”, gwiazdy polskiej mody. Gościem specjalnym pokazu będzie Joanna Krupa. Uczestnicy podzieleni na drużyny muszą przygotować takie menu, które zdobędzie serca i podniebienia nie tylko jurorów, Joanny, Jackoba, ale też modelek oraz wszystkich zaproszonych gości. Zwycięska drużyna powędruje na balkon, a przegrani staną do wyjątkowego testu smaku i zapachu. Kręcąc z zasłoniętymi oczami kołem pełnym różnych warzyw, owoców i ziół zdecydują o swoim być albo nie być w programie. To „koło fortuny” pokaże jaki produkt będą musieli rozpoznać. Pierwsza pomyłka eliminuje z gry, a gra jest o wysoka stawkę, bo o pozostanie w programie.
Na uczestników w studiu czeka – mystery box. Po podniesieniu tajemniczych skrzynek kucharzy zasypie kasza najróżniejszych gatunków i kolorów. To z niej będą musieli wyczarować przepyszne wegetariańskie dania, bo w tym odcinku w spiżarni są tylko zdrowe i zielone produkty. Warto walczyć o zwycięstwo w tej konkurencji, bo wygrany nie tylko będzie spokojny o swoje losy w programie, ale będzie też miał wpływ na losy innych kucharzy. To on rozda koszyki pełne produktów charakterystycznych dla kuchni świata. To w rękach zwycięzcy leży decyzja, który z jego konkurentów będzie miał za zadanie przygotować danie w stylu węgierskim, a który w stylu japońskim. Osoba, która najsłabiej odnajdzie się w tym wyzwaniu, stanie do dogrywki i walki o zachowanie swojego fartucha. Kto będzie jej przeciwnikiem w tej walce?
Przed kucharzami kolejne zadanie drużynowe. Czerwoni i niebiescy dowiedzą się, że będą gotować posiłek dla wybitnych krytyków kulinarnych. To grupa znanych, cenionych kucharzy i szczerych krytyków kulinarnych – czyli cała finałowa czternastka z programu MasterChef Junior. Uczestnicy będą robili wszystko co w ich mocy, aby trafić w gusta smakoszy. Walka toczy się nie tylko o pochlebną opinie, ale też oto, by drużyna była bezpieczna przed kolejnym zadaniem. Zagrożeni kucharze będą musieli stoczyć licytację o produkty, z których chcą gotować danie. A walutą, którą będą licytować, będzie czas. Ten kto nie poradzi sobie w tym wymagającym nie tylko umiejętności kulinarnych, ale i taktycznych zadaniu będzie musiał pożegnać się z programem.
Gościem specjalnym w kuchni MasterChefa będzie Francuz urodzony w Anglii. Zdobywca dwóch gwiazdek Michelin, właściciel i szef kuchni londyńskiej restauracji Le Gavroche, juror w pięciu seriach „MasterChef. Profesjonaliści”, a także ekspert w wielu telewizyjnych programach kulinarnych, autor kilku wybitnych książek kucharskich – Michel Roux Jr.! Zawodnicy będą mieli zaszczyt zobaczyć, jak mistrz przygotowuje jedno ze swoich popisowych dań – comber z królika nadziewany suszonymi śliwkami z zapiekanką sabaudzką. Następnie ich zadaniem będzie przygotowanie swojej wersji tej wybitnej potrawy. Kucharz, który poradzi sobie najlepiej z daniem Szefa zyska immunitet. Pozostali będą musieli udowodnić, że zasługują na fartuch przygotowując klasyczny, pyszny, ale też bardzo trudny deser, którym będzie beza Pavlova.
Na siedmiu najlepszych kucharzy-amatorów, w kuchni MasterChefa czeka wyjątkowa niespodzianka. Na swoich stanowiskach nie znajdą Mystery Boxa, ani też nie będą mogli wejść do spiżarni… Będą musieli gotować ze składników, które wybrali dla nich ich najbliżsi. Nie wszyscy będą zadowoleni z wyboru swoich mam, żon i mężów. Humory uczestnikom poprawi jednak fakt, że będą gotować ze swoimi ukochanymi. Po pełnym wzruszeń rodzinnym gotowaniu kucharzy będzie czekało wyzwanie godne najlepszych. Będą musieli stworzyć swoje popisowe danie, co może nie wydaje się takie trudne, ale jeśli okazuje się, że składniki na to danie wybierał dla nich konkurent, wtedy robi się problem! Osoba, która najsłabiej poradzi sobie z kulinarnym wyzwaniem będzie musiała oddać fartuch i opuścić program.
To już ostatni etap walki o wyjazd do pełnej magicznych smaków Kolumbii. Każdy z sześciu kucharzy postara się zrobić wszystko, by to właśnie on miał okazję spróbować smaków południowoamerykańskiej kuchni. Kucharze muszą zachwycić smakami swoich potraw nie tylko Magdę Gessler, Anię Starmach i Michela Morana, ale i jurorów specjalnych tego odcinka. Na początek będą musieli przygotować swoją wersję afrykańskiego dania, które oceni Benny Masekwameng – juror Masterchefa w RPA, krytyk i doradca w wielu programach kulinarnych oraz szef kuchni kilku restauracji. W drugiej części odcinka umiejętności kucharzy sprawdzą czterej zwycięzcy MasterChef Polska. Basia Ritz, Beata Śniechowska, Dominika Wójciak i Damian Kordas przygotują dania, które zawodnicy będą musieli odtworzyć. Na najlepszych w tych zadaniach czeka bilet do Kolumbii, najsłabszy będzie musiał pożegnać się z programem.
Rozpoczyna się wielka kolumbijska przygoda! Pięciu najlepszych kucharzy, piątej edycji MasterChefa, będzie miało okazję spróbować dań typowych dla kuchni kolumbijskiej. Każdy z uczestników zostanie wysłany do innego pełnego smaków, przypraw, egzotycznych warzyw i owoców miejsca, aby nauczyć się kuchni południowoamerykańskiej. Będą mieli też okazje rozmowy z wybitnymi kucharzami, którzy być może zdradzą swoje tajne przepisy. Im więcej zdobędą informacji tym dla nich lepiej, bo w scenerii pięknego miasteczka Villa de Leyva, będą musieli ugotować dania, do których inspiracją było to, czego nauczyli się podczas kulinarnych spacerów po Bogocie i okolicach. Zadanie będzie tym trudniejsze, że pojawi się czwarty juror: Catalina Velez – jeden z największych autorytetów kulinarnych w Kolumbii, uznana szefowa kuchni, gwiazda programów kulinarnych i autorka niezliczonych publikacji na temat kuchni. Zawodnik, który najsłabiej poradzi sobie z zadaniem będzie musiał opuścić program i zakończyć swoją południowoamerykańską przygodę.
W programie pozostało już tylko czterech kucharzy, którzy będą walczyć o wejście do finału w otoczeniu pięknych krajobrazów, wspanialej przyrody i niesamowitych zapachów i smaków kolumbijskich Karaibów! Zanim przystąpią do zadań, które zdecydują o tym, kto będzie miał szanse walczyć o tytuł piątego polskiego MasterChefa, a kto pożegna się z programem tuż przed finałem, będą mieli okazję spróbować jednego z najlepszych na świecie ceviche, udadzą się na połów ryb oraz odwiedzą jedną z najlepszych restauracji w Cartagenie, należącą do Jorge Rauscha! Wszystko to, czego się nauczą i to czego spróbują, będzie dla nich szansą na stworzenie dań, które otworzą im drogę do wymarzonego finału!
Przed nami wielki finał! W tym odcinku dowiemy się, kto zostanie nowym Mistrzem Kuchni i czyja receptura okaże się przepisem na sukces! W studio za finałową trójkę, kciuki będą trzymać najbliżsi i uczestnicy, którzy wcześniej pożegnali się z programem. O tym, kto zostanie zwycięzcą zdecyduje jury: Magda Gessler – najsłynniejsza polska restauratorka, Anna Starmach – absolwentka słynnej szkoły kucharskiej Le Cordon Bleu w Paryżu, autorka książek i programów kulinarnych oraz Michel Moran – szef kuchni jednej z najlepszych polskich restauracji „Bistro de Paris”. Finaliści będą mogli pokazać swój kunszt kulinarny wykorzystując najlepsze produkty ze spiżarni MasterChefa i doświadczenie, które zdobyli podczas poprzednich konkurencji! Niech wygra najlepszy!
Kolejna edycja jednego z najpopularniejszych kulinarnych show. Uczestnikami programu są amatorzy, którzy walczą o tytuł Mistrza Kuchni, nagrodę pieniężną w wysokości 100 tys. złotych oraz kontrakt na publikację własnej książki kucharskiej, co niewątpliwie otwiera drzwi do dalszej kariery. Ci, którzy przejdą trudny etap eliminacji, będą mierzyli się z coraz bardziej wyszukanymi zadaniami. Do pierwszego wyzwania uczestnicy staną do pojedynków w grupach czteroosobowych. Najlepsi otrzymają fartuch MasterChefa - czyli przepustkę do następnego etapu. Ich zmagania od pierwszego sezonu niezmiennie oceniają znana restauratorka Magda Gessler, francuski mistrz kuchni Michel Moran oraz autorka książek kucharskich i portalu kulinarnego Anna Starmach. Wszyscy troje są autorytetami w swojej dziedzinie. Półfinaliści wybiorą się w daleką i pełną przygód podróż, podczas której wyłonieni zostaną finaliści show. Zdjęcia do cyklu rozpoczęły się w maju 2019 roku.
Do następnego etapu rywalizacji przejdzie czternaście osób - a jak dotąd eliminacje pomyślnie przeszło dwóch zawodników. Teraz w kolejnej konkurencji zmierzy się pozostałych 24 kandydatów. Na Placu Szczepańskim w Krakowie kucharze amatorzy znajdą zaskakujące produkty. Muszą stworzyć na ich bazie dania, które zachwycą jurorów. Ci, którym się uda, zostaną w programie, najsłabsi na tym etapie zakończą swoją kulinarną przygodę, a część uczestników otrzyma jeszcze jedną - ostatnią szansę, aby udowodnić, że powinni przejść dalej.
Czternaścioro uczestników wybranych w poprzednich odcinkach staje do kulinarnej rywalizacji. To setny odcinek polskiej edycji programu. Z tej okazji jurorzy przygotowali dla kucharzy amatorów szereg niespodzianek. Najpierw zawodnicy mogą się przekonać, jak wiele drzwi otwiera udział w "MasterChefie", dzięki spojrzeniu na losy dotychczasowych laureatów konkursu. Następnie muszą przygotować danie, które pragną podać w swojej wymarzonej restauracji. Drugie zadanie to podróż do baru mlecznego rodem z czasów PRL-u.
Zazwyczaj to jurorzy przygotowują niespodzianki dla uczestników. Tym razem będzie inaczej. Prawdziwe zaskoczenie przeżyje Magda Gessler. Odwiedzą ją dzieci - Lara Gessler i Tadeusz Müller - a zwykły dzień przerodzi się w obchody Dnia Matki. Pięcioosobowy skład sędziowski oceni dania przygotowane na tę okazję przez kucharzy amatorów. Podczas konkurencji wykorzystują ulubione produkty Magdy Gessler. W drugiej części odcinka podstawowym składnikiem są dary słodkich wód: żaby, ślimaki oraz raki. Michel Moran pokazuje zawodnikom, jak wyczarować z nich pyszne potrawy. Następnie kandydaci na MasterChefa sami wezmą się do gotowania i przedstawią jurorom swoje pomysły. Osoba, której danie zostanie ocenione najsłabiej, opuszcza program.
W tym odcinku do jurorów dołączy siedmioro laureatów konkursu - Barbara Ritz, Beata Śniechowska, Dominika Wójciak, Damian Kordas, Magda Nowaczewska, Mateusz Zielonka i Ola Nguyen. Poszerzone grono specjalistów ocenia potrawy przygotowane przez uczestników, którzy zostali podzieleni na dwie drużyny: niebieską i czerwoną. Mimo że pogoda nie sprzyja gotowaniu, kucharze amatorzy dają z siebie wszystko. Muszą przekonać do swoich dań nowych sędziów, bowiem to właśnie oni wybiorą zwycięzcę. Przegrani natomiast biorą udział w konkurencji eliminacyjnej, czyli teście smaku. W tym roku jest on trudniejszy, niż zazwyczaj, ponieważ składniki do odgadnięcia zostaną podane zawodnikom w formie proszku.
Uczestnicy dowiadują się, że półfinał ósmej edycji programu odbędzie się w Meksyku. Z tego powodu pod tajemniczymi skrzynkami znajdą produkty typowe właśnie dla tamtejszej kuchni. Gościem specjalnym odcinka jest Marcello Zaccaria. Wybitny szef kuchni pokazuje uczestnikom, jak przygotować włoskie pasty. Następnie muszą oni nie tylko odtworzyć jeden z jego przepisów, ale również podać własne danie z makaronem. Osoba, która poradzi sobie najgorzej, opuszcza program i traci szansę na odbycie kulinarnej podróży.
Uczestnicy muszą urządzić piknik dla pięćdziesięciu psów oraz ich właścicieli. Urocze, białe Westy okazują się wymagającymi gośćmi. Z pewnością nie wystarczy tu zwykła karma ze sklepu. Warto zawalczyć o przychylność zwierzaków, gdyż członków przegranej drużyny czeka konkurencja eliminacyjna. Największym wrogiem kucharzy staje się tutaj czas, który dla każdego z gotujących zyska indywidualne znaczenie.
W kuchni "MasterChefa" pojawi się Christopher Kostow, właściciel restauracji nagrodzonej trzema gwiazdkami Michelin. Zademonstruje sposób przyrządzenia swoich dwóch popisowych potraw. Zawodnicy mają za zadanie odtworzyć jego receptury. W drugiej części odcinka kucharze staną przed kolejnym trudnym wyzwaniem - ugotowaniem obiadu dla teściowej. Atmosfera rywalizacji staje się coraz bardziej odczuwalna, ponieważ do wyprawy do Meksyku pozostało niewiele czasu.
Widzowie przekonają się, czy można przyrządzić pyszne danie, gdy wszystkie składniki wybiera się po omacku. Właśnie z takim zadaniem mierzą się zawodnicy. W spiżarni MasterChefa na chwilę zapanuje całkowita ciemność. Zostaną tam też zamontowane najróżniejsze pułapki, które mają wytrącić uczestników z równowagi. Muszą oni zapanować nad strachem i wybrać potrzebne składniki w określonym czasie. Drugie zadanie polega na przygotowaniu trzech klasycznych ciast: sernika, karpatki oraz mazurka. Jurorzy zamierzają bowiem sprawdzić, czy kucharze amatorzy znają tradycyjne przepisy na wypieki.
Pierwsze zadanie sprawi, że odżyją rodzinne wspomnienia uczestników. Pod tajemniczymi skrzynkami zostały ukryte przedmioty, które są związane z ich dzieciństwem. Niezwykłe pamiątki przywieźli bliscy kucharzy amatorów - matki i ojcowie. Tym razem gotują rodzinne duety, próbując odtworzyć ulubione danie zawodników z dzieciństwa. Wspólna praca w studio programu różni się jednak od tej w zaciszu domowej kuchni za sprawą kolejnej niespodzianki przygotowanej przez jurorów.
W pierwszym zadaniu uczestnicy muszą wykorzystać produkty, które można znaleźć w lesie: grzyby, jadalne rośliny czy owoce. Tym razem podczas gotowania sięgają po nowoczesne techniki kulinarne i nowatorskie trendy. Dodatkowym utrudnieniem jest brak mięsa w spiżarni, bowiem potrawa ma być wegetariańska. Zwycięzca otrzymuje ogromny bonus, przydatny przed konkurencją eliminacyjną. Biorący w niej udział kucharze znajdują potrzebne składniki - seler, ser kozi, kaszę jaglaną lub pęczak, bób, ananas, tofu, jajko - na dużych kamiennych płytach. Wybierają jedną ingrediencję, po czym przygotowują pięć dań. Muszą zaproponować jurorom m.in. przynajmniej jeden deser oraz coś wytrawnego. Potem Magda Gessler, Anna Starmach i Michel Moran wybierają piątkę szczęśliwców, których zabiorą ze sobą na półfinał do Meksyku.
Początek rywalizacji w Meksyku, do której staje pięcioro uczestników. Pierwszy etap ich przygody to kulinarna podróż po Półwyspie Jukatan. Kucharze odwiedzają popularne, lokalne restauracje, gdzie poznają sekrety miejscowej gastronomii. Zdobytą wiedzę wykorzystują podczas konkurencji rozgrywającej się w Izamalu. Dodatkowym utrudnieniem okazuje się koszmarny skwar. Osoba, która poradzi sobie najgorzej, wraca do Polski. Gościem specjalnym odcinka jest aktorka Dominika Paleta, znana w Meksyku z takich telenoweli jak "Paulina", "Virginia" i "Triumf miłości".
W Meksyku trwa walka o miejsce w finale. Kulinarną podróż kontynuuje już tylko czworo uczestników, poznając nowe smaki i tradycyjne przepisy. Zostają podzieleni na pary, a następnie odwiedzają najlepszych szefów kuchni Mexico City, by odtworzyć autorskie receptury z ich restauracji. Osoba, która zachwyci jurorów swoim daniem, awansuje od razu. Pozostała trójka zawodników stanie do kolejnej konkurencji plenerowej. Polega ona na przygotowaniu potrawy inspirowanej kuchnią meksykańską. Podczas oceniania Magdę Gessler i Michela Morana wspiera szef Aquiles Chávez. Jednak ostatnie słowo w kwestii werdyktu będzie mieć ogromna burza, której nadejście zaskoczy zarówno sędziów, jak kucharzy amatorów.
Finał programu. Na pierwszą część zmagań składają się trzy krótkie etapy. Za każdy z nich kucharze mogą zdobyć od jednego do czterech punktów. Uczestnicy podają suflet wytrawny, danie z wątróbki oraz crepes Suzette z lodami. Tylko ci, którym jurorzy przyznali najwyższe noty, znajdą się w kolejnej konkurencji. Polega ona na przygotowaniu przystawki, a także dania głównego. Po tym zadaniu zostanie wyłoniony najlepiej gotujący kucharz amator w Polsce. Zwycięzca otrzyma statuetkę MasterChefa, czek na 100 tysięcy złotych i kontrakt na wydanie własnej książki kucharskiej.
Spośród wszystkich nadesłanych przez internet zgłoszeń widzowie wskazali trzy najlepsze, a jurorzy - Magda Gessler, Anna Starmach oraz Michel Moran - wybrali pozostałych osiemnaście osób. Wszyscy kandydaci zostali zaproszeni do studia, gdzie rozegrała się walka o miejsce w czternastce, która weźmie udział w rywalizacji o tytuł MasterChefa. W pierwszym odcinku zawodnicy przygotowują swoje popisowe dania w ramach kulinarnych pojedynków.
Kolejni uczestnicy rywalizują o miejsce w najlepszej czternastce. Jak dotąd awans otrzymało osiem osób, teraz spokojnie obserwują poczynią kolegów. Magda Gessler, Michel Moran i Anna Starmach sprawdzają, jak kucharze poradzą sobie z tajemniczymi skrzynkami, kryjącymi dwadzieścia najpopularniejszych polskich produktów spożywczych - w tym cebulę, kapustę, jabłka czy ziemniaki. Głównym bohaterem drugiej części odcinka są klusku. Zawodnicy przygotowują trzy rodzaje: na słodko, z mięsem i sosem oraz wegetariańskie.
Uczestnicy muszą udowodnić, że potrafią nie tylko realizować wymyślne przepisy i łączyć smaki w zaskakujący sposób, ale również znają kuchenne podstawy. Jurorzy przygotowali osobliwy test, na który składają się krojenie cebuli, obieranie marchwi czy wyrabianie idealnego ciasta naleśnikowego. Najważniejsze są tu jakość oraz ilość. Tylko osoby z najlepszymi wynikami będą pewne swojego udziału w następnej konkurencji. Pozostali podejmują kolejne wyzwanie. Przygotowują kotlet schabowy z ziemniakami i kapustą, razem z kompotem.
`Bohaterem tej części odcinka są drożdże. Uczestnicy używają ich do przygotowania pysznych, tradycyjnych wypieków na słodko i na słono. Jurorów czeka prawdziwa uczta: bułki, chleby, drożdżówki, chałki czy brioszki. Druga konkurencja to prawdziwa kulinarna sztafeta, która podniesie kucharzom poziom adrenaliny. Podają placki z jabłkami. Anna Starmach, Magda Gessler oraz Michel Moran zdecydują, kto poradził sobie najlepiej, co wiąże się z pozostaniem w programie.
Podzieleni na dwuosobowe zespoły uczestnicy spróbują swoich sił w grillowaniu. Ich zadaniem będzie przyszykowanie pstrąga i dwóch dań mięsnych. W walce toczonej nad Jeziorem Rożnowskim wesprze ich "dwójka bez sternika", a więc znani z poprzedniej edycji Mariusz Komenda i Grzegorz Zawierucha. Tym razem dań skosztują nie tylko jurorzy, ale też ekipa programu. Kucharze przyszykują potrawy również dla osób zajmujących się realizacją i produkcją "MasterChefa". Następnie przegranych czeka dogrywka - test smaku. Będą musieli rozpoznać jak najwięcej składników w bigosie, gulaszu i leczo.
Uczestnicy tym razem udowodnią, że i w kuchni można dbać o środowisko. W duchu zero waste przyszykują potrawy z produktów, które zostały jurorom po przyrządzaniu gulaszu, leczo i bigosu. Zwycięzcę czeka wspaniała nagroda. Wcieli się w rolę nauczyciela i zapozna kolegów ze sposobem przygotowania jednego ze swoich popisowych dań. Osoba, która najgorzej odtworzy jego przysmak, straci fartuch.
W tym odcinku gotowanie staje się sposobem na opowiadanie o podróżach. Uczestnicy muszą odtworzyć smak, zapach i aromat potraw kojarzących się z ich zagranicznymi wyjazdami lub dań, które pragną zjeść w swoim wymarzonym miejscu. Każdy zabiera Magdę Gessler, Annę Starmach i Michela Morana do innego zakątka świata. Temat drugiej części odcinka jest ukryty pod tajemniczymi skrzynkami - to kaczka. Kucharze amatorzy przygotowują szlachetne mięso w całości, razem z farszem oraz dodatkami, w stylu godnym najwybitniejszych szefów kuchni.
Rywalizacja przenosi się do Zamku na Wawelu. Podzieleni na dwie drużyny uczestnicy gotują dla dziesięciu najlepszych młodych szefów kuchni - m.in. zdobywcy gwiazdki Michelin, Przemysława Klimy. Każda z grup ma przyszykować autorskie menu degustacyjne, w którym znajdzie się pięć dań. Gorszy wynik oznacza dogrywkę. Tam najważniejsze są zmysł taktyczny i wszechstronność. Zawodnicy stają do kulinarnych pojedynków. Ich bohaterami są gołąbki, semifreddo, przystawka śledziowa, a także lasagne.
Uczestnicy mierzą się z konkurencjami, które jurorzy najlepiej zapamiętali z poprzednich edycji MasterChefa i MasterChefa Juniora. Najpierw kucharze amatorzy trafiają do ciemnej spiżarni, gdzie próbują znaleźć właściwe składniki do dania inspirowanego osobowością wybranego sędziego. Drugie zadanie pochodzi z dziecięcego wydania kulinarnego show. Zawodnicy przygotowują czekoladową kulę. Najtrudniejsze jest tu wzniesienie konstrukcji, która otworzy się pod wpływem ciepłego sosu, ukazując pyszne wnętrze.
Kucharzy którzy musieli oddać fartuchy w trzech poprzednich odcinkach, czeka niespodzianka. Jeden z nich zyska szansę powrotu do programu. Aby jednak otrzymać tę nagrodę, muszą przygotować zachwycające potrawy wegetariańskie. W tym samym czasie uczestnicy walczą o bonus podczas kolejnego zadania. Poznają zdobywcę gwiazdki Michelin, Andreę Camastrę. Zaprezentuje on swoje autorskie przepisy na danie główne - nowoczesną kanapkę z wołowiną - oraz deser, czyli truskawkowy sernik z pomarańczą i czekoladą. Zawodnicy starają się jak najwierniej odtworzyć jeden z nich, a także zaprezentować własną wersję drugiego.
Tematem odcinka są dania wigilijne. To niezwykle trudne zadanie, bowiem wymaga pogodzenia tradycji z różnych regionów kraju, uwzględnienia życzeń wszystkich domowników czy przyrządzenia takiej ilości jedzenia, żeby nikt nie odszedł od stołu głodny. Każdy z uczestników przygotowuje zwyczajowe danie, nowoczesną wersję potrawy inspirowanej świątecznymi przepisami, a także ciasto. Zanim jednak przystąpią do pracy, otrzymają prezenty - m.in. dodatkowy czas na gotowanie, pomoc od jurora i wyjątkową kolację w restauracji nagrodzonej gwiazdką Michelin. Gdy opadną emocje, nadejdzie druga część odcinka, w której kucharze staną do ostatecznej rywalizacji o miejsce w najlepszej piątce. Szykują cztery różne propozycje, desery oraz dania wytrawne, z użyciem tego samego warzywa.
Pięciu najlepszych kucharzy piątej edycji programu wyrusza w kulinarną podróż po kraju. Ich celem są m.in. Drzewce koło Nałęczowa, Gdynia, Sulęczyno i Poznań. Każdy z uczestników, podczas spotkania z innym szefem kuchni, pozna jego filozofię gotowania oraz kulinarne sekrety. Dowie się również, skąd brać smaczne, świeże, lokalne produkty. Zawodnicy gromadzą wiedzę, która będzie przydatna podczas spotkania z jurorami w ogrodach Pałacu Branickich w Białymstoku. Tam przygotują potrawy inspirowane swoimi wyjazdami. Przy ocenianiu gotowych propozycji do Magdy Gessler, Anny Starmach i Michela Morana dołącza pierwszy zdobywca gwiazdki Michelin w Polsce - Wojciech Modest Amaro.
Czas na półfinał. Już tylko czworo kucharzy walczy o miejsce w finale. Na czas pierwszej konkurencji przenoszą się do malowniczej scenerii u wrót Puszczy Białowieskiej. Szykują pięć potraw, wykorzystując najbardziej popularny produkt Podlasia - ziemniaki. Mogą przy tym korzystać ze spiżarni, gdzie znajdą najróżniejsze odmiany tego warzywa. Na tym etapie jurorzy maja naprawdę wysokie oczekiwania względem kulinarnych propozycji uczestników. W trakcie kolejnego zadania zostanie wyłoniona najlepsza trójka. O zwycięstwie zadecydują dania mięsne: saltimbocca oraz dziczyzna.
Finał. Rozstrzygnięcie rywalizacji odbędzie się na Zamku w Rynie na Mazurach. Składa się z dwóch części. Pierwsza to trzyetapowe zadanie, za które jurorzy będą przyznawać od jednego do trzech punktów. Tematem konkurencji są grzyby, kotleciki jagnięce oraz crepes suzette. Ten, kto zgromadzi najmniej punktów, pożegna się z programem. Druga część finału polega na przygotowaniu trzydaniowego menu degustacyjnego. Na koniec sędziowie ogłoszą zwycięzcę.
W kuchni MasterChefa rozpoczynają się poszukiwania najlepszego kucharza w Polsce. Najpierw odbywa się rywalizacja o fartuch z imieniem. Stanie do niej dwudziestu siedmiu uczestników, wyłowionych podczas castingów online. Eliminacje zostają podzielone na dwie tury i dwa podobne, lecz nie identyczne zadania. Na zawodników czekają Mystery Boxy. Obie grupy muszą przyrządzić kolorowe dania - pierwsza z białymi, a druga - z czerwonymi składnikami. Używając ziół oraz przypraw, tworzą piękny talerz, by zaskoczyć jurorów.
Piętnastu kucharzy amatorów mierzy się z produktem doskonałym będącym bazą, z wykorzystaniem której można skomponować idealne dania. Chodzi o naleśniki. Zadanie pozornie wydaje się proste. Jego szczegóły przekaże uczestnikom szef kuchni Dariusz Nikodemski. Pokaże im, jak stworzyć ze zwykłego placka dwie wykwintne potrawy: wytrawną i słodką. Druga konkurencja to walka o immunitet, a jej temat jest ukryty w balonach. Zawodnicy muszą użyć wyobraźni, by przekuć polskie przysłowia na ciekawe kulinarne propozycje.
W tym odcinku kuchnia stanie w płomieniach, ponieważ tematem pierwszej konkurencji są pełne pikanterii i rozpalające zmysły dania. Temperaturę dodatkowo podniesie gość specjalny tego segmentu - aktorka Anna Mucha. Zadanie eliminacyjne polega na wykonaniu jak największej ilości potraw z makaronu. Każde z nich musi zostać przygotowane z innego rodzaju produktu oraz być okraszone różnymi sosami. Liczą się zarówno jakość, jak i ilość. Niestety, jedna osoba opuści program.
Na placu Szczepańskim w Krakowie kucharze zmierzą się w pierwszej konkurencji drużynowej. Ich menu musi spodobać się nie tylko Magdzie Gessler, Annie Starmach i Michelowi Moranowi, lecz także gwiazdom programu "Dzień dobry TVN". W odcinku wystąpią Ewa Drzyzga, Małgorzata Ohme, Anna Kalczyńska, Filip Chajzer, Andrzej Sołtysik i Bartek Jędrzejak. Każda z drużyn przygotuje amuse-bouche, przystawkę, danie główne i deser. Kolejne zadanie będzie polegało na przyrządzeniu śniadania, które spełni oczekiwania jurorów. To oni zadecydują, kto będzie kontynuował zmagania w programie.
W pierwszej konkurencji uczestnicy rywalizacji z zasłoniętymi oczami spróbują dań, które potem będą musieli odtworzyć. Wykorzystają zmysł węchu, dotyku i smaku. Przydadzą im się także intuicja oraz wyobraźnia. W drugiej części odcinka będzie gościć zwyciężczyni 7. edycji "MasterChefa Juniora" - Hela Kłobucka. Zadanie eliminacyjne podzielono na dwa etapy. Pierwszy to porcjowanie indyka, a drugi - przygotowanie z niego potrawy.
Na kucharzy czeka niesamowite zadanie. Pod boxami ukryto produkt, który jest im dobrzy znany, czyli ser. Lekcję gotowania z tym produktem przeprowadza szef Michał Zakrajewski. Następnie uczestnicy szykują dwa dania - wytrawne i słodkie. Drugą część odcinka poświęcono konkurencji drużynowej, w której ważne będą nie tylko zdolności kulinarne, ale również celne oko oraz pewna ręka. Mając dziesięć sekund rzucają dziesięcioma lotkami w składniki potrzebne do przygotowania potraw.
Pod złotymi boxami uczestnicy znajdują plecaki, a w nich produkty niezbędne podczas każdego biwaku: słoiki, puszki i konserwy. Muszą stworzyć z tych składników ekskluzywne dania. Jednocześnie odbędą sentymentalną podróż w przeszłość. Druga część odcinka to konkurencja eliminacyjna. Kucharze zastają na stanowiskach pylon, czyli cukier, oraz halit, tzn. sól. Zadanie polega na podaniu dwóch kulinarnych propozycji: tarty tatin, a także ryby w soli.
Na czas pierwszej konkurencji kuchnia stanie się leśną polaną, na której zjawią się nie tylko jurorzy, ale również goście specjalni, czyli uczestnicy poprzednich edycji: Mariusz Komenda, Mateusz Krojenka i Rafał Fidyt. Studio odwiedzi ponadto miłośnik mięsa, Tomasz Jakubiak. Celem zadania jest przygotowanie rolady o wyrazistym smaku oraz z idealnie dobranymi dodatkami. W drugiej części rywalizacji kucharze muszą podać wymyśloną przez siebie potrawę, którą jednak wcześniej zaakceptują pozostali. Otrzymują konkretne wytyczne: ich propozycja ma być kunsztowna i gotowana na parze. Jeśli kandydaci na MasterChefa nie spełnią wymagań, jurorzy wymyślili inne wyzwanie - pracę drużynową.
W dziewiątym odcinku uczestnicy muszą dosłownie zaprezentować na talerzu serce. Szykują dania z tych gęsich, kaczych, indyczych, króliczych, wieprzowych i wołowych. Pojawi się również wariant dla wegetarian - z karczochem oraz palmą. Konkurencja jest wymagająca. Widzowie przekonają się, czy kucharze rozkochają jurorów w swoich kulinarnych propozycjach. Na drugą część odcinka złoży się wiele etapów, co znów wywoła ogromne emocje. Zawodnicy wykorzystują fenkuł, tofu, a także jeżowca. Stawką w tym pojedynku jest miejsce w finałowej siódemce.
Kucharze zaczynają walczyć o finał. Odtąd przez dwa kolejne odcinki po każdym zadaniu mogą zdobyć punkty, które zadecydują o awansie do ostatniego etapu programu. Gościem specjalnym pierwszej części jest mistrz cukiernictwa, Krzysztof Ilnicki. Pokazuje uczestnikom, jak zrobić znakomity deser. Następnie muszą oni maksymalnie wiernie odtworzyć jego propozycje. Kolejny kulinarny ekspert w kuchni MasterChefa to Hector Jimenez-Bravo z Kanady, mieszkający na Ukrainie, juror tamtejszej edycji programu. Zadanie dotyczy kuchni świata. Zawodnicy szykują dwa dania z różnych kontynentów, wykorzystując jeden składnik losowany spod złotych kopułek.
Anna Starmach, Magda Gessler i Michel Moran wybiorą kucharzy, którzy trafią do półfinałów rozgrywających się za granicą. W studio gości zdobywca gwiazdki Michelin, Valentino Casanelli. Włoski szef kuchni poprowadzi lekcję gotowania - zaprezentuje uczestnikom, jak przygotować jedno ze swoich popisowych dań. Następnie zawodnicy muszą je odtworzyć. Druga część odcinka przyniesie ostateczne rozstrzygnięcie. Nastąpi ostatnia punktowana konkurencja. Nagrodą jest bilet do przedostatniego etapu we Włoszech.
Rozpoczyna się rywalizacja we Włoszech. Na początku sześcioro szczęśliwców odwiedza we Florencji jednogwiazdkową restaurację Filippo Saporito, gdzie spróbują prawdziwych toskańskich smaków. Potem dobiorą się w pary i odbędą podróż po innych tutejszych lokalach. Druga część odcinka to okazja, by wykorzystać zdobytą wiedzę. Zaprezentują nowe umiejętności na słynnym placu Piazza di Santa Croce. Szykują po dwa dania, oceniane przez jurorów: Magdę Gessler oraz Michela Morana, w towarzystwie szefów z gwiazdką Michelin: Silivię Baracchi, Daniele Zazzeriego, a także Alberto Bettiniego. Osoba, która poradzi sobie najsłabiej, wraca do Polski.
Trwa rywalizacja w Toskanii. Gośćmi pierwszej części odcinka są Gaetano Trovato i jego córka Alice, którzy prowadzą razem dwugwiazdkową restaurację Arnolfo. Wesprą oni jurorów podczas wyboru pierwszego finalisty. Następnie uczestnicy odwiedzą właściciela innego lokalu nagrodzonego dwoma gwiazdkami Michelin, znakomitego kucharza młodego pokolenia Massimiliano Mascia. Zadanie polega na odtworzeniu włoskiego dania mistrza. Ten, kto poradzi sobie najlepiej, awansuje do ostatniego odcinka. Osoba z najgorszą oceną wróci do Polski pokonana...
Tym razem finał odbędzie się nie w studio, ale w pięknych ogrodach willi Maiano. Do rywalizacji stają cztery osoby. Konkurencja jest dwuetapowa, do drugiej części przejdzie dwoje najlepszych uczestników. Najpierw kucharze amatorzy muszą wykonać trzy zadania specjalne nagradzane punktami, maksymalnie czterema. Ten, kto zgromadzi ich najwięcej, otrzyma awans do następnej tury. Tu serwują jurorom trzydaniowe menu: przystawkę, danie główne oraz deser.