As we entered the 21st century, the world was guzzling oil, coal and gas like never before. Despite fears of 'peak oil', Professor Iain Stewart discovers that while huge technological advances are helping extend the life of existing oilfields, new unconventional oil and gas supplies like shale gas and tar sands are extending the hydrocarbon age well into the 21st century.
Given there's plenty of fossil fuels still in the ground, the spectre of climate change has forced many to ask can we really afford to burn what's left? In this concluding episode, Iain Stewart argues we face a stark choice.
Do we continue feed our addiction - suck Planet Oil dry - and risk catastrophic climate change, or do we go hell for leather for alternative energy sources; nuclear, renewables, to make the transition from our fossil fuel past to a low carbon future. In which case, how do we make that shift?
Üdv az olaj bolygóján! Az elmúlt 150 évben egyre inkább függővé váltunk e különleges erőforrástól. Az olaj felhasználása jellemzi az emberiséget. Nem csak a szállításhoz szükséges az olaj, segít felépíteni és kivilágítani városainkat. Termeli a táplálékot, melyet elfogyasztunk, és a ruháink elkészítéséhez is igénybe vesszük. Ám mindennek meg van az ára. Hogy kielégítsük függőségünket, ipari mennyiségben éljük fel a fosszilis tüzelőanyagokat. Földtan professzor vagyok, és számos hallgatóm szegődött már el geológusként az olaj és gáziparba hatalmas pénzeket keresni. Csak úgy, mint több egyetemi kollégám. Mára dilemmába estem. Geológus hallgatóim vagy a föld kizsákmányolói lesznek vagy a föld gondnokai. A klímaváltozás rádöbbentette a geológusokat, köztük engem is, hogy szembe kell nézni a rideg valósággal, és fel kell tenni egy nagyon fontos kérdést. Vajon a föld alatt szunnyadó fosszilis energiahordozókat mind felhasználhatjuk?! De hogy jutottunk el ide, és vajon legyőzhetjük függőségünket?