By the early 1950s, a holy trinity of oil, plastics and fertilisers had transformed the planet. But as Professor Iain Stewart reveals, when the oil producing countries demanded a greater share in profits from the Western energy companies, the oil and gas fields of the Middle East became a focus for coup d'états and military conflict.
In the North Sea, Prof Stewart recalls the race against time to find alternative supplies in the shallow, but turbulent waters both here and in America's Gulf coast.
The offshore discoveries in the 1970 proved to be a game changer. It marked an engineering revolution; the moment when 'difficult' oil and gas (previously unviable sources) could be commercially produced from the ocean depths. It was the moment when Western Europe and the US finally unshackled themselves from their 20th century energy security nightmare.
1952. december 5-én a londoniak a várost beborító sűrű mérgező szmogra ébredtek. Kora délelőttre a vasúti a közúti és a légi közlekedés is káoszba fulladt. Mindenfelé rablások és fosztogatások kísérték a helyzetet. Estére az emberek szinte megfulladtak az utcákon. London gyakorlatilag 4 napra teljesen elszigetelődött. Mire a szmogfelhő végre eloszlott több mint 4 000-ren vesztették életüket, és több százezrek kerültek kórházba. A tragikus eset megismétlődött Nagy-Britannia szerte Manchester-től Glasgow-ig, mégpedig egyetlen egyszerű ok miatt a nemzet kifogyott az olajból. Társadalmunk rabjává vált a nyersanyagnak, ám nem rendelkezett saját készletekkel. Ezért teljes mértékben a külföldről behozott olajtól fügött. Egy új szuperhatalom lépett a színre, amely szinte a teljes földi olajkészleteket az irányítása alatt tartott. Olyan időszak volt ez, melyben a kiváltságosok teljes hatalmat gyakoroltak. A nélkülözők azon tanakodtak, hogy miként juthatnának olajhoz? Ez volt az az időszak, amikor a bolygó legkeresettebb árucikkéből mocskos politikai fegyver vált. A geológia kezdett veszélyessé válni.