V době, kdy všichni očekávali, že se souboje stanou doménou řízených střel s dlouhým doletem, piloti Skyraiderů A1 ve Vietnamu prokazovali, že obyčejný kanon může zásadním způsobem změnit průběh souboje. Přesto se kolem roku 1965 všem zdálo, že nástup nových dokonalejších zbraňových systémů udělá z manévrových soubojů historickou záležitost.
Letecká výzbroj procházela postupným vývojem už od první světové války. V té době byly dvouplošníky vyzbrojené jedním nebo dvěma kulomety na přídi. Za druhé světové války byly zbraně montované do trupu i do křídel. Některé země, jako Velká Británie, preferovaly osm kulometů malé ráže, Spojené státy většinou používaly šest nebo osm těžkých kulometů ráže 12,7 mm, Němci a Japonci kombinaci kulometů a kanonů. Všichni s jediným cílem – zvýšit hmotnost sekundové dávky, aby zničila nepřátelskou stíhačku nebo bombardér.
Modernější letouny měly robustnější konstrukci a brzy se ukázalo, že ani těžké kulomety nejsou dostatečně účinné. Do výzbroje přišly výkonnější zbraně s ráží přes 20 milimetrů, označované jako kanony. V polovině padesátých let ale začala být potřeba kanonů zpochybněna nástupem nových zbraní. Některé stíhačky už nesly radar a řízené střely. Mnozí stratégové nabyli přesvědčení, že je tedy možné se kanonu vzdát.
Nadzvukový F-4 Phantom vyráběný od roku 1960 se stal rychle standardním stíhacím letounem amerického námořnictva i leteckých sil, a bez kanónu. Byl vyzbrojen pouze dvěma typy řízených střel. AIM-7 Sparrow s poloaktivní radiolokační hlavicí a středním dosahem a AIM-9 Sidewinder s pasivní infrahlavicí a krátkým dosahem.
Když se letecká válka nad Vietnamem rozhořela naplno, Phantomy byly často zataženy do manévrových soubojů s jednoduššími, ale obratnějšími MiGy 17. Na krátkou vzdálenost byly ř
Am Himmel von Vietnam ist das Zeitalter der automatisch gesteuerten Luftraketen angebrochen und die Phase der konventionellen Luftschlachten scheint vorbei zu sein. Doch als sich die radargesteuerten Raketen der F-4 Phantom in den Nahkämpfen mit den wendigen MIGs als äußerst ineffektiv erwiesen, kommen die alten Maschinengewehre wieder zum Einsatz. In dieser Episode der "Jäger der Lüfte" werden die Piloten der kampferprobten A-1H Skyridern mit modernsten MIG-Düsenjägern konfrontiert. Der Zuschauer fühlt sich auch in diesem Teil der atemberaubenden Serie, als säße er im Cockpit der Flugzeuge
The era of missiles had arrived, and electronic warfare was coming of age. But when technology failed, pilots were forced to fight the old-fashioned way — with guns. Clinton Johnson and Charles Hartman down a MiG-17 with propeller-driven A-1 Skyraiders; Robert Titus and Milan Zimer's F-4 Phantom shoots it out with a gun pod against MiG-21s; Darrell Simmonds and George McKinney's Phantom fights MiG-17s.
L'utilisation de missiles pendant la guerre du Viêtnam bouleverse les stratégies et les techniques du combat aérien. Cependant, l'agilité des MiG ennemis ne permet pas toujours d'utiliser cette arme lorsque les appareils sont très proches, illustrant le besoin de canons. Cet épisode nous emmène à bord de plusieurs A-1H Skyraider dont les pilotes émérites nous font revivre leurs prouesses contre des MiG-17.