arkéta v dalším díle Božských dortů navštíví chráněný domov Maxov a k padesátému výročí založení pro jeho chráněnce upeče dort. Markéta se nechala inspirovat symbolem otevřených dlaní a přemýšlí, co by se na dort hodilo dál: „Ruce dávají něhu, teplo,“ a Michal doplňuje: „Když teplo, tak co kdybychom tam dali sluníčko?“ Markétě se nápad líbí, a tak se pustí do práce.
Překonat dort kuře z minulého dílu Božských dortů od Markéty se dnes večer od 20:15 na Prima love bude snažit Markéta s novým kouskem, dortem tretrou. Ten je připraven pro trenéra Františka Špotáka – tatínka naší nejúspěšnější atletky Báry Špotákové. Jako náplň tentokrát Markéta netradičně zvolí karamelový krém. Na závěr pořad se klasicky můžete těšit i na malou sladkou drobnost – jamajský koláč.
I když Markéta sama tancovala na plese před mnoha lety, její kamarádka Zuzka se tance stále drží. Právě ona si pozvala naši cukrářku na trénink své countryové taneční skupiny. Jak už Markéta správě tuší, asi po ní bude něco chtít… Dort pro taneční skupinu na závěr taneční sezony. Celkové provedení nechá kamarádka kompletně na Markétě.
Markéta se v posledním díle svých Božských dortů před létem vydala do liberecké knihovny. Tři spisovatelé z Kruhu autorů Liberecka mají pro Markétu důležitý úkol: „Vy jste známá jako autorka dortů a my jsme přemýšleli, jak se odvděčit knihovně za 10 let spolupráce.“ Protože jsou v knihovně převážně ženy a ty mají rády sladké, chtěli, aby pro ně Markéta upekla dort, například ve tvaru knížky. Nápad na dort ve tvaru knížky není špatný, ale není jedna knížka málo?
Dcera majitelů se rozhodla, že rodičům za jejich práci v muzeu nechá u Markéty vyrobit dort. „Rarit je v muzeu hodně. Nechci, aby to bylo typické autíčko nebo panenka, šla bych do něčeho víc retro,“ vysvětluje Markétě svou představu. Zbytek už nechává na cukrářce a její představivosti. Markétu v muzeu nadchl šedesát let starý houpací kohout a rozhodla se, že vyrobí jeho dortovou repliku. Tentokrát se proto například naučíte, jak vyrobit čokoládovou oplatku ve tvaru bočnic kohouta. Na závěr Božských dortů samozřejmě nesmí chybět lehčí recept – těšte se na výborný dezert s názvem Čokoládový ježek.
Překvapení chtějí připravit panu doktoru Onderkovi, šéfovi egyptologické sekce Národního muzea, který po celou dobu výstavy jejich týmu maximálně pomáhá s názvy, výslovností různých egyptských názvů, a rádi by mu za jeho pomoc touto formou poděkovali. Konkrétní představu „zadavatelé“ neměli, ale Markétě nabídli, aby se inspirovala artefakty na výstavě. Markéta si prošla výstavu, nicméně když poté doma skicuje návrhy dortu, upozorňuje ji Michal, že všichni, kdo byli u otevření Tutanchamonovy hrobky, zemřeli. Zároveň také doufá, že jim se něco podobného nestane. Ale teď už k dortu. Markéta vymyslela, že nebude mít tvar obligátní sfingy či pyramidy, ale rozhodla se pro tyrkysového skarabea, na jehož zádech budou ležet Tutanchamonovy insignie, hůlka a důtky. Rovnou tedy zadává Michalovi, ať připraví tyrkysovou a ať jí připraví rovnou hodně, protože tento skarabeus nebude žádný broučínek, ale pořádný brouk.
V dalším díle druhé řady Božských dortů od Markéty se naše sladká kuchtička pustí do dortu v podobě kabelky. Ten bude odměnou kamarádce z portálu Proženy.cz, která Markétě zařídí k narozeninám profesionální tým s maskérkou, vizážistou, kostymérkou a fotografkou. Markéta si tak užije celý den, který začne profesionálním střihem od Petry Měchurové, přes líčení, styling až po závěrečné zdokumentování výsledku fotografkou Lenkou Hatašovou. Dort, který upeče, prý jen těžko rozeznáte od skutečné kabelky. Taková podobnost může být někdy i nebezpečná. Dort v podobě kabelky jednou dokonce rozplakal Markéty kamarádku, protože si myslela, že od přítele dostala značkovou kabelku. I pondělní výtvor Markéty bude „pouze“ dort, a to se skvělou oříškovou náplní a mramorovým korpusem. Jako sladkou tečku na závěr si pro vás Markéta připravila nedostižný mrkvový koláč.
Markéta tentokrát přijala pozvání Jany, která se připravuje vstoupit do života s prstýnkem, a společně se domlouvají na tom, jak má vypadat svatební dort. Nevěsta chce něco moderního, netradičního, bez okázalých cingrlátek, ale přitom aby dort ladil se svatební kyticí, v níž dominují bílé růže, frézie a hortenzie… Jana s Markétou se shodnou na svěží bílo-zelené kombinaci a nastávající manžel Jany nemá ani zdání, jaký dort bude. Pro něho to je totiž překvapení! A jako vždy, po přípravě hlavního dortu se diváci naučili péci i netradiční svatební koláčky.
Markéta si vyrazila do lesa na houby a ejhle, koho tam nepotkala – kamaráda, který zrovna potřebuje dort. Tak to se sešli správně! Dort by měl být v mysliveckém stylu, ale všechno ostatní nechává na Markétě. Když Markéta začíná rozkreslovat, ihned se hlásí Michal s nápadem, že by udělal divočáka. I Markétě se nápad líbí, tak hurá do něj. Čuník bude ležet na boku a uvnitř něj budou jelítka, jitrničky a ovárky. To vše ale samozřejmě sladké. Michalův nápad udělat „zabijačkový dort“ se šéfce opravdu zalíbil. Nakonec se rozhodne udělat jenom pořádnou hromadu mastných zabijačkových dobrot ve starobylém pekáči.
Markéta tentokrát navštívila v dílně svého kamaráda Honzu, kováře, u kterého si vyzvedávala dárek pro kamaráda. A protože byla z ukovaného přenosného ohniště opravdu nadšená, bez váhání vyslyšela prosbu o dort se znakem kovářského cechu. Ten jediný vyrobila Markéta z potahové hmoty, ve které je cukr, vše ostatní už bylo doslazeno fruktózovým cukrem, vhodným i pro diabetiky. Když Michal, Markétina pravá ruka při pečení dortů, uviděl dvoupatrový čokoládový dort, zdobený čerstvými, v čokoládě okoupanými jahodami, prohlásil jen, že „za takový dort by se nestyděl ani Héfaistos!“ … a přidal i zajímavost, že Héfaistos, bůh ohně a kovářů, má dílny pod Etnou.
Naše cukrářka se pro inspiraci prošla po obchodním centru. A satisfakcí za utracené finance jí byl super nápad – dort bude mít podobu cestovního zavazadla, z něhož budou vidět různé věcičky, které je možné v nákupním centru zakoupit. Tento nápad se zamlouvá i Michalovi. Korpus bude obdélníkový a naplněný karamelovým krémem a tento „kufr“ ještě potáhne čokoládovým marcipánem.
Markéta tentokrát dostane za úkol upéct dort pro liberecký DinoPark jako poděkování pro jeho návštěvníky. Markéta s dcerou Sarah nejdříve prehistorický park navštíví a vymyslí, že by dinosaura přenesla na dort v podobě reliéfu. Její dcerka má ale jiné přání: „Mně by se líbil celej dinosaurus s otevřenýma zubama!“ A protože není větší síly než dětských přání, Markéta se pustí do obří dinosauří hlavy, která se zrovna klube z vejce usazeného v trávě. Povede se jí to mistrovsky, a pokud se domníváte, že by se děti bály pustit se do zelené slizké hlavy, tak se velmi pletete! Obří pravěký tvor v nich vyvolá ohromné nadšení. Dětská nepředstíraná radost určitě splní očekávání provozovatelů parku a bude přesně takovým poděkováním, jaké zamýšleli
Další díl Božských dortů od Markéty bude ještě o něco více prostoupen múzami a světem výtvarného umění než obvykle. Kam že vyrazí? Markéta diváky přivítá v muzeu na výstavě obrazů Alfonse Muchy a přizná se, že přestože na škole studovala nejrůznější výtvarné slohy, moc ji to nebavilo. Zato tvorba Alfonse Muchy, ta se jí líbila vždy! A tak s potěšením přijímá zakázku na výrobu dortu, který je pro jednu tenisovou legendu – nic víc se zatím nedozvíme. Ale to Markétě nevadí. Chlubí se Michalovi, jak krásnou zakázku dostala, a vrhá se na „Nařasený dort“, který si naplánuje jako podstavec v krémové barvě. Na něm spočine plátno s motivem obrazů Alfonse Muchy a vedle něho pak bude ležet malířská paleta a štětce.