Cestu zahájíme v Brazílii, kde začíná náročná cesta napříč Bolívií až k Pacifiku, a to jen s využitím staré železnice. Z brazilské Corumby je to asi 700 kilometrů daleko do Santa Cruz, spoj je nazýván vlakem smrti. Dříve hodně lidí lezlo na vlak, který byl celý odkrytý a lidé často spadli a zemřeli. Dalším důvodem je skot, který občas uteče z pastvin, a když je v zatáčce na kolejích, nedá se včas zastavit. V Bolívii se také nachází autobusový vlak – podvozek je z vlaku, kapota z autobusu. Jde vlastně o autobus, jezdící po kolejích. V Uyuni je na předměstí hřbitov starých vlaků – k vidění je tu první bolivijská lokomotiva ve výborném stavu, která jezdila až k Tichému oceánu. Vlaky se zde pohybují až ve výšce kolem 4000 metrů nad mořem, motor zásobují turbodmychadla. Občas je potřeba použít kyslíkovou bombu. Vlak klesá z výšky více než 4200 metrů nad mořem až úplně dolů k moři několik hodin rychlostí asi 18 km/h. Záchranný systém hlídá, jestli je strojvedoucí na svém místě, kdyby nebyl, během několika vteřin by vlak zastavil.
In Bolivien fährt Zay Harding mit dem Zug vom tropischen Feuchtgebiet Brasiliens, Pantanal, zur chilenischen Küste.
In this episode we explore the history of train travel across Bolivia, travelling from Brazil’s Pantanal to the Pacific coast of Chile. Since the 1860s, Bolivia has lost land to all its surrounding countries. As a peace offering, both Chile and Brazil offered Bolivia access to the coast via railways. But with a failing railway system and rainy season causing landslides, our battle in this episode is with the Andean terrain, not the surrounding countries. Time is immaterial; a safe arrival is our only goal.
Depuis les années 1860, la Bolivie a cédé de nombreuses parcelles de son territoire à ses pays voisins la laissant sans accès directs aux ports situés sur les côtes. En compensation, le Brésil et le Chili ont décidé de participer à la construction de chemins de fer depuis la Bolivie jusqu'à leurs côtes respectives. Malheureusement, aucun investissement n'a jamais été réalisé depuis.