Hrádek u Nechanic je trochu nenápadný a záměrně skrytý v krajině. A navíc vypadá, jako by sem snad ani nepatřil. Jako bychom se ocitli někde ve staré dobré Anglii.
Ještě před stoletím bylo Jezeří luxusním sídlem Lobkoviců. Po 2. světové válce však zámek musel ustoupit hnědouhelné těžbě a málem zanikl.
Byli považováni za nejmocnější osoby v českém království a někdy se málem vyrovnali panovníkovi. Jmenovali se Rožmberkové a jeden hrad nese dodnes jejich hrdé jméno.
Na pomezí Čech, Polska a Německa vznikl hrad už za časů Přemysla Otakara II. Přečkal staletí, aby málem zanikl v době celkem nedávné. Našli se však lidé, kterým starý hrad nebyl lhostejný.
Brněnští průmyslníci v časech první republiky bohatli z textilního průmyslu a své postavení dávali patřičně najevo. Jedna z honosných vil v městské části Pisárky nese jméno svého majitele.
Kynžvartský zámek je spojen s osobností Klemense Metternicha, brilantního diplomata a politika. V časech po napoleonských válkách patřil k nejmocnějším mužům Evropy a na zámku je to znát.
Marie Gabriela Lažanská vybudovala v polovině 18. století honosnou rezidenci. A protože měla nejen vkus, ale i mlsný jazýček, na lahůdkách zámecké kuchyně si můžeme pochutnat dodnes.
Industriální Ostrava má také svou krásu. Mnohé ze staveb v sobě ukrývají pozoruhodná technická řešení, ale i značnou míru elegance a atmosféru starých časů.
Hudbymilovný hrabě Adam z Questenbergu miloval italskou operu a svůj zámek zasvětil koncertům, muzicírování a barokním slavnostem. Na jeho sídle se dodnes daří nejen hudbě, ale i umění všeho druhu.
Tak trochu ve stínu buchlovského hradu se ocitá buchlovický zámek. Tato barokní italská vila je obklopena jedinečnou zahradou a její jméno zřejmě nejvíce proslavili Berchtoldové z Uherčic.
Kunětická hora – strategické místo si lidé vyhlédli už někdy v pravěku, ale hrad tady vyrostl až před rokem 1400.
Zámek ve Vizovicích ukrývá bohaté mobiliáře a honosí se unikátní kaplí, ale má také svou temnou historii.
Podle dávné historie stál u počátků kláštera ve Zlaté Koruně panovník Přemysl Otakar II., "král železný a zlatý".
Jesenicko ovlivnily hlavně germánské kmeny a jejich temná mytologie.
Horšovský Týn je místo, kde žili lidé, kteří určovali směr nejen českých, ale i evropských dějin.
Zámku v Bečově lze bez nadsázky říkat strážce pokladů. Počátky souvisejí se zemskou cestou do Německa ve 13. století a vrcholí v 80. letech 20. století objevem unikátního středověkého relikviáře.
Zámek v Hořovicích je rozlehlý, čítá 160 pokojů. Jedna z místností je docela netypická, vedle obvyklého mobiliáře jsou tu k vidění také trosky letadla.
Hrůzy třicetileté války se nevyhnuly ani Stekníku. Naštěstí se našel bohatý zachránce, jemuž se ruiny zželelo: žatecký měšťan Jan Jiří Kulhánek vypálené sídlo přestavěl na působivý zámek.
Uherčice byly v minulosti pro šlechtu výhodné, do Vídně a i do Prahy coby kamenem dohodil… Byly to dobré časy, kdy se střídaly honosné kočáry. Následné brutální poválečné zacházení na zámku zanechalo hluboké jizvy.
Pár kilometrů od Opavy leží malá obec Raduň, ta hrála v dějinách Slezska celkem výraznou roli.