W ręce naszego eksperta Adama Klimka trafi nieco zaniedbana Mazda MX-5 - pokażemy, jak niewielkim kosztem doprowadzić ją do stanu fabrycznego. Japoński roadster znów będzie zwracał uwagę na ulicy!
Wysłużony Volkswagen Golf drugiej generacji to kolejne ambitne zadanie dla naszego mechanika Adama - rdza na tylnym pasie oraz kilka drobnych usterek to dopiero wierzchołek góry lodowej!
Honda CRX kupiona za dwa tysiące złotych nie zwiastowała niczego dobrego - stanęła już po kilku kilometrach. Michałowi nie pozostało nic innego, jak poprosić o pomoc naszego mechanika - Adama...
W pierwszym odcinku nowej serii programu "Samochód marzeń, kup i zrób" zajmiemy się mocno zaniedbanym egzemplarzem BMW należącym do Idziego. Kultowa e30, po wielu przygodach i modyfikacjach ukierunkowanych na eksploatacje w drift'cie, teraz zyska drugą szansę i dawny blask. Mnóstwo problemów z mechaniką pojazdu i ogólny wygląd samochodu doprowadzały Adama Klimka do rozpaczy, jednak dzięki doświadczeniu i wiedzy prowadzącego program, Idzi stanie się posiadaczem youngtimera w doskonałej kondycji.
W tym odcinku do Adama Klimka trafił majstersztyk francuskiej motoryzacji, czyli oparty na hydraulicznym zawieszeniu Citroen BX. Sam BX mimo, że jest samochodem nietuzinkowym to jednak za mało by zrobić wrażenie na Adamie, dlatego do programu trafił egzemplarz w kultowej odmianie GTI. Jego właściciel- Łukasz to człowiek bardzo świadomy tego czym jeździ. O swój samochód starał się dbać jak najlepiej potrafił. Jednak brak czasu i ograniczone fundusze sprawiły, że pomoc Adama okazała się niezbędna. Co wyjdzie z mieszanki fachowości prowadzącego i pomysłowych rozwiązań zastosowanych w Citroenie dowiecie się w 2 odcinku programu „Samochód Marzeń, kup i zrób”.
Piotrek przyprowadzi Adamowi Klimkowi ukochany samochód swojego dziadka - Toyotę Corollę szóstej generacji. Co skrywa pod maską dwudziestoletnie auto i gdzie szukać części do takiego leciwego wozu? Zobacz w tym odcinku!
W tym odcinku do Adama Klimka trafił klasyk brytyjskiej motoryzacji - Mini Rover. Jego właściciele zostawili auto w garażu na 2 lata. Pomoc Adama jest niezbędna. Mini nawet nie odpala... Jak Adam poradzi sobie z ożywieniem 20-letniego Mini, który ma dziury w podłodze i gumoleum w bagażniku?
Kasia na co dzień pracuje w przedszkolu. I choć praca przedszkolanki wydaje się być dosyć spokojną, to jednak by do niej dojechać naszej bohaterce potrzebny jest naprawdę solidny samochód terenowy. Jeep Cherokee XJ to model niezwykle udany. Wciąż cieszy się ogromnym zainteresowaniem wsród poszukiwaczy offroadowych przygód. Nasz egzemplarz pochodzi z 1988 roku i jest wersją sprzed tzw. liftu czyli jest jeszcze bardziej kanciasty niż najczęsciej spotykane na naszych drogach jeepy pochodzące z końcówki lat dziewięćdziesiątych. Co ciekawe, to auto to przykład solidnosci podzespołów mechanicznych stosowanych w jeepach sprzed lat oraz słabej blacharki, która również jest kojarzona z tymi modelami jeepeów. Co z tym wszystkim zrobi Adam Klimek?
Nic tak nie cieszy jak odrestaurowanie klasyka polskiej motoryzacji! Materiału do pracy dostarczy nam tym razem Andrzej, wierny fan TVN Turbo z Pomorza, który przyjedzie do Adama Klimka wiekowym, ale dobrze rokującym Polonezem. Przekonaj się, jakie niespodzianki czekają naszego mechanika pod maską kultowego "Borewicza"!
Do warsztatu Adama Klimka trafi naprawdę rzadkie auto: Opel Corsa pierwszej generacji z nadwoziem cabrio w specjalnej wersji sygnowanej marką słynnego niemieckiego tunera - firmy Irmscher. To jedyny jeżdżący egzemplarz w Polsce, dlatego przyłożymy się do niego z olbrzymią atencją!
Wojtek zawsze marzył o Mitsubishi Lancerze Evo VI, jednak podczas realizacji planu przekonał się, jak trudno znaleźć zadbany egzemplarz nienajnowszego auta o sportowym charakterze. Przed Adamem Klimkiem naprawdę sporo pracy...
Toyota MR2 Andrzeja to kolejne auto, które trafi w magiczne ręce Adama Klimka - to rzadko spotykane japońskie coupe z pewnością zasługuje na profesjonalną renowację!
Tomek i jego Volkswagen T3 Westfalia pojawią się w gościnnym garażu Adama Klimka - nasz mechanik pomoże właścicielowi auta w odnowieniu tego klasycznego egzemplarza!
Spośród 7 tysięcy zgłoszeń wybierzemy 80 aut, które przyjadą do nas na gruntowny przegląd. Poznamy ich właścicieli - prawdziwych pasjonatów klasycznej motoryzacji. Ekipa mechaników pod przewodnictwem Adama Klimka zadecyduje, jakie samochody odrestaurujemy w trzeciej serii!
Ojciec kupujący klasyka synowi, który nie ma jeszcze prawa jazdy?! Historia Kacpra i Szczepana zainspiruje Adama Klimka do odnowienia Mercedesa 190!
Opel Calibra – nietuzinkowe auto, które niestety przez długie lata cieszyło się niesłabnącą popularnością wśród amatorów wiejskiego tuningu. Z tego też powodu obecnie bardzo trudno jest znaleźć egzemplarz, który jednocześnie byłby zachowany w oryginalnym stanie i niezajeżdżony na śmierć. Takie Calibry jak najbardziej istnieją i jedna z nich trafiłą do warsztatu Adama – co nie znaczy jednak, że nie ma przy niej co robić.
W tym odcinku Paweł przyjedzie Fiatem Cinquecento Sporting - to lekkie i zwinne auto zdecydowanie zasługuje na drugą młodość! Zobacz, jaką metamorfozę przejdzie niepozorny "cienias" w warsztacie Adama Klimka!
Artur postawi przed Adamem Klimkiem trudne zadanie - przyprowadzi do warsztatu Audi 80 Competition Quattro. Zdobycie części do wyjątkowo rzadkiej wersji tego klasycznego niemieckiego modelu może wcale nie być takie łatwe...
W tym odcinku Adam Klimek pomoże Rafałowi, właścicielowi białej Toyoty Celica Supra. Auto jest już zarejestrowane jako zabytkowe, ale wymaga nieco ingerencji technicznej - czy budżet w wysokości 6 tysięcy złotych zdoła pokryć wszystkie wydatki?
BMW E28 należące do Zygmunta do drugie podejście do bawarskiej marki w historii naszego programu – czy tym razem obędzie się bez problemów, które mieliśmy z czarną E30? Auto pozostaje w rękach Zygmunta od 2004 roku, kiedy to osobiście kupił je w Niemczech od pierwszego właściciela, więc zna swoje auto doskonale. Lista rzeczy, którymi Adam musiał się zająć, była jednak dość długa. Co dolegało bawarskiej limuzynie?
W tym przypadku mamy do czynienia z naprawdę ciekawym autem – sam Wartburg 353 Deluxe może nie jest porywający sam w sobie, ale ciekawostką jest fakt, że przebywa w rękach jednego właściciela od 1974 roku! Starszy pan nie jeździ już swoim autem, dlatego zostało ono przejęte przez jego wnuczka, który zgłosił je do naszego programu. Pomimo tego, że Wartburg technicznie nie jest zbyt skomplikowanym autem, Adama czekało dużo pracy.
W przypadku tego samochodu Adam Klimek miał prawdziwe pole do popisu – w tym Scirocco do zrobienia było naprawdę sporo. Zadziwiający jest fakt, że auto odpala i jeździ tylko i wyłącznie na LPG – brak w nim wtrysków benzyny! Oprócz tego, no cóż – rdza mocno nadgryzła samochód, co może z niego cieknąć, to cieknie, a całość nie prezentuje się zbyt zachęcająco. Z drugiej strony, stanowi spore wyzwanie dla Adama i ekipy…
Opel Astra F Cabrio należy do Izy, która nie może się już doczekać jazdy bez dachu przy pięknej wiosennej pogodzie. Adam Klimek zrobi wszystko, by urocza blondynka nie musiała podczas swoich wycieczek myśleć o bolączkach swojego egzemplarza - niech liczy się tylko wiatr we włosach!
Ola z Dąbrowy Górniczej jeździ wytworem polskiej myśli technicznej - jej Honker 2000 wymaga jednak interwencji doświadczonego mechanika.
Paweł przyjedzie do warsztatu swoim Alfa Romeo 156 GTA z kultowym silnikiem 3.2 V6. Jest pasjonatem marki, więc utrzymuje swój egzemplarz w nienagannej kondycji mechanicznej, jednak gorzej idzie mu praca nad estetyką auta - i tu otwiera się pole do działania dla Adama Klimka i jego ekipy!
Adam Klimek zajmie się Mercedesem SL 500 - czy założony budżet 6 tysięcy złotych pozwoli mu doprowadzić klasycznego roadstera do idealnego stanu?
Tomasz i jego zmęczona życiem Mazda RX-7 to kolejni goście warsztatu Adama Klimka - czy nasz mechanik podoła autu z nietypowym silnikiem Wankla? Prace nad tak nietypowym samochodem mogą się przeciągnąć...
Wisienką na torcie trzeciej serii programu będzie klasyk rodem z krajowego podwórka - Piotrek przyprowadzi do Adama Klimka Fiata 125p!
Adam Klimek wraca do pracy - do jego warsztatu ustawia się kolejka aut. Ich właściciele marzą, by nasz ekspert odnowił ich klasyczne modele, jednak aby w ogóle myśleć o ratowaniu poszczególnych egzemplarzy, trzeba sprawdzić, jaki jest rzeczywisty stan techniczny samochodów, które dotarły na casting. Nasz mechanik, wspierany przez swoją ekipę oraz doświadczonego blacharza Romka, dokona dokładnych oględzin aut i pozna niesamowite historie ich właścicieli.
Na początek czwartej serii „Samochodu marzeń” zafundowaliśmy Adamowi starcie z niemiecką myślą techniczną – Golfem II w rzadkiej wersji Syncro Country. Auta te na rynku wtórnym osiągają pięciocyfrowe ceny, dlatego obecny właściciel omawianego egzemplarza może mówić o prawdziwym szczęściu – swojego Golfa nabył za jedyne 1700 zł! Poprzedni właściciel ewidentnie nie wiedział, jaką wartość ma jego auto… Które generalnie jest w niezłym stanie jak na swój wiek, ale ma swoje bolączki – praca skrzyni biegów jest daleka od normy, do tego dochodzi masa rażących estetykę drobiazgów – tu porwane boczki foteli, tam dziurawy układ wydechowy, a nad tym wszystkim zniszczone orurowanie. Zatem do pracy!
I znów japońskie auto na tapecie! Tym razem warsztat Adama odwiedziła Honda Legend pierwszej generacji w wersji coupe. Przez wiele lat poruszała się po belgijskich drogach, by ostatecznie trafić do Polski. Auto miało już trafić na szrot, ale szczęśliwie zostało uratowane. Na pierwszy rzut oka prezentuje się całkiem nieźle – co zatem mu dolega i co należy przy nim zrobić?
Kolejny Opel w naszym programie i zarazem kolejne auto, które jest czymś więcej, niż mogłoby się w pierwszej chwili wydawać. Ta Astra posiada bowiem trzy literki, które zmieniają nieco jej charakter – GSI. W mocniejszej wersji ten dwulitrowy silnik dysponuje mocą 150 KM – całkiem nieźle, jak na takie niepozorne auto! Cóż zatem dolega naszemu dzisiejszemu pacjentowi?
Tym razem zajmiemy się autem, które naprawdę trudno napotkać na polskich drogach. Francuski rodowód, oryginalne rozwiązania i popularność zdobyta dzięki filmom z żandarmem z Saint Tropez to jego cechy rozpoznawcze. Przed państwem Citroen 2CV! Auto mechanicznie jest całkiem sprawne, a problemem jest – jak to często bywa w przypadku wiekowych samochodów – głównie lakier.
A teraz coś dla wielbicieli zwierząt – w tym odcinku „Samochodu marzeń” Adam zajmie się popularnym „Krokodylem”, czyli Saabem 900. Szwedzkie żelazo sprawiło Adamowi – jeszcze na castingu nasz ekspert rozczłonkował to, co w teorii było układem wydechowym tego samochodu. Na pierwszy rzut oka można było zauważyć brak tłumika końcowego, kawałka plastikowego zderzaka, otarcia karoserii oraz kilka innych mankamentów.
Alfa Romeo Spider – auto, które pokochają miłośnicy włoskiej motoryzacji oraz wiatru we włosach. Ten piękny roadster należy do Patrycji, która otrzymała go od babci. Musimy przyznać – wspaniały prezent. Właścicielka jeździ tym autem od niedawna i nie wie wszystkiego na jego temat. Od czego są jednak eksperci? Auto niedawno przeszło generalny remont silnika, a wcześniej było serwisowane w ASO, wydawałoby się więc, że nie wymaga więcej ingerencji. Nic bardziej mylnego! Czym w takim razie należy zająć się w tym samochodzie? Przede wszystkim szeroko rozumianą kosmetyką – nie jest to wszak auto do pracy, więc oprócz sprawnego działania musi przede wszystkim dobrze wyglądać.
To auto z pewnością wielu z Was przyprawia o mocniejsze bicie serca – seryjne BMW E34 może nie robi w tym momencie wielkiego wrażenia, ale w wersji M5 to już zupełnie inna sprawa! Adam zajął się „emką” z prawdziwą przyjemnością, ponieważ sam marzy o takim właśnie aucie. Na pierwszy rzut oka bawarska limuzyna prezentuje się bardzo dobrze, ale, jak to zwykle bywa, diabeł tkwi w szczegółach. Auto ma przede wszystkim problem z rozwinięciem katalogowej mocy. Co może być odpowiedzialne za ten stan rzeczy?
Peugeot 106 nie jest samochodem wyjątkowym, nadal po naszych drogach jeździ ich bardzo wiele. Mimo to, zdecydowaliśmy się zająć tym właśnie modelem i to nie dlatego, że ma oznaczenie Rallye, które w gruncie rzeczy nic konkretnego nie oznacza. Krzysztof, właściciel auta, urzekł nas swoim podejściem i szczerością, dlatego uznaliśmy, że malutki Francuz zasłużył, żeby podarować mu jeszcze kilka lat na dziurawych polskich drogach. A zadanie nie było proste, ponieważ szybko okazało się, że Peugeot wymaga sporego zaangażowania. Jednak właściciel samochodu okazał się bardzo pomocny i podarował kilka przydatnych części.
Wielu miłośników motoryzacji właśnie ten model podają jako jedno ze swoich marzeń, więc jego obecność w naszym programie jest jak najbardziej uzasadniona. Wielka szkoda, że na rynku wtórnym bardzo trudno znaleźć egzemplarz, który nie znajdowałby się u kresu swojej wytrzymałości. Mercedes W124 w rzadkiej wersji coupe w limitowanej linii Sportline należący do Jakuba wymaga sporo pracy – od kiepsko wyglądającego nadwozia począwszy, a na problemach z zawieszeniem skończywszy.
Pierwszy gość Adama Klimka w tym sezonie przyjedzie do nas Fordem Probe. Samochód jest w rodzinie Piotrka od samego początku - właściciel nie ukrywa, że historia dwulitrowego benzynowego coupe obejmuje między innymi spadek z lawety. Nasz mechanik już na pierwszy rzut oka dostrzeże kilka defektów blacharsko-lakiernicznych - jak się okaże, to tylko wierzchołek góry lodowej...
Nasze kolejne auto to Ford Sierra XR4i - samochód był kupiony w kiepskim stanie, jednak jego obecny właściciel Patryk jest wykwalifikowanym lakiernikiem, więc prace w tym zakresie wykonał półtora roku temu sam. Po auto pojedziemy lawetą, bo duży wyciek paliwa uniemożliwia poruszanie się Sierry po drogach. Wnętrze samochodu pełne jest tuningowych gadżetów, których Patryk nie chce, a w dodatku tapicerka to połączenie elementów z różnych wersji. Do wymiany kwalifikują się także deska rozdzielcza i szyberdach, a zawieszenie wymaga wypiaskowania i pomalowania proszkowo.
Nasz widz Marcin odziedziczył Audi RS4 B5 - samochód ostatnie 1,5 roku spędził w garażu, a jego tarcze hamulcowe pokryła rdza. W bogatej dokumentacji serwisowej nie ma informacji o terminie ostatniej wymiany rozrządu - aby nie ryzykować uszkodzenia silnika 2.7 BiTurbo Adam Klimek od razu zabierze wóz na lawetę. Zrywne kombi zagości też na hamowni - ta wizyta zainspiruje naszą ekipę do zrobienia właścicielowi miłej niespodzianki.
Anna i Marta z Białegostoku marzą, o tym, żeby objechać Europę własnym samochodem. Auto jednak nie może być byle jakie, dlatego wybrały Fiata Barchettę, którego kupiły "oczami" za 6 tysięcy złotych, bez sprawdzania stanu technicznego. Poprzedni właściciel przyznał jednak, że włoska "łódeczka" jest po kolizji i dorzucił listę znanych mu usterek: przeciekający dach, awaria świateł, zużyty fotel kierowcy, wgniecenia na karoserii...
Przemek to prawdziwy pasjonat motoryzacji - oprócz auta służbowego posiada motocykl turystyczny, a od od niedawna jest właścicielem BMW E36 coupe z sześciocylindrowym silnikiem 2.8. Auto kupił od innego miłośnika marki, na własną rękę wykonał też kilka napraw blacharsko-lakierniczych. Do programu zgłosił się z niesprawnym szyberdachem, uszkodzonym zawieszeniem, niedogrzewającym się silnikiem, pękniętym kielichem przedniego zawieszenia oraz kołami w tragicznym stanie. W planach ma też montaż górnej rozpórki przedniego zawieszenia oraz short shiftera - Adam Klimek jak zwykle będzie miał dużo pracy...
Pomożemy Oli, właścicielce Subaru Imrpezy GT - auto zostało kupione w okazyjnej cenie jako dodatkowe w rodzinie, ma pełnić rolę typowej zabawki. Adam Klimek odkryje, że lakier został położony wałkiem, intercooler przepuszcza, a zaciski hamulcowe są zbyt słabe, by uprawiać sportową jazdę. Aby kierowca miał pełną kontrolę nad parametrami pracy silnika, zamontujemy też dodatkowe zegary, które odpowiadają za wskazania temperatury i ciśnienia oleju oraz ciśnienie doładowania. Oprócz tego za poprawę komfortu użytkowania tego egzemplarza odpowiedzialny będzie turbotimer, a spód auta zabezpieczymy przed uszkodzeniami mechanicznymi dodatkową osłoną.
Lucjan odkupił od szwagra Jeepa Wranglera YJ z 1992 r. Auto pochodzi z kanadyjskiego salonu, więc jego oświetlenie nie jest zgodne z europejskimi przepisami. Problemy sprawiają także amortyzatory, reduktor i sprzęgło, a życzeniem właściciela jest wymiana twardego dachu na miękki oraz montaż niskich drzwi.
Nasz kolejny projekt to Polonez Caro 1500 - obecny właściciel kupił go za kilkaset złotych z okazji narodzin drugiego syna, z myślą o przekazaniu go pociesze gdy dorośnie. Adam Klimek skupi się głównie na niedomagającym silniku - przeprowadzi generalny remont benzynowej jednostki. Pusta komora silnikowa ukaże też kolejne problemy egzemplarza, który wymaga interwencji blacharza i lakiernika. Do wymiany kwalifikują się też: układ wydechowy, podpora wału i elementy zawieszenia.
Warsztat Adama Klimka odwiedzi Maciek, który kilka lat temu kupił żonie Volkswagena Lupo GTI. Małe auto wymaga dużo pracy - zobacz, jak poradzi sobie nasza ekipa!
Wiktor przyjedzie do Adama Klimka Hondą Civic z 1997 r. z motorem 1.8 VTi o seryjnej mocy 169 KM. W egzemplarzu naszego bohatera dobre wrażenie psuje wyeksploatowana maglownica, opadająca podsufitka, rozklejająca się tapicerka drzwi, rozpruta skóra na kierownicy, połamany zderzak i wyróżniająca tę wersję dokładka przedniego zderzaka. Również tylny spoiler i prawy przedni błotnik wymagają wizyty u lakiernika, a auto stoi na brzydkich stalowych felgach...
Do warsztatu Adama dotrze Mercedes W124 300D z rocznika 1988. Właścicielem auta jest Filip, który właśnie skończył 30 lat - samochód niegdyś należał do jego tragicznie zmarłego ojca, który na swoją "trzydziestkę" kupił sobie to auto jako nowe w salonie. Wskrzeszenie wolnossącej niemieckiej limuzyny to hołd, jaki syn chce złożyć ojcu. Samochód jest w bardzo wysokiej wersji wyposażeniowej, ma skóry, elektrykę szyb, foteli, tylnej roletki, tempomat, klimatyzację, szyberdach elektryczny oraz pneumatykę fotela kierowcy. Z zewnątrz wygląda bardzo dobrze, jednak diabeł tkwi w szczegółach. Adam Klimek będzie się musiał uporać z problematycznym rozruchem na zimnym silniku, przetarciach fotela kierowcy, brakiem wygłuszenia maski, anteny i radia, nieszczelnościami w układzie paliwowym, korozją wydechu, kiepskim stanem kół i tylnego zawieszenia, które najprawdopodobniej pamięta jeszcze fabrykę!
Ewa to prawdziwa szczęściara - dostała w prezencie Chryslera Sebringa Cabrio z silnikiem benzynowym 2.4 150 KM. Jej zdaniem takie auto świetnie nadaje się na wakacyjny wyjazd z koleżankami, ale zanim wóz ruszy w trasę Adam Klimek musi uporać się ze zniszczonym dachem, ogniskami korozji, połamanym przednim zderzakiem i atrapą grilla, niedziałającą klimatyzacją, wentylatorem dmuchawy oraz klockami i tarczami hamulcowymi z przodu. Właścicielce zależy głównie na efektownym wyglądzie, dlatego brzydkie stalowe felgi z kołpakami również pójdą w odstawkę...
Pierwsze auto w tym sezonie to Bosmal 126 Cabrio z rocznika 1993, jeden z około 500 wyprodukowanych egzemplarzy. Kabriolet na bazie Fiata 126 p to autorski pomysł Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Samochodów Małolitrażowych w Bielsku Białej BOSMAL. Jego konstrukcja została całkowicie przebudowana by sprostać specyfice nadwozia cabrio: wzmocniono podłogę, progi i słupek „B”. Ceny tych samochodów niejednokrotnie osiągają wartość ok. dziesięciu tysięcy euro. Najchętniej kupowane są przez Niemców i Holendrów. Taki model to prawdziwy rarytas - na rynku jest mnóstwo samoróbek, które nie mają zbyt wiele wspólnego z oryginalnym Bosmalem. Nasz egzemplarz należy do Daniela, który kupił auto po dwuletnich poszukiwaniach. Zapłacił za nie dwanaście tysięcy złotych. Samochód jest po kompleksowej odbudowie blacharsko-lakierniczej, jednak nie zostało przez poprzedniego właściciela poskładane w całość. Ma zniszczony, nieoryginalny dach, niefachowo wymontowany silnik, brakuje w nim tapicerki i foteli. Posiada również sporo nieoryginalnych elementów wyposażenia wnętrza, jak choćby deska rozdzielcza z Cinquecento. Na szczęście właściciel zdobył kompletne elementy wyposażenia, które były montowane w Bosmalach. Na początek Adam Klimek stoczy heroiczną walkę o odpalenie motoru. Wyślemy też Daniela do Grodziska gdzie znajduje się firma, która oryginalnie w latach 90. produkowała fotele i tapicerkę do tych aut, a teraz wyprodukuje je dla nas ponownie.
Po reanimacji silnika możemy kontynuować realizację wcześniejszego planu odbudowy Bosmala. Na początek Adam zajmie się blokującym się kołem. Potem wyruszy w podróż do rodzinnego miasta tego Bosmala, czyli do Bielska Białej aby sprawdzić, czy nasz egzemplarz na pewno jest oryginalny. Otrzymamy tam również namiary na tapicera, który uszyje nam oryginalny dach. Do warsztatu dotrą też zamówione wcześniej fotele i boczki z naturalnej skóry.
Do Adama Klimka trafi Lotus Elise z 2003 r. w najsłabszej wersji silnikowej 1.8 o mocy 122KM - jego właściciel Jędrzej ściga się swoim autem regularnie w różnego rodzaju pojeżdżawkach, ale także użytkuje wóz na co dzień. Jego marzeniem jest zmodyfikowanie mechaniczne silnika tak, aby wykrzesać z niego ok. 160 KM czyli tyle, ile posiadały mocniejsze wersje. Zanim jednak zabierzemy się za realizację planu związanego z modyfikacjami musimy uporać się z przegrzanym silnikiem. Przeprowadzimy wnikliwe testy diagnostyczne głowicy w Instytucie Lotnictwa, a następnie zamontujemy ostre wałki , regulowane kółka rozrządu, wtryski i profesjonalny sterownik typu stand alone, który wymaga uważnego strojenia.
Bracia Hubert i Michał odkupili od swojego wujka DeLoreana - auto od początku lat 90. jest w Polsce. Już podczas przyjęcia auto niespodziewanie trafi na lawetę... Wykonamy regulację silnika opartego na mechanicznym wtrysku i wymienimy węże podciśnieniowe regulujące pracę wtrysku. Instalacja mechanizmu podnoszenia szyby elektrycznej od strony kierowcy również nie działała. Poddamy renowacji felgi oraz skórzane fotele, obszyjemy deskę rozdzielczą skórą i naprawimy podsufitkę. Wymiany wymaga też prawa obrysówka oraz sworznie wahaczy i uszczelka drzwi kierowcy. Wisienką na torcie będzie komplet nowych teleskopów do drzwi, klapy bagażnika oraz osłony silnika.
BMW serii 7 E23, pierwsza seria 7 w historii - auto z rocznika 1981 przyprowadzi do nas Łukasz, który - skuszony niskim przebiegiem - kupił samochód w ciemno na cmentarzysku samochodów we Francji. Adam mocno się rozczaruje: wiele elementów nadwozia wymaga naprawy, korozja atakuje rant tylnej szyby, są dziury, uszkodzony jest też tylny błotnik i lampa, a przednie reflektory są zniszczone i potłuczone. Nie wiadomo też, kiedy wóz był ostatnio odpalany - nie obejdzie się bez wymiany przepływomierza, chłodnicy i pompa paliwa. Do samochodu nie było żadnych kluczyków, więc trzeba je dorobić pod zamki. Naprawy wymaga też uszkodzona kolumna kierownicy, a nieoryginalny tłumik końcowy aż prosi się o wymianę. Na liście prac jest też lakierowanie nadwozia i uporządkowanie zaniedbanego wnętrza.
Piotrek pochodzi z Tczewa i jest wielkim pasjonatem Zastav. Samochód, który przywiózł do programu ma być jego oczkiem w głowie. Zanim auto trafiło do warsztatu Adama, Piotrek wykonał część prac na własną rękę, dlatego nie ma konieczności wykonywania poważnych prac mechanicznych. Nasza Zastava to trzydrzwiowa wersja Mediteran, którą w ramach naszych prac przerobimy na wersję Specjal. Polakierujemy nadwozie i okleimy je pasami w starym, sportowym stylu. Pojawią się teżnowe halogeny i fotele. Piotrek posiada sporą wiedzę mechaniczną, dlatego podczas prac nad samochodem jego pomoc będzie nieoceniona.
Nasz kolejny bohater to Krzysiek, który pracuje z materiałami wybuchowymi przy wyburzaniu budynków. Potrzebuje taniego samochodu, który poradzi sobie w lekkim terenie i nie będzie uciążliwy na co dzień. Na małą terenówkę ma 5 tysięcy - wybór padł na Ładę Nivę. Adam Klimek bazując na swoim wieloletnim doświadczeniu sprawdzi kilka ofert z ogłoszeń i wybierze możliwie najlepszą w tej cenie, a następnie wykona konieczne prace blacharskie, lakiernicze i mechaniczne.
Nasz bohater pracuje w branży telekomunikacyjnej. Nadzoruje rozbudowę infrastruktury, dlatego potrzebuje sprawdzonego samochodu, który nie boi się zjechać z asfaltu. Subaru Forester Turbo S, które przyjęliśmy do programu, pochodzi z 1999 roku. To najmocniejsza wersja. Auto ma zniszczony lakier, więc po poprawkach blacharskich okleimy nadwozie folią. Trzeba też wymienić jedno z łożysk i kompletne koła. Najważniejszą modyfikacją będzie całkowita wymiana instalacji LPG na nową, z wtryskiem gazu w fazie ciekłej.
Pierwszym zadaniem dla Adama Klimka w siódmej serii będzie Volkswagen T3 Bluestar - pomożemy dwójce sympatycznych właścicieli uporać się z mechanicznymi i blacharskimi problemami ich egzemplarza. Już na wstępie realizacja projektu mocno się opóźni, ale po interwencji naszego blacharza i lakiernika wszystko wróci na właściwe tory. Sporo czasu poświęcimy na dopieszczanie wnętrza.
Pomożemy Jakubowi, który tuż po zakupie Hondy Civic VII coupe miał wypadek. Sprawca uciekł z miejsca zdarzenia, więc nasz bohater pracował na dwa etaty, aby uzbierać na odbudowę auta, a pieniądze pierwotnie przeznaczone na zindywidualizowanie samochodu trafiły do kieszeni blacharza i lakiernika... Ta historia poruszy Adama Klimka - nasz mechanik zrobi wszystko, by widz mógł jak najdłużej cieszyć się swoim samochodem marzeń.
Bohaterką kolejnej metamorfozy wykonanej przez ekipę Adama Klimka będzie tym razem Skoda 100, wymagająca zarówno ingerencji mechanicznej, jak i estetycznej.
Adam Klimek podejmie się bardzo ambitnego projektu - w pięć dni zbuduje pełnowartościową terenówkę! Nissana Patrola zaczniemy tworzyć od samej ramy, następnie zamontujemy silnik, nałożymy nadwozie oraz zadbamy o nowe ogumienie!
Peugeot 205 CTI, należący do Michała od pięciu lat, z zewnątrz prezentuje się dobrze, ale to tylko pozory. W tym egzemplarzu układ hamulcowy praktycznie nie istnieje - przerdzewiałe przewody i wyciekający płyn powodują ogromne zagrożenie dla właściciela i innych użytkowników dróg. Regeneracji wymaga także całe tylne zawieszenie, oparte na słynnej belce skrętnej. Adam Klimek poważnie zaingeruje w mechanikę małego francuskiego kabrioletu.
Przed Adamem Klimkiem kolejny ambitny projekt - do jego warsztatu trafi Fiat 125p z nadwoziem pick-up. Odnowa polskich klasyków to zawsze wielka przyjemność, ale też sporo pracy. Zadbamy między innymi o stan paki.
Dokończymy projekt Fiata 125p pick-up - w aucie zamontujemy pięciobiegową skrzynię i poprawimy niestarannie wykonany remont silnika.
Volkswagen Corrado 2.9 VR6 od dawna był marzeniem Michała - po dwuletnich poszukiwaniach na polskim rynku wątpił on jednak, że znajdzie odpowiedni egzemplarz, aż trafił na zadbaną sztukę importowaną z dalekiej Japonii. Auto ma symboliczny przebieg i niezwykle zadbane nadwozie, nie licząc drobnych uszkodzeń błotnika i zderzaków. Do wymiany kwalifikuje się też chłodnica klimatyzacji wraz z osprzętem. Na życzenie bohatera odnowimy podsufitkę, a doskonały stan mechaniczny umożliwi Adamowi Klimkowi doposażenie auta w centralny zamek oraz maty grzewcze.
Adam Klimek przyjmie do swojego warsztatu BMW serii 7 drugiej generacji - E32 naszego widza wymaga przede wszystkim gruntownego odświeżenia wnętrza, tak by właściciel mógł zakosztować luksusu, na jaki w drugiej połowie lat 80. stać było naprawdę niewielu...
Adam Klimek pochyli się nad kolejną legendą polskiej motoryzacji - tym razem do warsztatu przyjedzie Nysa 522. Sporo pracy czeka go między innymi przy silniku, skrzyni biegów, sprzęgle i przednim zawieszeniu.
Wraz z Magdą kupimy Smarta ForTwo - małe miejskie auto, o którym marzy zabiegana dziewczyna. Adam Klimek z nieocenioną pomocą redakcji pomoże jej dobrze wydać 5 tysięcy złotych na zakup, a następnie wyremontuje specyficzny silnik samochodu i zadba o detale tak, by nowa właścicielka mogła cieszyć się komfortową jazdą i bezproblemową eksploatacją.
W odpowiedzi na liczne pytania widzów o silniki wysokoprężne, Adam postanowił ugościć w swym garażu jeden z najlepiej rozpoznawalnych modeli z gwiazdą na masce. Mercedes W210, czyli popularny "okular" to auto ponadczasowe, wciąż widujemy je na ulicach, często na w roli taksówkarskich wołów roboczych. Egzemplarz należący do Piotrka cudem obronił się przed korozją i kogutem na dachu. Potwierdzony przebieg auta nie przekracza 300.000 km - biorąc pod uwagę fakt, że większość jeżdżących po Polsce egzemplarzy ma przebiegi dwu- lub trzykrotnie wyższe, to naprawdę biały kruk. Wyposażony w 3-litrowy motor R6 i automatyczną skrzynie biegów Mercedes daje sporo frajdy z jazdy, jednak jak na starego Diesla przystało, ma też swoje bolączki. Właśnie z nimi walczyć będzie Adam - jednym z większych problemów jest nieprzyjemne telepanie i kopcenie podczas "zimnego rozruchu”. Są również problemy z estetyką nadwozia, niestety kilka miesięcy temu w boku Mercedesa Piotrka delikatnie zaparkował dostawczak, te uszkodzenia też znikną z dawnej E-klasy.
Zajmiemy się bardzo popularnym Volvo V70 z benzynowym silnikiem 2.4 (bez turbo). Właścicielem jest Rafał, który od wielu lat koncertuje ze swoim zespołem - w trasy zabiera ich właśnie to Volvo. Przez ten czas liczne próby i wyjazdy mocno dały się we znaki wnętrzu pojazdu: tapicerka jest zmęczona i nie prezentuje się zbyt okazale. Mechanicznie auto nie jest tragiczne, ale jego właściciel o większości przeprowadzanych napraw nie ma pojęcia, nie wie jak, nie wie gdzie i nie wie kiedy. Adama czeka zatem weryfikacja wszystkich podzespołów punkt po punkcie. Wie na pewno, że są problemy ze sprzęgłem i rozrusznikiem, a rozrząd - jak to ujął Rafał - „jest”, pytanie w jakim stanie.
Wyjątkowy gość z USA w garażu Adama Klimka - majestatyczny Cadillac DeVille w wersji Coupe z rocznika 1972 robi wrażenie nawet gdy stoi, jednak jego właściciel Marcin chciałby zadać nim szyku także na drogach. Nasz mechanik pomoże rozwiązać kilka kluczowych problemów, takich jak nieszczelna skrzynia biegów, niesprawny rozrusznik czy słabe fabryczne amortyzatory, które wymienimy na pneumatyczne. Zamontujemy też dodatkową chłodniczkę obiegu oleju i poprawimy wiele elektrycznych niedoróbek, takich jak masa wzmocniona... zwykłym kablem od lampki.
Jacek jest właścicielem najmocniejszego Jeepa Grand Cherokee - silnik V8 o pojemności 5.9 l rozpędza to auto do "setki" w mniej niż 8 sekund. Niestety, egzemplarz ten przeżył gradobicie, a terenowa jazda mocno dała się we znaki zawieszeniu. Adam Klimek upora się z wgnieceniami lakieru i popękanym przednim zderzakiem, zregeneruje felgi i wyczyści zaniedbane wnętrze. Ingerencji mechanika wymaga też aparat zapłonowy oraz nieszczelny reduktor. Największym problemem okaże się zdobycie oryginalnych części do seryjnego zawieszenia.
Lakiernik Leszek zgłosił do nas Nissana 200SX s14A z kultowym motorem SR20DET - bohater uporał się już z naprawami blacharskimi, ale po wypadku na motocyklu nie jest w stanie samodzielnie ukończyć ambitnego projektu. Adam Klimek zadba o to, by fabryczna moc powróciła pod maskę sportowego coupe - wyczyści fabryczny intercooler, wymieni świece, dorobi wydech ze stali kwasoodpornej oraz zamontuje separator oleju z odmy. Rozwiążemy też problem z grzejącą się miską olejową, poddamy renowacji fotele i naprawimy pękniętą deskę rozdzielczą, przy okazji montując dodatkowe zegary.
Radek przywiezie nam nie lada rarytas - Volkswagena Passata B1 z pierwszego miesiąca produkcji! Auto jest po nie do końca zadowalającej odbudowie blacharsko-lakierniczej i ma kompletnie zniszczone wnętrze - zarówno tapicerka, jak i deska rozdzielcza wymagają stanowczej interwencji Adama Klimka, który na rozkładzie ma także prace przy układzie wtryskowym...
Przed arcytrudnym zadaniem postawi nas Kuba - świadomie kupił on tanio Alfę Romeo GTV z 1982 r. jako bazę do odbudowy, ponieważ chce uczestniczyć w całym procesie odrestaurowywania swojego samochodu marzeń. Nie obejdzie się bez wizyty u blacharza, piaskarza i lakiernika - auto zostanie przez Adama Klimka rozłożone na części, a naprawa będzie obejmowała bardzo szeroki zakres usług...
Adam Klimek dokończy pracę nad Alfą Romeo GTV należącą do Kuby - po poskładaniu auta trzeba zapanować nad instalacją elektryczną, zamontować nowy komplet listew progowych i zregenerować zaciski hamulcowe. Szczególną uwagę zwrócimy jednak na serce pięknej Włoszki - dzięki specjalistycznej regulacji wreszcie zabije ono z właściwą mocą i w odpowiednim rytmie!
Mercedes CLK W208 to oczko w głowie Bartosza - kabriolet odkupiony od przyjaciela rodziny z Niemiec jest po poprawkach lakierniczych, ale ma mnóstwo drobnych uszkodzeń. Brakuje wielu elementów wnętrza, klimatyzacja jest nieszczelna, sporo pracy wymaga też układ wydechowy oraz mocowanie pompy paliwa. Na szczęście oryginalne części bohater wygrał w konkursie Mercedes-Benz Polska, dlatego Adam Klimek zaoszczędzony budżet przeznaczy na zabezpieczenie antykorozyjne podwozia.
Adam Klimek podejmie się ambitnego wyzwania: doprowadzenia do stanu idealnego Audi S6 C5 Krzyśka. Niech Was nie zmyli nadwozie kombi - to auto ma pod maską 340-konny motor V8, współpracujący z automatyczną skrzynią Tiptronic. Tym razem naprawdę sporą część budżetu wydamy na oryginalne części...
Patriotycznie pomalowana Syrena 105L miała już okazję wystąpić w telewizji - na aukcji klasycznych aut kupił ją Marcin, Polak mieszkający na stałe w Anglii. Mechanik, który opiekował się nią na Wyspach, nie był w stanie poradzić sobie z kilkoma problemami, więc wóz trafi do Adama Klimka. Remont silnika S31 i wstawienie radia z epoki sprawią, że auto zada szyku na brytyjskich ulicach!
Mercedes-Benz W111 "Skrzydlak" na zabytkowych tablicach to kolejny gość warsztatu Adama Klimka - na szczęście nie jest to egzemplarz tak zaniedbany, jak ten, którego w "Zmiennikach" podstawił reżyserowi Barewiczowi tajemniczy "Obywatel Monte Christo"... Regeneracja gaźników to tylko jedna z prac, jaką wykonamy w tym niezwykłym modelu, słynącym między innymi z zastosowania pionierskiego patentu stref kontrolowanego zgniotu.
Ford Capri trzeciej generacji z silnikiem 2.8i V6 w pięknym niebieskim kolorze - taki nieszablonowy wóz odwiedzi warsztat Adama Klimka. Projekt renowacji tylnonapędowego coupe będzie kosztował naszą ekipą kilka zarwanych nocy...
Adam Klimek wraz z ekipą szukają aut do dziewiątej serii programu - spośród 11 tysięcy internetowych zgłoszeń nasz mechanik wyselekcjonuje kilkadziesiąt jego zdaniem najciekawszych egzemplarzy i zaprosi na gruntowny warsztatowy casting. Podczas dwóch mroźnych dni przekonamy się, jak różnie rozumiany bywa termin "samochód marzeń" - zarówno pod kątem roczników, marek, modeli i typów nadwozia, jak i w kwestii stanu technicznego. Kto przyjedzie na lawecie, a kto na kołach?
Tym razem warsztat Adama Klimka odwiedzi Volkswagen T4 w rzadko spotykanej wersji Syncro, czyli z napędem na cztery koła. Popracujemy między innymi nad układem napędowym oraz dołożymy do seryjnego wyposażenia bardzo przydatne zimą ogrzewanie postojowe.
BMW Z3 to niewielki roadster, któremu trudno odmówić charakteru. Egzemplarz naszego widza Adama jest po swapie silnika na trzylitrowy, ale raczej nie przekonałby Jamesa Bonda do zainteresowania niemiecką motoryzacją - maska i zderzak wymagają lakierowania, bordowemu wnętrzu przydałaby się renowacja, a do naprawy kwalifikują się między innymi elementy zawieszenia, sprzęgło oraz klimatyzacja. Kilka dni w warsztacie Adama Klimka dobrze mu zrobi - zamontujemy sześciotłoczkowe zaciski na przedniej osi, pomalujemy kilka elementów, naprawimy nagrzewnicę i zregenerujemy całe tylne zawieszenie.
Kamil, pasjonat wirtualnego i realnego ścigania, przyprowadzi Adamowi Klimkowi Westfielda - replikę legendarnego Lotusa Seven, dającą dużo frajdy podczas jazdy na torze. Oczywiście dzieje się tak tylko wtedy, gdy wóz jest w pełni sprawny - w tym egzemplarzu występują między innymi problemy z gaźnikiem oraz przegrzewającymi się hamulcami. Zadbamy o to, by samochód przeznaczony do wyścigowej zabawy był dla właściciela bezpieczny!
Piotr przyprowadzi Adamowi Klimkowi Seata 850 Berlina z 1973 r. z przebiegiem zaledwie 65 tysięcy kilometrów - bohater ma w zanadrzu kilka kartonów oryginalnych części do tego modelu, co znacznie ułatwi nam pracę. Mimo przebytego remontu silnika, auto nie pracuje tak jak powinno, dlatego nasza ekipa zadba o regenerację gaźnika oraz o układ chłodzenia. Samochód otrzyma też nowe amortyzatory, szczęki hamulcowe, pompę hamulcową oraz przejdzie kilka drobnych poprawek lakierniczych.
Ford Fiesta MK1 1300S jest w rękach Krzysztofa od 2010 r. - samodzielnie wykonał on w garażowych warunkach wiele prac blacharsko-lakierniczych, a ponadto udało mu się po pięcioletnich poszukiwaniach zdobyć oryginalny silnik. Adam Klimek doceni zaangażowanie prawdziwego pasjonata w odbudowę unikatowego na europejską skalę samochodu - pomoże przy silniku, upora się z wyciekami i zadba o układ wydechowy.
Warsztat Adama Klimka odwiedzi Volkswagen Garbus Pawła - nasz mechanik rozprawi się z wymagającym interwencji blacharsko-lakierniczej progiem, tylnymi uchylnymi szybami, rozregulowanym gaźnikiem oraz zniszczoną tapicerką.
Mercedes W201 w wersji SKV został wyprodukowany w liczbie około 70 sztuk - Adam Klimek nie ma wątpliwości, że taki unikat warto ocalić. Do warsztatu trafi egzemplarz z dwulitrowym silnikiem benzynowym i szarpiącą automatyczną skrzynią biegów. Pracy w "190" Maćka wymaga też elektryka, układ hamulcowy, zawieszenie oraz wnętrze.
Do warsztatu Adama Klimka trafi prawdziwy japoński wojownik, czyli Suzuki Samurai. Oprócz prac blacharsko-lakierniczych przy budzie Adam Klimek zajmie się także montażem nowego zawieszenia do małej terenówki, które zostało sprowadzone aż z Australii!
Pierwszym samochodem, którym zajmie się Adam Klimek w dziesiątej serii programu "Samochód marzeń: kup i zrób" będzie Ford Scorpio Ghia Cosworth należący do Mateusza. Prawie 200-konny silnik tego samochodu trapi kilka problemów - ma pozatykane kanały wodne, grzeje się i hałasuje. Interwencji wymagają także progi oraz niedziałająca regulacja elektryczna tylnej kanapy.
Chevrolet Camaro należący do Piotra ma uszkodzoną klimatyzację i problemy z ładowaniem, a do tego trapią go bolączki związane z karoserią. O wymianę wręcz prosi się maska, która nie jest oryginalnym elementem z modelu SS. Naprawy wymaga również przedni zderzak, a nie w pełni sprawny układ hamulcowy i nieszczelny układ wspomagania to tematy, które koniecznie trzeba załatwić przed wypuszczeniem auta z warsztatu Adama Klimka na drogi.
Adam Klimek pomoże właścicielom pięknego Fiata 500 - ojciec i syn wspólnie odbudowali auto, ale nie potrafią poradzić sobie z hałasującą skrzynią biegów, wyciekami silnika, nieprawidłowo pracującym zawieszeniem czy uszkodzonym poszyciem zwijanego dachu. Jako że samochód ma być prezentem ojca dla syna, dodamy mu nieco charakteru Abartha.
Pan Józef 16 lat temu spełnił swoje marzenia o Porsche 911 Carrera 4. Samochód o oznaczeniu modelowym 964 był nieumiejętnie serwisowany - silnik ma mnóstwo wycieków, na nadwoziu widać liczne rysy i odbarwienia, nie wysuwa się tylny spoiler, a lampy świecią zbyt słabo. Prócz likwidacji tych problemów Adama Klimka czeka też wymiana sprzęgła oraz przewodów zapłonowych, a także odświeżenie zaniedbanego wnętrza.
Kasia przyjedzie do Adama Klimka Hondą Accord z 1980 r. z benzynowym silnikiem 1.6, którego praca pozostawia wiele do życzenia - nie obędzie się bez wymiany świec zapłonowych, regulacji luzów zaworowych i regeneracji gaźnika. Do wymiany kwalifikują się też łożyska piast, cylinderki bębnów hamulcowych tylnej osi, teleskopy klapy bagażnika, przeguby napędowe oraz olej, a niezbędnych napraw wymagają korektor siły hamowania i układ wydechowy. Naszego mechanika czeka też montaż dyszy spryskiwaczy tylnej szyby i usztywnienie wypełnienia foteli.
Agnieszka jest wprost zakochana w swoim Fordzie Taunusie XL z rocznika 1973 - daje wiele dowodów tej miłości, łącznie z wytatuowaniem sobie auta na ręce i prowadzeniem jego pamiątkowej księgi! Adam Klimek nie może przejść obojętnie obok takiej pasjonatki, mimo że stan czerwonego auta na czarnych blachach zwiastuje naprawdę potężne wyzwanie dla ekipy. Zaczniemy od demontażu zawieszenia, silnika, tapicerki, deski rozdzielczej, przewodów paliwowych i hamulcowych, układu wydechowego, wału napędowego, wiązki elektrycznej i szyb - samochód wymaga bowiem poważnej interwencji blacharza i lakiernika, do którego przetransportujemy go na specjalnie skonstruowanej ramie nośnej. Podczas pracy fachowców nad karoserią wybierzemy się na zakupy podzespołów silnika...
Po doprowadzeniu do porządku karoserii Forda Taunusa przyjdzie czas, aby poskładać auto do kupy. Samochód Agnieszki otrzyma nowe wnętrze, popracujemy też nad chromowanymi elementami nadwozia, a wisienką na torcie będzie wpasowanie pod maskę nowego gaźnika i obudowy filtra tak, by mogła się ona wreszcie normalnie domykać, a silnik pracować tak jak powinien. Domknięcie tego projektu będzie kosztować ekipę Adama Klimka bardzo wiele wyrzeczeń, ale czego się nie robi dla miłości...
Adam Klimek przyjmie do swojego warsztatu Volkswagena Golfa MK1 Cabrio z zeswapowanym benzynowym silnikiem 1.8. Właściciel, Szymon z Poznania, zadbał o blacharkę i lakier, ale niedawno sąsiad uszkodził mu błotnik na parkingu. Zajmiemy się tym problemem, a także uporamy się z licznymi niesprawnościami instalacji elektrycznej i zrealizujemy awangardowy pomysł na instalację car audio mającą łączyć tradycję z nowoczesnością. Spełnimy też marzenie o montażu antykradzieżowego zabezpieczenia, a przy naprawie skrzyni biegów pójdziemy o krok dalej: zastąpimy piąty bieg przełożeniem z silnika wysokoprężnego, znacznie zwiększającym komfort jazdy i ekonomię przy prędkościach autostradowych.
Renault 5 Alpine Turbo to kultowy hot hatch z lat 80. - Adam Klimek pochyli się nad egzemplarzem Grzegorza, w którym sporo pracy wymagają: turbina, skrzynia biegów i układ hamulcowy. Zajmiemy się też tapicerką i półosiami.
Toyota AE86 przejdzie u Adama Klimka kompleksową kurację - wykonamy między innymi: czyszczenie i malowanie mostu, demontaż zawieszenia, regenerację zacisków hamulcowych, budowę układu wydechowego, regenerację skrzyni biegów, płukanie silnika (wraz z wymianą oleju i filtrów), wymianę elementów układu zapłonowego, montaż nowych tarcz i klocków hamulcowych, wymianę łączników oraz elementów podporowych drążków stabilizatorów, wymianę zawieszenia, wymianę łożysk przednich kół, naprawę instalacji elektrycznej, wymianę kierunkowskazów, wymianę podpory wału i wyważenie wału.
Adam Klimek aktywnie włączy się w budowę repliki polskiej rajdowej legendy: Poloneza 2000. Nadwozie z klatką bezpieczeństwa trafi do lakiernika, który zadba o to, by odtworzyć oryginalne malowanie z charakterystycznym czerwonym paskiem wzdłuż całej karoserii. Kolejnymi etapami pracy będą: montaż drzwi, zawieszenia, szyb, klamek i listew ozdobnych.
Po zadbaniu o wygląd nadejdzie czas na prace mechaniczne - po zregenerowaniu gaźników zajmiemy się montażem dwulitrowego silnika z wiele mówiącymi oznaczeniami Fiat Abarth, kłowej skrzyni biegów oraz sprzęgła. Konieczna będzie także budowa układu wydechowego. Ukończony projekt Adam Klimek zabierze na tor Łódź, by w praktyce przekonać się o walorach rajdowego Poloneza 2000!
Adam Klimek wraz z ekipą przeprowadzą kolejny casting - do jedenastej serii nadeszło ponad 10 tysięcy zgłoszeń, z których wybraliśmy 70 kandydatur. Przed warsztatem pojawią się auta na białych, czarnych, żółtych, a niekiedy nawet i na zagranicznych tablicach - zaprosimy właścicieli klasyków z różnych krajów i różnych motoryzacyjnych epok. Wstępna weryfikacja stanu technicznego pojazdów da nam odpowiedź, z jak skomplikowanymi projektami przyjdzie nam się mierzyć po dokonaniu ostatecznego wyboru.
Adam Klimek zajmie się Volkswagenem Polo G40 należącym do Olka, który wiele prac przy aucie wykonał już sam, ale ze względu na brak podnośnika nie jest w stanie zrobić wszystkiego, co trzeba. Niepozorny miejski samochód dysponujący mocą 113 KM i lekkim nadwoziem wymaga uszczelnienia silnika, naprawy mocowania kompresora, portingu głowicy, wymiany belki tylnego zawieszenia i naprawy układu hamulcowego. W aucie zamontujemy też system audio pochodzący z wersji Genesis.
Toyota Corolla GTI Michała ma poważne problemy z korozją - nie obejdzie się bez potężnej naprawy blacharskiej zardzewiałych podłużnic. Adam Klimek uszczelni też aparat zapłonowy, popracuje nad tylnym zawieszeniem, układem hamulcowym oraz ekonomizerem.
Ford Mustang Fastback z 1966 r. ma silnik 4.7 V8 i od ośmiu lat należy do Piotra, który sprowadził go z USA po spaleniu. Już na miejscu w Polsce rozpoczął remont - udało mu się zrobić niemal wszystko, jednak teraz znów pojawiają się problemy. Silnik posiada mnóstwo wycieków, automatyczna skrzynia nie pracuje jak trzeba i również ma nieszczelności. Dodatkowo właściciel marzy o modyfikacji układu hamulcowego z przodu - chce zmienić bębny na układ oparty na tarczach hamulcowych.
Adam Klimek dokończy pracę przy Fordzie Mustangu Fastback Piotra. Ingerencji naszego mechanika wymagają między innymi: wał napędowy, instalacja elektryczna oraz układ wydechowy. Właściciel pojazdu dołoży się do projektu także od strony finansowej, kupując części do modyfikacji układu hamulcowego za 6 tysięcy złotych.
Audi TT Tomka ma silnik 1.8 Turbo o mocy 224 KM - właściciel oczekuje od nas drobnych poprawek i upiększenia, ale nie spodziewa się, jak wiele innych prac będziemy musieli wykonać... Naprawimy błotnik, przelakierujemy felgi, a także weźmiemy auto na hamownię, gdzie odkryjemy problem z niewłaściwą temperaturą cieczy chłodzącej. Po nitce do kłębka Adam Klimek dotrze do przyczyny: przepuszczającej usterki pod głowicą. Wychwyci też pęknięcia kolektora wydechowego oraz korpusu turbiny...
BMW 840Ci - taki okaz przywiezie nam na lawecie Przemek. Adam Klimek będzie musiał zdiagnozować i naprawić usterkę układu ABS, wymienić tylną szybę oraz zająć się naprawami lakierniczymi drzwi i błotnika. Ponadto rozwiążemy problem związany z mizernie działającym ogrzewaniem.
Bohaterami odcinka będą Adam i jego Lancia Delta Integrale - podstawowe problemy tego egzemplarza to spłowiały lakier, uszkodzenia zderzaków, niedziałające szyby elektryczne i ogólne problemy z elektryką. Adam Klimek będzie również walczył o uratowanie bezcennych części, dołoży nowe przednie lampy i wymieni pompę paliwa, która - po modyfikacjach silnika wykonanych przez właściciela - nie jest wystarczająco wydajna.
Do Adama Klimka trafi Opel Kadett Cabrio GSi - auto ma problemy z blacharką, głównie w obrębie lewego progu i podłogi pod fotelem kierowcy. Ponadto bardzo źle się prowadzi - ściąga i nie reaguje jak należy na ruchy kierownicą. Właściciel uskarża się też na falowanie obrotów na biegu jałowym i chciałby, aby zakres prac uwzględnił wymianę głośników. Nie obędzie się też bez wizyty u tapicera w celu uszycia nowego dachu.
Adam Klimek pomoże grupie rekonstrukcyjnej wyremontować ich środek lokomocji - legendarnego GAZ-a 69. Samochód jest mocno zaniedbany, do czego przyczyniło się zarówno użytkowanie w trasie, jak i w terenie. Nie obejdzie się bez pełnego lakierowania, prac przy silniku oraz naprawy zawieszenia, a dodatkowo doposażymy auto w kilka praktycznych udogodnień.
Adam Klimek doprowadzi do perfekcji jedno z najbardziej kultowych aut lat 80., wykańczając wieloletni projekt Tomka z Podlasia - jego samochodem marzeń jest Mercedes W126 500 SEC. Samochód, mimo że częściowo odrestaurowany, ma ogołocone i zaniedbane wnętrze, stalowe koła z taksówki oraz cieknący szyberdach, nie wspominając już o niedomaganiach natury mechanicznej.
Adam Klimek spotka się z Karoliną, która ma seryjną Toyotę Land Cruiser. Bohaterka użytkuje auto na co dzień, startuje w kobiecych rajdach przeprawowych i marzy o wycieczce przez pustkowia z całą rodziną. Pomożemy jej w doposażeniu auta w namiot na dachu, baterie słoneczne, markizę, elementy zabudowy do spania czy wyciągarkę, a także zamontujemy nowe sprężyny.
Wojtek zakupił swój pierwszy wymarzony samochód za kwotę 5 tysięcy złotych i chciałby, żeby został on z nim na lata. Adam Klimek doprowadzi Suzuki Sidekick do bezpiecznego i pewnego stanu, wymieniając rozrząd, hamulce i wiele innych podzespołów. Auto dostanie nowe opony, orurowanie i radio, naprawiony zostanie też dach, a wyposażenie zrobi się bogatsze o centralny zamek, automatyczne światła, bagażnik na rowery i hak holowniczy.
Do warsztatu Adama Klimka trafi piękny Opel GT pasjonatów z Ciechanowa - w perełkę z początku lat 70. włożyli oni naprawdę duże pieniądze, a mimo to opływowe coupe okaże się sporym wyzwaniem dla naszego mechanika. Oprócz zaplanowanych prac nad stanem wnętrza konieczna okaże się także niespodziewana wymiana całego silnika.
BMW E46 w angielskiej wersji to baza, jaką przywiezie nam Patryk - jego marzeniem jest posiadanie auta profesjonalnie przygotowanego do startów w drifcie. Adam Klimek przeprowadzi kompletną metamorfozę srebrnej "beemki", począwszy od wybebeszenia wnętrza, przeniesienia kierownicy i pedałów na lewą stronę, przez swap silnika na jednostkę V8, wymianę skrzyni biegów, czy układu wydechowego, aż po zmianę zawieszenia i kątów skrętu kół.
Po zamontowaniu i uruchomieniu silnika zespolonego z nową skrzynią biegów Adam Klimek uzbroi nadwozie BMW E46, wyreguluje kąty skrętów i przygotuje auto do ostatecznego testu - wizyty na torze, podczas której przekonamy się, czy projekt budowy driftowozu spełni oczekiwania Patryka.
Blisko czterdziestoletni Ford Ranchero to nieczęsty widok na polskich drogach - zamierzeniem właściciela jest, by wyglądający na zaniedbany z zewnątrz egzemplarz skrywał pod rdzawym nadwoziem nienaganne wnętrze i dobry stan mechaniczny. Adam Klimek odnowi i odmaluje podwozie, zajmie się elementami zawieszenia, układem hamulcowym oraz tapicerką. Nietypową kurację estetyczną przejdzie też potężny silnik, a sporą część wydatków pochłonie układ wydechowy.
Adam Klimek skupi się na przywróceniu do odpowiedniego stanu mocno zaniedbanego Renaulta Clio Sport należącego do Borysa. 170-konne usportowione auto ma wgniotki po gradobiciu, niesprawną skrzynię biegów, niepasujący układ wydechowy, mocno zużyte hamulce i wiele innych mankamentów, z których słyną używane samochody o sportowej charakterystyce.
Adam Klimek wskrzesi wysłużonego Żuka straży pożarnej należącego do Sebastiana. Czeka go kompleksowa renowacja blacharsko-lakiernicza, odnowienie wnętrza, weryfikacja specjalistycznego osprzętu, a także dużo pracy przy silniku.
Adam Klimek zajmie się dokończeniem projektu o roboczej nazwie "Złomek" - customowego hot roda z silnikiem V8 z Jeepa Grand Cherokee oraz kabiną ciężarówki Lublin, znanego z programu "99 godzin". Szeroko zakrojone prace obejmą wiele podzespołów, w tym: ramę, chłodnicę, instalację elektryczną i układ wydechowy. Zadbamy też o zagospodarowanie przestrzeni ładunkowej oraz estetykę i funkcjonalność wnętrza. Ukończone dzieło trafi na licytację na cel charytatywny.
Adam Klimek dostanie w swoje ręce dwa egzemplarze kultowego Porsche 928, oba z silnikiem V8 i manualną skrzynią biegów. Jego zadaniem będzie zrobić z tych dwóch wybrakowanych sztuk jedną perełkę - okaże się to o wiele trudniejsze niż w założeniach.
Adam Klimek, wspomagany przez swoich mechaników i Patryka Mikiciuka, obejrzy blisko sto klasycznych samochodów z całej Polski, które zostały zgłoszone do programu. Dokona wnikliwej weryfikacji deklarowanego stanu technicznego, aby wybrać do renowacji najciekawsze egzemplarze, przy okazji poznając pasjonatów w różnym wieku oraz ich niesamowite historie.
Do warsztatu Adama Klimka trafi Volkswagen 181 z 1970 roku - niezwykle rzadko spotykany na drogach kabriolet z militarnym rodowodem, wylicytowany w ciemno za tysiąc funtów na aukcji internetowej przez obecnego właściciela. Zajmiemy się pękniętą przednią szybą, sfatygowaną konstrukcją rozkładanego dachu, wyeksploatowaną tapicerką, wyciekami z silnika i wieloma innymi naprawami, które okażą się konieczne w toku prac.
Do warsztatu Adama Klimka trafi kultowy Chevrolet Bel Air z 1955 roku - auto słynące z ogromnej ilości chromów, nietuzinkowej dwukolorowej karoserii i bezkompromisowej "V8" pod maską. Właściciel zakwalifikowanego do programu egzemplarza wykonał sporo pracy samodzielnie, wkładając w auto dużo serca, o 50 tysięcy złotych nie wspominając. Nie jest w stanie ukończyć projektu bez pomocy naszego mechanika - obejmie ona naprawę wału, załatwienie tematu tapicerki oraz wiele drobnych nieprzewidzianych prac.
Do warsztatu Adama Klimka trafi samochód, który jest zaprzeczeniem stereotypu o awaryjności francuskich samochodów, czyli Peugeot 505 w niezbyt często spotykanej wersji turbo. Ze względu na swój wiek auto posiada wiele mankamentów - oprócz licznych problemów mechanicznych będzie trzeba uporać się z korozją, która ukryła się pod trzema warstwami lakieru.
Do Adama Klimka trafi dostawcza Syrena Bosto - wymaga przede wszystkim kompleksowego remontu blacharsko-lakierniczego. Na start projektu właściciel zgromadził wiele części, jednak nie wszystkie okażą się przydatne. Stan mechaniki również pozostawia wiele do życzenia, dlatego praca nad klasykiem z epoki PRL-u pochłonie wiele czasu i funduszy.
Adam Klimek weźmie na warsztat doskonale znanego wszystkim Polakom Fiata 126p - poczciwy biały "Maluch" dostanie od naszego mechanika nowe, wesołe życie! Skupimy się na dostosowaniu auta do sportu motorowego na poziomie początkującym - oprócz montażu zmodyfikowanego silnika z naprawioną głowicą skrócimy przełożenia skrzyni, zamontujemy dodatkowe wskaźniki, usprawnimy hamulce i zadbamy o efektowny wygląd.
W garażu Sylwii zalega Volkswagen Golf pierwszej generacji, który po wstępnym remoncie blacharskim przez kilka lat nie doczekał się dalszych ruchów ze strony właścicielki. Adam Klimek podejmie się poskładania auta do kupy - kompleksowe odrestaurowanie kompaktowego klasyka obejmie między innymi silnik, układ hamulcowy, zawieszenie, elementy wnętrza, układ kierowniczy czy przewody paliwowe.
Adam Klimek przyjmie pod swój dach najmłodsze auto w dotychczasowej historii programu - Saaba 9-3 cabrio z 2005 r. będącego własnością Pauliny. Egzemplarz szwedzkiej marki wita kierowcę licznymi niegasnącymi kontrolkami, nie odpala i jest bardzo zaniedbany - nie obejdzie się bez usunięcia usterek elektryki, odnowienia skórzanej tapicerki, prac przy układzie hamulcowym i zabezpieczenia antykorozyjnego podwozia.
Do warsztatu Adama Klimka trafi kultowy Chevrolet Camaro - amerykański okaz został wstępnie przygotowany blacharsko i lakierniczo przez właściciela, ale by osiągnął pożądany stan "tylko lać i jeździć" wymaga pracochłonnego dopieszczenia. Zajmiemy się tapicerką, łożyskami, gaźnikiem, świecami i innymi niespodziankami, które - jak zwykle w przypadku wiekowych klasyków z USA - wyjdą na jaw w toku renowacji.
Volkswagen Garbus z lat 60. w nietuzinkowej wersji cabrio to perełka z garażu Anety - ostatnie pięć lat spędził tam w stanie zdekompletowania. Adam Klimek przyjmie to skomplikowane wyzwanie, poświęcając dużo czasu zarówno tematom mechanicznym, jak i tapicerskim.
Turbodoładowana Toyota Supra Eliasza stała nieruszana przez blisko dwadzieścia lat - najwyższy czas, by kultowy sportowy samochód z lat 80. doprowadzić do stanu używalności! Adam Klimek zmierzy się z serią wyzwań, rozpoczynając od mechanicznych podstaw - rozrządu, oleju, filtrów, pasków, świec, termostatu i układu hamulcowego. Potrzebny będzie także nowy akumulator i zestaw naprawczy pompy.
Po wykonanym serwisie silnika Adam Klimek zajmie się dokończeniem projektu Toyoty Supry sprowadzonej ze Szwajcarii - kolejne kroki obejmą renowację tapicerki i lakieru, poprawienie wyglądu zmęczonych felg i znalezienie brakujących dekielków, lakierowanie drzwi, obszycie kierownicy oraz regenerację turbosprężarki.
Do warsztatu Adama Klimka trafi liczący sobie ponad 60 lat Mercedes W120, czyli legendarny "Ponton" - egzemplarz przeszedł już remont blacharsko-lakierniczy, ale wnętrze, tapicerka, mechanika i chromy wymagają wiele pracy, a przede wszystkim skompletowania potrzebnych części, których ceny zmuszą naszą ekipę do szukania nieszablonowych rozwiązań. Zajmiemy się między innymi szczękami i przewodami hamulcowymi, mostem oraz tulejami wahaczy.
Adam Klimek dokończy renowację Mercedesa W120 zwanego "Pontonem" - skupi się na tapicerce, zamontuje brakujące listwy, przywróci blask chromom i polakieruje komorę silnika. Wiekowe auto przejdzie też rutynową wymianę płynów eksploatacyjnych, otrzyma nowy przewód paliwowy i układ wydechowy.
Adam Klimek doprowadzi do idealnego stanu Audi 80 drugiej generacji należące do Macieja - właściciel zielonego sedana uskarża się na ciężko chodzącą skrzynię biegów, utratę mocy w czasie jazdy i niezadowalający stan lakieru. Blisko czterdziestoletni egzemplarz wymaga też prac przy układzie hamulcowym i wydechowym oraz odświeżenia wnętrza.
Adam Klimek uda się do Marka po wstępnie przygotowanego blacharsko i lakierniczo Peugeota 404, pieszczotliwie zwanego "Grzesiem". Egzemplarz konstrukcji z lat 60. XX wieku wymaga wiele pracy przed poskładaniem - zaczniemy od demontażu i rozbiórki silnika, weryfikacji stanu maglownicy oraz przygotowań do poprawek po niechlujnym lakierowaniu.
Adam Klimek dokończy prace przy Peugeocie 404 należącym do Marka - dopasuje szyby i tapicerkę, złoży i zamontuje silnik, dołoży oryginalną chłodnicę, zmieni olej przekładniowy, wymieni przeciekający bak paliwa, rozwiąże problem pękniętego zbiornika na płyn hamulcowy i odnowi chromy. Wywiążemy się też z obietnicy likwidacji prowizorki w postaci chałupniczo dorobionego klucza do świec.
Rafał przekaże Adamowi Klimkowi klasycznego Daimlera Double Six z nieodpalającym silnikiem V12 i szwankującą elektroniką. Przy limitowanym modelu bazującym na Jaguarze niezbędne okażą się też: wymiana świec zapłonowych i pasków klinowych, uszczelnienie miski olejowej, odświeżenie wnętrza i specjalistyczne zabiegi estetyczne.
W ręce Adama Klimka trafi mocno zaniedbany Chevrolet Impala z 1985 roku z 5-litrowym silnikiem V8 - rodzinne amerykańskie kombi należące do Dawida wymaga przede wszystkim poważnej naprawy blacharsko-lakierniczej, wzmocnienia ramy i remontu silnika. Auto już przy pierwszym kontakcie pokaże swój trudny charakter, a podczas demontażu na jaw wyjdą przeróbki daleko odbiegające od zamysłów fabryki.
Adam Klimek skupi się na rewitalizacji czwartej generacji Chevroleta Corvette - egzemplarz kultowego modelu jaki zaproponujemy Dawidowi, właścicielowi nienadającej się do renowacji Impali, ma sporo niedociągnięć: niesprawne oświetlenie, zaniedbane fotele, nieszczelny dach oraz mnóstwo drobnych mankamentów mechanicznych. Pokusimy się też o usprawnienie fabrycznych hamulców oraz naprawę niedziałającego hamulca ręcznego.