„Po trailech přes hory“ je sportovní cyklistický seriál, který navazuje na zimní variantu pořadu Na skialpech přes hory. Premiérová řada vznikla v různých koutech České republiky. Není nic horšího, než přepálit start, takže než vyzkoušíme trutnovské traily, rozhýbeme po zimě malinko zatuhlé klouby příjemnou vyjížďkou po Broumovské vrchovině, jejíž pestrost je přímo fascinující. První jarní kilometry jsou testem osobní fyzické formy i technické formy kola. Máte-li stroj nový, není se teoreticky čeho obávat. Sedláte-li něco staršího, je dobré pamatovat na důkladnou předvýletní kontrolu. Jak na to prozradí první z osmi dílů pravidelného Servisního okénka. Pumptrack v Trutnově je ideálním místem pro vytříbení techniky jízdy před zábavou v parku Trutnov Trails, které nabízejí patnáct tras o celkové délce téměř 42 kilometrů. Nabízejí možnosti pro zdatné i pro méně zdatné bikery. Záleží na každém, jakou variantu zvolí.
V našich zeměpisných šířkách funguje téměř třicítka oficiálních singletarilových center a bikeparků a my vám nabízíme tipy, kam s kolem vyrazit, abyste spojili příjemnou vyjížďku s nějakým svižnějším poježděním v parku. Peklák patří do kategorie bikeparků, kde vám k pošetření sil na sjezdy pomůže vlek, v jeho horní části se můžete rozehřát a procvičit své dovednosti na kole na trenažérech. Peklák vyniká širokým záběrem. Můžete najít sjezdovou pasáž, lávky, skok přes cestu nebo drop, kdo si troufá, dá si wallride nebo si sjede skalku, kdo se na podobné kulišárny necítí, dá si pohodový flowtrail Růžovka, kde si užijí začátečníci i pokročilejší bikeři. Trasa dnešní vyjížďky nevede náročným terénem, takže volba kola padla na gravelbike. Většinu kilometrů dnes nadupeme po zpevněných cestách a hlavně po silnici. A právě silnice byla královstvím našeho dnešního parťáka Jána Svorady, který v profesionálním pelotonu strávil šestnáct let!
Pokud vás láká neporušená příroda, kterou si můžete vychutnávat v podstatě v soukromí, jsou pro vás Rychlebské hory ideálním cílem. Tvrdý turistický byznys sem ještě totiž nedorazil a pro bajkery nabízejí Rychleby téměř nevyčerpatelnou paletu možností. Lesnatým terénem vede velké množství asfaltových i šotolinových lesních cest a značených cyklotras, které vám pro změnu dopřejí poslouchat šustot trávy pod koly. Ať tak či tak – vždycky počítejte s náročným profilem, protože roviny si tady moc neužijete. Proto dneska sedláme e-biky. Na trailech Rychlebské stezky elektriky nesmějí, takže přesedláme. V podstatě nutnost je celoodpružené kolo s minimálními zdvihy 120 × 120 a pláště alespoň 2,3″. Rychleby začínají a končí na základně. Nejsou to tedy trasy z bodu A do bodu B, ale uzavřené okruhy. Takže není třeba složitě řešit logistiku přesunů. Najdete tady staré kamenné stezky i moderní flowtraily. A co je důležité – všechny stezky jsou sjízdné i za deště.
Proč se vlastně říká Krušné hory? Je pravda, že klima v horských vesnicích a městech by to mohlo zdůvodňovat. Své jméno ovšem hory dostaly po staročeském výrazu pro těžení – neboli krušení. My se pod zem nechystáme! My se vynasnažíme z Krušek vytěžit maximum bikerských zážitků. Ať už v trailparku na Plešivci, nebo při vyjížďce po Ježíškově cestě, která nás zavede až do nejvýš položeného města v ČR – na Boží Dar. Krušné hory slibují kdekoliv tak trochu jiné svezení. Syrovější a přírodnější. Právě tenhle fakt přilákal duší i tělem velkého cyklistu, pětinásobného mistra světa ve veslování Ondřeje Synka, který si traily jako takové vyzkouší poprvé v životě! Zkouška ohněm v parku, který vybudoval trojnásobný mistr světa ve fourcrossu Michal Prokop.
Horská cyklistika se stává fenoménem moderní doby. Čechy, Morava a Slezsko jsou protkány sítí krásných cyklostezek, trailů a bikeparků, které nabízejí terény pro hobby jezdce i profesionály. A právě tam míří dvojice průvodců, kteří v osmidílném seriálu představí několik klíčových lokalit pro pěší turistiku i adrenalinovou jízdu na horském kole.
Hory, lesy, krásná příroda, spousta aktivit a nápadů pro celý rok – to jsou hlavní důvody, proč se jezdí do Jeseníků. A jednou z té „spousty aktivit“ je i cyklistika. Jako obvykle vás vezmeme na vyjížďku po okolí a představíme vám Bikepark Kopřivná, který nabízí celkem 6 tratí o celkové délce 12 kilometrů. Kromě Tea je vyzkouší i bývalá fourcrossařka a sjezdařka Tereza Votavová. Stíhat Tea při jeho stoprocentním výkonu je pro obyčejného smrtelníka úkol hraničící s ublížením na zdraví, takže dneska poměří v malém závodě síly se soupeřem sobě mnohem více rovným. A protože nás Kopřivná přivítala za deštivého počasí, je potřeba kola pořádně vydrhnout. Servisní okénko připomeneme, jak dopřát kolu osvěžující lázeň a přitom ho nepoškodit. Věděli jste, že za výlety do sopečné krajiny nemusíte jezdit pod italský Vesuv? Stačí prostudovat mapu Nízkého Jeseníku, nebo mrknout na šestý díl seriálu Po trailech přes hory a zajet s námi na Bruntálsko.
Šlapáním do pedálů se lidstvo přesunuje už víc než 150 let. Nejprve šlo o jakási dřevěná odrážedla, v polovině 19. století přibyly šlapky , nebo chcete-li pedály, a v roce 1887 dostalo kolo poprvé řetěz. Za tu dobu urazil bicykl přímo kosmickou technologickou proměnu. Dřevo a železo vystřídaly carbon a titan a některá kola vyfasovala i elektrický motor. Jsou hory, které ohromí a hory, které dojmou. Lužické hory – neobjevený klenot pohraničí patří spíš do druhé kategorie. Jejich nejvyšší vrcholy nedosahují ani 800 nadmořských metrů a přece jsou to hory se vším všudy. Elektrický pomocník v rámu není rozhodně podmínkou pro tenhle výlet, ale co si budeme povídat, výšlapy s ním jsou mnohem zábavnější a při sjezdu vás naopak nijak nelimituje. V servisním okénku najdete návod na výměnu brzdových destiček, a když máte pořádné brzdy, proč nevyrazit do bikeparku Tanvaldský Špičák. Traily vedou lesem z vrcholu Špičáku a při jejich sjíždění se samozřejmě nevyhnete překonávání terénních nerovností
Poosmé a naposledy vyrážíme po trailech a slibujeme, že tentokrát to bude krásné. Zárukou toho je, že celý díl jsme natáčeli v Moravském krase. Jedovnice i Mariánské údolí jsou lokality určené spíše pro začátečníky nebo mírně pokročilé, ale to nám vůbec nevadilo. Tentokrát jsme si jako doprovod vzali Daniela Bařák alias Pahýla ze spolku Adapted, který s námi pojede v celém dílu. Většinu trasy ubíhá pod koly asfalt nebo zpevněné cesty. Jen výjimečně se chytíme turistického značení, kde je v rámci CHKO Moravský kras vjezd na kolech povolen. To je i případ zříceniny hradu Holštejn - který je tedy zřícen opravdu dokonale. Dále projedeme Sloupovsko-Šošůvské jeskyně a dorazíme krasovým kaňonem až k Punkevním jeskyním. Od nich se vydáme hezky až nahoru na Macochu, kde se Teo necítí úplně komfortně, tak rychle vyrážíme k nově zrekonstruovanému mlýnu a skrze Křtiny okolo chrámu Jména Panny Marie podle projektu Jana Blažeje Santiniho zpět ke Kůlně, kde můžeme v klidu bilancovat nad ujetými kilom
Stejně jako vloni touhle dobou vyrážíme Po trailech přes hory a naše cíle jsou jasné: bikeparky, trailová centra a zajímavé tipy na cyklovýlety po okolí – je před námi celkem osm lokalit a dneska startujeme vyjížďkou po Karlovarském kraji. Kdo nezná okolí Karlových Varů, možná ho mile zaskočí, jak rychle se dá na kole zmizet z městského hemžení do reliéfu poklidné přírody. Klínovec – 30 kilometrů trailů různých obtížností. Charakteristické jsou dlouhé flowtraily, které patří mezi nejdelší souvisle mírně klesajících traily v Evropě. Ale i těm nejostřílenějším na klínoveckých sjezdových a endurových tratích občas tepovka vyskočí vysoko nad standardní hodnoty. Klínovec je prostě dělaný pro začínající, ale i ostřílené bikery.
Pro všechny vyznavače jednostopého vozidla na vlastní pohon a zejména ty, kteří už na kole v Česku prošmejdili kde co nabídneme nový prostor, jednu ze slovenských možností – Velkou Fatru a bikepark Mýto pod Ďumbierom. Teův ladný styl v tomto dílu bohužel neuvidíte. Protože i mistr tesař se prostě někdy utne, ale slibujeme, že náhrada za něj bude více než kvalitní! Místní Ski and bike centrum patří do skupiny moderních parků určených pro bajkery všech kategorií včetně dětí – pro všechny na rozježdění je připraven pumptrack, který je vždy dobré před jízdou využít, modrý flowtrail pak pro děti a začátečníky a zkušení bikeři si pak mohou zařádit na dalších 3 trailech – freeride, downhill či enduro.
V tomto díle zůstáváme na Slovensku, projedeme se po okolí Turčianských Teplic a nebudeme na to sami. Přidá se k nám cyklistický všeuměl Michael Kolář. Michael se jako rozjížděč podílel mimo jiné na třech titulech mistra světa Petra Sagana, ale nebojí se ani tvrdé práce s lopatou a stojí za cyklistickým projektem OKOTRAILS. OKOTRAILS jsou první legální tratě v žilinském regionu. Už samotný nástup k nim vás příjemně rozehřeje. Nejprve vzhůru po asfaltce a pak – hurá do lůna přírody. Plán s územím nad Žilinou, které pod maskou obyčejného kopce ukrývá rozmanité traily, je jasný. Trasy jsou naprojektovány tak, aby bikery povodily po celé lokaci.
Jeseníky - kam jsme se v tomto díle vydali a jejich podhůří jsou horským rájem s hustou sítí značených cyklostezek. Hrubý Jesník je druhým nejvyšším pohořím v Česku. Kam oko dohlédne, všude nádherné, hluboké lesy a podle některých odborných studií nabízejí Jeseníky nejčistší vzduch ve střední Evropě. Jejich dominantou je hora Praděd, kde průměrná roční teplota nepřevyšuje 1°C a to jsme si i na vlastní kůži vyzkoušeli. Podobný boom jako před lety předvedl v zimním období snowboarding, zažívá v současné době jízda v parcích a my dneska vyzkoušíme Bikepark Karlov, který nabízí 4 možnosti svezení - nově vybudovanou airlajnu koncipovanou především pro bajkery z čeledi letců a pak standardní černou, červenou a modrou, kterou si střihneme klasicky na začátek jako zahřívací kolečko a společnost nám bude dělat všem dobře známý Trailhunter.
Stejně jako v minulém týdnu, i dneska se budeme na kolech pohybovat na území Hrubého Jeseníku. Trasa nám zavede k vodní elektrárně Dlouhé Stráně s rozlohou 16ha a která se v paprscích slunce leskne jako zrcadlo. Vykoupat se v ní nemůžeme – jednak platí zákaz koupání a teplota vody se hodně blíží nule. Dále polykáme výškové metry k nádrži Horní, která je ve výšce 1 350m. Nádrž Horní je největší přečerpávací vodní elektrárnou v ČR a její provozní objem je 2 580 000 metrů krychlových. Odměna za vyšlapané kilometry přichází při zpáteční cestě - sjezd kolem vodopádů Ztraceného potoka, přes Klepáčov až do vísky Vernířovice a Bukové háje pod Vlčím sedlem nám dělají doprovod de facto až zpátky do kouteckého bikeparku. V bikeparku Kouty vás přepraví nahoru šestisedačková lanovka Svůj příděl a adrenalinu tady najdou úplní začátečníci i ostřílení sjezdaři – na výběr je hned ze 4 tras – Uhlířská stopa – nejjednodušší 5km trail, Stará medvědice představuje lesní, tříkilometrový trail s úctyhodnými
V tomto dílu jsme opět vyrazili za hranice – tentokrát na západ do německého Rabenbergu, který je pouze třičtvrtě hodinky z Klínovce. Rabenberg je protkaný mnohakilometrovými traily, na které vyrazíme zítra. Při dnešní vyjížďce, která vede podél česko-německých hranic, míříme do Rittersgrünu, kde nás čeká další edukativní zastávka v muzeu úzkorozchodné dráhy. Dále pak cestou, necestou, po asfaltce i lesem, nelesem až k rašeliništi Kleiner Kranichsee, které je přírodní rezervací jak na české, tak i německé straně a zpět do Rabenbergu. A po cestě zjistíte, že Krušné hory jsou krásné jak z české strany, kterou jsme již prozkoumali, tak i z té německé. Rabenberg není typickým bikeparkem, je to prostě místo na vydatnou bajkovou projížďku s možností sklouznout se dolů po velmi rozmanitě členěných trailech. Můžete vybírat z rozmanitých terénů na celkem pěti trasách, které jsou rozděleny do 22-ti různých úseků, které můžete libovolně kombinovat bez výjimky jsou trailové cesty přírodního rázu o