Muž na cestě vzhůru: Moses Mendelssohn, filozof a Žid. Studoval dějiny svého národa a chce změnit jeho budoucnost. Je pozván do Sanssouci. Žid a pozván do zámku pruského krále Fridricha Velikého! Zde se odehrál památný dialog: „S čím obchoduješ, Žide?“, „s něčím, co vám chybí: s rozumem.“ Moses Mendelssohn si vytvořil jméno jako filozof osvícenství, a to nejen v Německu. Jeho spisy čte celá Evropa. Saský ministr, svobodný pán von Fritsch, ho obdivuje. Přijel do Postupimi jen proto, aby mohl pohovořit se slavným mužem. Mendelssohn státníkův zájem využívá pro své politické požadavky. Říká: „Náboženská tolerance musí platit pro všechny stejnou měrou, i pro židy a muslimy. Přísluší nám stejná práva a stejné povinnosti jako všem občanům.“ Von Fritsch v něm vidí živoucí důkaz základní myšlenky osvícenství: Každý se může vymanit z pout svých sociálních poměrů.
In Berlin beginnt, was für die Juden in aller Welt bis heute Bedeutung hat: Die jüdische Aufklärung und mit ihr die Emanzipation des jüdischen Volkes. Es entsteht eine Bewegung, die bis in die kleinen Schtetl in Osteuropa reicht.
Doch die Integration in die bürgerliche Gesellschaft erweist sich für die europäischen Juden als unerfüllbarer Traum. Bleiben oder Auswandern wird zur Schicksalsfrage des Judentums.
Der letzte Teil der Dokumentationsreihe berichtet von den Pogromen in Russland, die zur Massenauswanderung in die USA führen, und von der Geburt des politischen Zionismus in einer Zeit, in der religiöser Antijudaismus immer mehr zum rassischen Antisemitismus mutiert.