Úvodní díl nazvaný Terazky přichází seznámuje diváky s hlavními postavami, ať už z řad důstojníků, nebo s prostými vojíny pomocného technického praporu, jimž se přezdívalo pétépáci nebo také černí baroni. Dozvíme se také, proč se velitelem jednoho takového odloučeného praporu stal bývalý slovenský partyzán – kapitán Haluška, který byl vzápětí povýšen na majora – a proč mu vojáci začali říkat Terazky.
K útvaru přichází nový náčelník kontrarozvědky nadporučík Moucha, který chce udělat u pétépáků kariéru, aby se dostal k zahraniční rozvědce. Moucha oznámí majoru Haluškovi řečenému Terazky, že zahájí pohovory s vojáky, provede prověrky a odhalí diverzanty a špiony. Poručík Hamáček se svěřuje Haluškovi se svými osobními problémy.
Major Haluška a jeho důstojníci dostanou za úkol propustit z pracovních oddílů nepřátelské živly, které rozvracejí morálku branců. Důstojníci se rozhodnou, že než třídní nepřátele propustí do civilu, pořádně je přezkouší z politických znalostí. Na tyto prověrky nečekaně přijíždí sovětský poradce – vysoký důstojník KGB… Vojín Ciml – v civilu zloděj aut – spěchá na rande za dcerou jistého důstojníka. Generál Mandel zuřivě spílá majoru Haluškovi, neboť v hospodě prý došlo k závažné události…
V ulici pod kasárnami se na zdi objeví výrazný nápis AŽ K NÁM PŘIJDOU HOŠI Z USA, TAK NÁM TADY BUDE HEJ. Nadporučík Moucha je z nápisu vyděšený a říká Haluškovi, že má strach ze spiknutí. Jak ale všechno dopadne a proč major Haluška a ostatní důstojníci očekávají konec kariéry, to divákům prozradí zuřivý generál Mandel.
Také páté pokračování seriálu Černí baroni nazvané Vdova po hrdinovi zachycuje s humorným nadhledem ne příliš veselé osudy vojáků u pomocných technických praporů v padesátých letech dvacátého století. V úvodu příběhu se tentokrát vše odehrává kolem trampot malíře Vločky, který se ocitne v absurdní situaci, kterou může připravit pouze nesmyslný totalitní režim.
Sedmý díl seriálu Černí baroni končil bezprávím, které bohužel u pomocných technických praporů bývalo zvykem – vojáci nebyli propouštěni do civilu, ale naopak jim byla vojenská služba prodlužována.V osmém příběhu nazvaném Slavnostní uvítání se vše odehrává kolem příjezdu vojenských branců k technickému praporu.
Hlavním motivem desátého dílu nazvaného Ženy a zpěv je armádní soutěž tvořivosti mládeže ve všech kategoriích, jejíž místní kolo má být zakončeno slavnostním veřejným vystoupením. V soutěži však chybí sochař, a tak malíř Vločka při pohledu na zmrzačené barokní andělíčky, jejichž torza zůstala v bývalé kapli, přichází na tvůrčí nápad…
Kapitán Ořech se dozví od kamaráda z ministerstva národní obrany, že ministr národní obrany generál Čepička vykoná inspekční návštěvu na Zelené Hoře. Důstojníci jsou z blížící se inspekční návštěvy vyděšeni, neboť u mnoha posádek po takové kontrole následovaly výrazné tresty – finanční postihy, zaražené postupy, převelení, degradování, někdy dokonce i propuštění z armády.